Przedsiębiorcy narzekają na długie terminy zwrotu VAT

Przedsiębiorcy oczekujący na zwrot VAT-u spodziewają się, że fiskus spełni swój obowiązek w terminie nie dłuższym niż sześćdziesiąt dni. Niestety, prawo pozwala na wydłużenie terminu - przestrzegają eksperci.

Choć to może szokować, w skrajnych przypadkach zwrot VAT-u trafia do przedsiębiorcy nie po sześćdziesięciu dniach, lecz po... kilkunastu miesiącach.

- To duży problem dla przedsiębiorców. Wielu z nich nie miało powodów do przewidywania opóźnień w zwrocie VAT, więc zaplanowało już wydatek tych środków. Jeśli ich wpływ na konto odsuwa się w czasie rujnuje to ich plany biznesowe - mówi Anna Konecka-Pająk z eFaktor SA.

Ekspertka tłumaczy, że wstrzymywanie należnego zwrotu, przy jednoczesnej konieczności zapłaty podatku, jest często przyczyną utraty płynności finansowej przedsiębiorstw i skutkuje powstaniem sytuacji kryzysowej w firmie. Znane są nawet przypadki wypłaty zwrotu podatku po kilku latach, niestety wiele firm nie jest w stanie tak długo czekać i wcześniej ogłasza upadłość. W 2017 r. zbankrutowało prawie 900 firm w Polsce (najwięcej od 2012 r.), najczęstszą przyczyną były zatory płatnicze.

Reklama

Innym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorców w przypadku opóźnień w zwrocie VATu jest kredytowanie bieżącej działalności. To jednak kosztuje. Z ankiety NBP przeprowadzonej w II kwartale 2018 r. wśród 27 banków wynika, że większość z nich w I kwartale nie zmieniła znacząco kryteriów kredytowych dla firm, jednak część zwiększała ich pozaodsetkowe koszty, banki podnosiły także marżę kredytową.(js)

Jeden z artykułów ustawy o VAT pozwala na uznaniowe wydłużenie terminu zwrotu nadpłaty. Dzieje się tak wtedy, gdy fiskus uzna, że konieczny jest dodatkowy czas na weryfikację zeznań podatkowych przedsiębiorcy. Uznaniowość i ogólny charakter przepisu to dosyć wygodna furtka dla urzędników - wskazują eksperci.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie firmy | fiskus | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »