Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mogą również zarejestrować się w MOSS

Od początku roku zmianie uległo miejsce opodatkowania VAT-em usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz konsumentów. Obecnie podlegają one opodatkowaniu w tym kraju Unii Europejskiej, z którego jest konsument.

Obowiązek podatkowy dotyczy także przedsiębiorców, którzy w Polsce zwolnieni są z podatku od towarów i usług - wynika z analizy Tax Care.

1 stycznia 2015 r. przyniósł spore zmiany dla przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, skierowane do odbiorców indywidualnych, w zakresie miejsca opodatkowania VAT-em.

Wcześniej polski przedsiębiorca należny podatek odprowadzał w Polsce, ale obecnie właściwym miejscem jest kraj, w którym przebywa konsument (a dokładnie - posiada siedzibę, ma stałe miejsce zamieszkania lub dany kraj jest jego zwykłym miejscem pobytu).

Reklama

Bezpośrednie zastosowanie tej reguły oznaczałoby, że przedsiębiorca świadczący tego typu usługi powinien zarejestrować się z każdym z krajów unijnych do celów podatku VAT.

Aby ułatwić przedsiębiorcom życie, w każdym z krajów członkowskich powstały tzw. MOSS-y, czyli małe punkty kompleksowej obsługi. Wystarczy, aby przedsiębiorca zarejestrował się w MOSS-ie, żeby móc za jego pośrednictwem płacić VAT od usług, jakie sprzedawane są w różnych krajach członkowskich.

Nie ma limitów kwotowych

Przy okazji powstania MOSS-u pojawił się problem, co zrobić z przedsiębiorcami, którzy np. w Polsce są zwolnieni z podatku VAT a którzy jednak powinni odprowadzać tę daninę od usług świadczonych klientom z innych krajów Unii Europejskiej.

Generalnie bowiem nie ma limitu obrotów, od którego pojawia się obowiązek zapłaty tego podatku. VAT-em powinna być objęta każda transakcja.

Resort finansów poinformował, że w sprawie przedsiębiorców zwolnionych z VAT toczyły się rozmowy z innymi krajami członkowskimi. Ich celem było ustalenie, czy takie osoby mogą rejestrować się w MOSS, czy też nie.

Z informacji resortu wynika wprawdzie, że kraje członkowskie nie wypracowały jednolitego stanowiska, ale w porozumieniu z Komisją Europejską ustalono, że zwolnieni w kraju z podatku VAT przedsiębiorcy mogą skorzystać z MOSS do rozliczenia się z tego podatku.

Rejestracja jest dobrowolna

Resort finansów umożliwił więc podatnikom, których obroty nie przekraczają w roku podatkowym 150 tys. zł (tyle wynosi granica, powyżej której przedsiębiorca musi obowiązkowo zarejestrować się jako podatnik VAT), rejestrację w MOSS. Jest to dobrowolne - a więc przedsiębiorcy nie mają obowiązku korzystać z tego rozwiązania, a poza tym pomimo przystąpienia do MOSS podatnik zachowuje prawo do zwolnienia.

W celu dokonania rejestracji do procedury unijnej należy: 1)wypełnić formularz VIU-R - zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT, zaznaczając cel jako cel zgłoszenia rejestrację, 2)przesłać formularz - za pomocą systemu e-Deklaracje - do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, 3)złożyć wraz z formularzem VIU-R oświadczenie o zgodności adresu działalności gospodarczej z danymi rejestrowymi VAT-R oraz zgodę na otrzymywanie pism drogą elektroniczną. Do rejestracji w MOSS podatnik wykorzystuje numer identyfikacji podatkowej. W broszurze informacyjnej resort finansów pisze o NIP jako o numerze, za pomocą którego podatnik został już zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą. W przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT ten numer nie jest wykorzystywany do identyfikacji w celach związanych z podatkiem od towarów i usług, jednak mimo to należy go wykorzystać przy rejestracji.

VAT staje się kosztem

Przedsiębiorcy, którzy są objęci zwolnieniem z VAT, nie mogą odliczać podatku zapłaconego np. przy zakupie materiałów i usług od podatku należnego. Jednak w ich przypadku zapłacony na rzecz państwa członkowskiego VAT staje się kosztem uzyskania przychodów, dzięki któremu mogą oni obniżyć należny podatek dochodowy.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Moss | VAT | telekomuniikacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »