Przynależność podatnika do Podatkowej Grupy Kapitałowej a termin stosowania JPK

Przynależność podatnika do Podatkowej Grupy Kapitałowej nie ma wpływu na określenie jego statusu przedsiębiorcy w kontekście czasowego wyłączenia niektórych podmiotów spod obowiązku przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT w postaci JPK.

Taki wniosek wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 września 2016 r., nr IBPP1/4512-480/16-1/AL.

Rozstrzygana sprawa dotyczyła ustalenia terminu w jakim spółka z o.o. będąca średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) i równocześnie przynależąca do Podatkowej Grupy Kapitałowej jako spółka zależna zobowiązana jest do comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencji zakupu i sprzedaży VAT). Zdaniem spółki musi ona przekazywać informację o ewidencji VAT w postaci JPK od 1 stycznia 2017 r. (a nie od 1 lipca 2016 r.).

Reklama

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Podkreślił, że przepisy ustawy nowelizującej Ordynację podatkową, mianowicie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. (Dz. U. poz. 846) przewidują czasowe wyłączenie niektórych podmiotów spod obowiązku przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT.

W myśl tego przepisu, do przekazywania ww. informacji:

•za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. - nie są obowiązani mali i średni przedsiębiorcy,

•za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. - nie są obowiązani mikroprzedsiębiorcy.

W związku z tym, organ podatkowy stwierdził, że podatnik będący średnim przedsiębiorcą nie będzie zobowiązany do przekazywania informacji o ewidencji VAT za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.

Ostatecznie organ podatkowy uznał, że: "(...) od dnia 1 stycznia 2017 r., Wnioskodawca będący osobą prawną (mającą status średniego przedsiębiorcy), prowadzącą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

Jednocześnie Dyrektor IS zwrócił uwagę, że przynależność do Podatkowej Grupy Kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że wnioskodawca przestaje być osobą prawną, tj. spółką z o.o. będącą przedsiębiorcą.

Poradnik VAT Nr 1 z dnia 2017-01-10

GOFIN podpowiada

Ważne zmiany w VAT 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy zmieniające sposób i termin składania informacji podsumowujących dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych, ich korekty oraz informacji podsumowujących dotyczących obrotu krajowego. Zawężony został sposób składania takich pism, jak i okres rozliczeniowy oświadczeń. Które transakcje są opatrzone nowymi zasadami i co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców?

Tylko forma elektroniczna

Nowe przepisy wprowadzają zmianę dotyczącą formy deklaracji VAT-UE. Do tej pory przedsiębiorcy mogli skorzystać z poczty tradycyjnej, środków komunikacji elektronicznej lub złożyć osobiście w urzędzie. Obecnie prawo obliguje do korzystania jedynie z formy elektronicznej. Drogą internetową należy przesyłać informacje podsumowujące związane z zakupem towarów z krajów unijnych, sprzedażą towarów do krajów będących członkami Unii Europejskiej oraz nabyciem lub dostawą w systemie odwróconego obciążenia podatkiem VAT. Do tej pory, jeśli polski przedsiębiorca sprzedał sprzęt elektroniczny partnerowi biznesowemu z Niemiec mógł złożyć deklarację, między innymi, poprzez usługi pocztowe. Jeśli sprowadził ze Szwecji artykuły spożywcze, mógł osobiście pójść do urzędu skarbowego, aby złożyć informację podsumowującą. Wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że teraz pozostaje mu złożenie dokumentu jedynie za pomocą komunikacji elektronicznej - wyjaśnia Elżbieta Lelek, projektant systemów Comarch ERP.

Korekty deklaracji

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości wykrytych w informacji podsumowującej VAT-UE, obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie korekty informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych - VAT-UEK. Informację taką, podobnie jak VAT-UE, można od teraz złożyć wyłącznie drogą elektroniczną.

Co z obrotem krajowym?

Przepisy, które weszły w życie z początkiem bieżącego roku zostały wprowadzone nie tylko w odniesieniu do transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale również tych dotyczących obrotu krajowego. Tak więc deklaracja VAT-27 także będzie musiała być składana tylko drogą elektroniczną - podkreśla Elżbieta Lelek.

Nowe terminy składania deklaracji

Nowe wzory deklaracji VAT-UE(4) i VAT-UEK(4) stosuje się od pierwszego okresu rozliczeniowego za styczeń 2017 r. Do końca roku 2016 można było składać rozliczenia kwartalne, teraz czas ten został skrócony do jednego miesiąca. Wzory w formie ujętej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za czerwiec 2017 r., jednak stosuje się je do rozliczeń za okresy miesięczne. Takie same zasady obowiązują w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. dotyczącego wzoru informacji podsumowującej o obrocie krajowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Oprócz wymienionych już najbardziej znaczących zmian w nowych przepisach kolejną z nich jest usunięcie z deklaracji dwóch sekcji. Zlikwidowanie sekcji dotyczącej oznaczania załączników oraz sekcji dotyczącej adnotacji urzędu skarbowego spowodowało zmianę numerów pozycji we wszystkich trzech deklaracjach oraz zmianę zapisu występujących w nich formuł.

Skąd takie zmiany?

Z uzasadnienia przepisów wystosowanego przez Ministerstwo Finansów możemy dowiedzieć się, że motywem do podjęcia takich działań było przyspieszenie analizy danych wprowadzanych do systemu rozliczeń podatkowych, jak również lepszy ich monitoring, ponieważ transakcje wewnątrzwspólnotowe uważa się za obarczone dużym ryzykiem ewentualnych oszustw podatkowych. Nowe przepisy mają za zadanie zapobiegać takim przypadkom - mówi Elżbieta Lelek.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

Dowiedz się więcej na temat: deklaracje podatkowe | VAT | Jednolity Plik Kontrolny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »