Rejestracja firmy w CEIDG

Od 1 lipca br. funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej prowadzona przez Ministra Gospodarki w formie elektronicznego rejestru dostępnego przez Internet. Tym samym zmianie uległy zasady rejestracji działalności gospodarczej.

Rejestracja przez internet

Osoba fizyczna chcąca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej może swoją firmę zarejestrować przez internet. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG za pośrednictwem formularza elektronicznego, który dostępny jest na stronie internetowej CEIDG (www.ceidg.gov.pl), w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Gospodarki bądź za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Następnie system teleinformatyczny CEIDG przesyła wnioskodawcy, na wskazany adres poczty elektronicznej, potwierdzenie złożenia wniosku lub informuje o błędach, które należy poprawić.

Reklama

Wniosek składany w ten sposób musi być opatrzony podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Wpis do CEIDG dokonywany jest z chwilą zamieszczenia danych w systemie teleinformatycznym, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku, pod warunkiem, że został on złożony poprawnie i przez osobę do tego uprawnioną.

Rejestracja tradycyjna

Do czasu przeniesienia danych z ewidencji gminnych do CEIDG, organy gmin nadal pozostają organami ewidencyjnymi. Oznacza to, że można składać wnioski o rejestrację w formie papierowej - na formularzu CEIDG-1, w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy. Można tego dokonać osobiście bądź wysłać go listem poleconym.

W przypadku osób składających wniosek osobiście w gminie, organ gminy potwierdza tożsamość wnioskodawcy i kwituje jego przyjęcie. Wniosek składany osobiście powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem składającego. Natomiast wniosek wysłany listem poleconym musi być opatrzony podpisem własnoręcznym poświadczonym przez notariusza.

Złożenie CEIDG-1 czasami nie wystarczy

CEIDG przesyła odpowiednie dane zawarte we wniosku niezbędne dla uzyskania wpisu w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Składany wniosek stanowi również zgłoszenie płatnika składek albo jego zmiany. Wniosek ten jest także zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wnioskodawca ma również możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (pkt 18 formularza CEIDG-1). Jeżeli jednak nie dokona tego na etapie rejestracji firmy, wówczas musi zgłosić się w tym celu do urzędu skarbowego. Dodatkowa wizyta w urzędzie skarbowym będzie konieczna także m.in. w celu rejestracji do podatku VAT - należy tego dokonać przed uzyskaniem pierwszych przychodów. Niezbędne będzie także zgłoszenie się do ZUS celem dokonania zgłoszenia siebie i pracowników do ubezpieczenia społecznego.

Działalność reglamentowana

Dla wielu rodzajów działalności gospodarczej istnieje obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Ma to zastosowanie w odniesieniu do ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej. Oznacza to, że w przypadku koncesji i zezwoleń dodatkowo konieczne jest wystąpienie do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. W odniesieniu do działalności regulowanej wystarczy złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków wymaganych do prowadzenia danej działalności gospodarczej. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej możliwe jest rozpoczęcie prowadzenia firmy. Wyjątek stanowi działalność regulowana, którą można podjąć po upływie 14 dni od złożenia oświadczenia, jeżeli organ prowadzący rejestr nie zajmie w sprawie stanowiska.

Dane podlegające wpisowi do CEIDG

1) firma przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada,

2) data urodzenia przedsiębiorcy,

3) REGON,

4) NIP,

5) informacja o obywatelstwie przedsiębiorcy,

6) miejsce zamieszkania i adres zamieszkania, do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony,

7) adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej,

8) określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),

9) informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej,

10) NIP oraz REGON spółek cywilnych, jeżeli przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek,

11) dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG (ustanowienie pełnomocnika będzie możliwe od 1 stycznia 2012 r.),

12) informacja o zawieszeniu i wznowieniu działalności,

13) informacja o ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych oraz ustanowieniu kurateli lub opieki,

14) informacja o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania,

15) informacja o wszczęciu postępowania naprawczego,

16) informacja o zakazie prowadzenia działalności,

17) informacja o zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG,

18) informacja o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi,

19) informacja o wykreśleniu wpisu w CEIDG.


autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 61 (789) z dnia 2011-08-01

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »