Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego, do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków za 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.

Jeśli podatnik opłacał w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - jako przedsiębiorca, wspólnik spółki cywilnej czy spółki jawnej lub choćby wynajmujący w celach prywatnych - ma jedynie miesiąc od zakończenia 2015 r. na jego podsumowanie i rozliczenie go z urzędem skarbowym. Ryczałtowcy roczne zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu powinni złożyć na druku PIT-28. Co do zasady, mają na to czas do końca stycznia - w tym roku termin upływa 1 lutego.

Najwięcej czasu na rozliczenie mają internauci

Jeśli podatnik zamierza złożyć PIT-28 tradycyjnie w okienku swojego urzędu skarbowego, musi mieć na uwadze godziny otwarcia placówki. To samo dotyczy wysłania rocznej deklaracji pocztą. Zdecydowanie szybszą oraz nieograniczającą czasowo metodą jest wysłanie rocznego PIT-a przez internet za pośrednictwem systemu e-Delaracje.

Reklama

Wówczas wystarczy podać kilka prywatnych informacji, tj. imię, nazwisko, datę urodzenia, identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL) oraz kwotę przychodu z dowolnej, złożonej poprzednio deklaracji rocznej (jeśli taka nie była składana za 2014 r., należy wpisać "0"). Posłużą one jako dane autoryzujące, inaczej niejako podpis elektronicznego dokumentu. Termin złożenia elektronicznego rocznego zeznania podatkowego będzie zachowany, jeśli do godziny 23:59 1 lutego 2016 r. podatnik otrzyma z systemu urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

Ulgi dla ryczałtowca

Ponieważ do końca miesiąca zostało jeszcze trochę czasu, ryczałtowcy już teraz mogą pomyśleć o ewentualnym zoptymalizowaniu swojego rocznego zeznania podatkowego. Warto pamiętać, że pomimo, iż w deklaracji PIT-28 nie rozlicza się kosztów uzyskania przychodów, ryczałtowiec ma prawo odliczyć w niej m.in. oddaną w 2015 r. bezpłatnie krew w ramach darowizny na cele krwiodawstwa, darowiznę przekazaną na cele kultu religijnego czy skorzystać z ulgi abolicyjnej lub internetowej.

Jeśli podatnik jest osobą niepełnosprawną lub utrzymuje niepełnosprawnego (będącego współmałżonkiem, dzieckiem własnym lub przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową - jeśli jego dochód roczny nie przekracza 9 120 zł), od przychodu będzie mógł też odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne. Ryczałtowcy mogą także uwzględnić w deklaracji rocznej stratę ze źródła przychodów i wreszcie - przekazać 1% wybranej potrzebującej fundacji czy schronisku.

Poza zasięgiem podatników stosujących ryczałt jest natomiast przywilej wspólnego rozliczenia zarobków z 2015 r. z małżonkiem czy jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Nie mają też oni niestety prawa do odliczenia od podatku ulgi na dzieci.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych | MiSP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »