Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

BANKI: Szybki przelew kosztuje firmę nawet kilkadziesiąt złotych

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Natychmiastowe przelewy ułatwiają życie przedsiębiorcom. Niestety, za takie udogodnienie firmy w większości przypadków muszą słono zapłacić - nawet kilkadziesiąt złotych za przelew.

Natychmiastowe przelewy pozwalają na szybką wypłatę pensji pracownikom
Natychmiastowe przelewy pozwalają na szybką wypłatę pensji pracownikom /© Panthermedia

Gdy przedsiębiorcy zależy na szybkiej dostawie zamówionego towaru, przelew w czasie rzeczywistym na konto kontrahenta jest idealnym rozwiązaniem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Superszybkie przelewy umożliwiają również opłacanie firmowych rachunków czy rat leasingowych lub kredytowych w ostatniej chwili, dzięki czemu przedsiębiorca dłużej obraca firmowymi pieniędzmi, co ułatwia mu utrzymanie płynności finansowej, gdy jego kontrahenci zwlekają z zapłaceniem faktur. Natychmiastowe przelewy pozwalają także na szybką wypłatę pensji pracownikom.

Sorbnet omija sesje bankowe

Banki oferują przedsiębiorcom szybkie przelewy realizowane za pomocą systemu obsługi rachunków bankowych Sorbnet. Ich realizacja powinna trwać maksymalnie godzinę, co daje im dużą przewagę nad tradycyjnymi przelewami, realizowanymi przez system Elixir - w przypadku zwykłych przelewów, zlecanych w banku nawet w godzinach rannych, nie ma gwarancji, że zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy tego samego dnia. Sorbnet jest szybszy od Elixiru, ponieważ omija sesje przychodzące i wychodzące w bankach (trzy w ciągu jednego dnia).

Szybko, ale drogo

Przelewy Sorbnet służą przede wszystkim tzw. rozliczeniom wysokokwotowym - przechodzą przez niego automatycznie wszystkie płatności powyżej miliona złotych. Większość banków umożliwia jednak przedsiębiorcom przelewanie także mniejszych kwot. Niestety, za słoną opłatą - przy przelewach poniżej miliona złotych trzeba się liczyć średnio z opłatą 30-40 zł za przelew. Korzystna jest oferta Alior Banku (8 zł pod warunkiem zlecenia przelewu przez internet) oraz DnB Nord (10 zł).

Przelewy w każdym dniu tygodnia

Najtańsze natychmiastowe przelewy dla przedsiębiorców oferują mBank i Multibank (5 zł za przelew). Są one jednak realizowane nie poprzez Sorbnet, a przy współpracy z firmą komercyjną i mają ograniczenia - dziennie można wykonać tylko jeden przelew, do tego nie większy 5 tys. złotych. A to oznacza, że firma nie może szybko przekazać kontrahentowi na przykład wysokiej zaliczki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

  • Istotne z punktu widzenia wysyłania obrotu bezgotówkowego są sesje wychodzące i przychodzące. Dlaczego w niektórych bankach nie warto wysyłać przelewu w piątek? Na to pytanie odpowiadają analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl. więcej »

Przelewy ekspresowe w mBanku i Multibanku są za to korzystniejsze od tych realizowanych przez Sorbnet pod względem dostępności - można je wykonywać w każdym dniu tygodnia, bez względu na porę. Przelewy w systemie Sorbnet można zlecać tylko w dni robocze i zazwyczaj tylko do godziny piętnastej.

Duża wada wszystkich przelewów realizowanych w czasie rzeczywistym? Nie można za ich pomocą płacić podatków lub składek ZUS. A właśnie z tymi płatnościami przedsiębiorcy lubią czekać do ostatniej chwili.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
firma,
przelew,
bank

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (22)

Dodaj komentarz

~Paulo -

przelałem dzisiaj 500zł z mBanku, na konto firmowe bo nie miałem pieniędzy przy sobie. Myślałem, że skoro przelew dojdzie w godzinę, czyli o 45" dłużej niż przelew expresowy (5zł) to będzie tańszy.... Ale nie wiedziałem, że to jest przelew realizowany przy pomocy NBP i dlatego kosztowało mnie to 7 razy więcej. To się nazywa złodziejstwo w białych rękawiczkach.

~Marcin -

Firmę kosztuje a co mamy my powiedzieć. Z konta za zwykłe przelewy potrafią banki nieźle nas skubać. Niestety teraz bez konta pracy nie ma. Wszędzie chcą wpłacać tylko na rachunki bankowe a nie jak kiedyś do ręki.

~PosiadaczkontaBzwbK -

Pszelałem ostatnio 1000PLóf z konta oszczędnościofego >BZWBK< na konto PKO...opłata 15PLNóf:(:(:(...

~Cordian -

A w takiej to na przykład Anglii mogę przelać nawet 0,01 GBP z banku (np. Natwest) do innego banku (np. Lloyds) i koszt będzie nadal ZERO. Pieniądze znikają w jednym natychmiast i w drugim natychmiast się pojawiają. No, ale to tylko Anglia. Przy okazji: konto za darmo, karta za darmo, wszystkie (sic!!) bankomaty za darmo. O przelewach już napisałem. Ale jest i minus: odsetki na koncie: 0%. To akurat jak w Polsce.

~ja -

Mam konto w Polbanku. Przelew Sorbnet kosztuje tam 30 zł.

~Jacek -

Ostrzegam przed tzw szybkimi przelewami, ostatnio przelalem 100zl w mBanku na probe tzw szybkim przelewem, koszt za przelew byc cos 35z zl, czyli ok 1/3 za przelew. Tak ze sie to przelewa ale do firm ktore te przelewy realizuja, a nie na konto ktore chcemy. Lepsze jeszcze od lichwy bo w momencie maja ponad 30% a tak to musieliby czekac wiele miesiecy cz caly rok. Nawet w Lombardzie gdzie jest 1% srednio w skali dnia a w w roku to 365% jest taniej.

~opl -

Ja to nazywam "złodziejstwem w białych rękawiczkach"...

~exxx -

dobrym sposobem bywa założenie dla takich transakcji przez wszystkie strony - kont w jednym banku. Wtedy wszystko leci jako przelewy wewnętrzne w czasie rzeczywistym. WSprawdzone.

~as -

wszyscy jestescie durni ..skoro istnieje techniczna mozliwosc szybkiego przelewu ..a istnieje ..to te oplaty to po prostu czysty bandytyzm ..to tylko pazernosc bankow powoduje takie oplaty ..

~ODSETKI -

Może ktoś obeznany wyjaśni gdzie są moje pieniądze, które przelałem na konto innej osoby? U mnie znikają po zatwierdzeniu przelewu a na drugim koncie zjawiają się następnego dnia. Gdzie są w tym czasie?