Wliczanie nowego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Od 1 października 2014 r. wprowadziliśmy do regulaminu wynagradzania zapis o wypłacie kwartalnej premii motywacyjnej. Absencja chorobowa powoduje procentowe zmniejszenie jej wysokości. Czy premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Od 1 października 2014 r. wprowadziliśmy do regulaminu wynagradzania zapis o wypłacie kwartalnej premii motywacyjnej. Absencja chorobowa powoduje procentowe zmniejszenie jej wysokości. Czy premię należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Premia, o której mowa w pytaniu, powinna zostać wliczona do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania), w wysokości 1/12 części kwoty wypłaconej za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy - art. 42 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Reklama

Ważne: Premie, które zgodnie z przepisami płacowymi są pomniejszane za okresy pobierania świadczeń chorobowych w sposób nieproporcjonalny podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru tych świadczeń w kwocie faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania).

W taki sam sposób przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczeń premie w przypadku, gdy przepisy płacowe nie zawierają wyraźnych postanowień o sposobie ich zmniejszania za okresy pobierania świadczeń chorobowych, o ile nie są wypłacane za te okresy.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, do regulaminu wynagradzania od 1 października 2014 r. wprowadzono premię kwartalną, zmniejszaną za okresy pobierania świadczeń chorobowych, a tym samym podlegającą uwzględnieniu w podstawie ich wymiaru. Generalnie premie przysługujące za okresy kwartalne uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Zasada ta powinna być stosowana odpowiednio pomimo tego, że jest to nowy składnik wynagrodzenia, który nie został jeszcze wypłacony za okres czterech kwartałów poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ustawa zasiłkowa nie zawiera szczegółowych rozwiązań w tym zakresie. W praktyce stosuje się wyjaśnienie ZUS zawarte w ust. 225 komentarza do ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym premie kwartalne wlicza się do podstawy wymiaru w wysokości wskazanej powyżej, nawet gdy za niektóre z tych kwartałów pracownik nie otrzymał premii, bez względu na przyczynę jej nieprzyznania. Ten sposób postępowania należy zatem przyjąć także przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, w przypadku, gdy premia kwartalna jest nowym składnikiem wynagrodzenia niewypłaconym jeszcze za okres czterech kwartałów.

Przykład

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 10 dni lutego 2015 r. Z tego tytułu nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego. Oprócz płacy zasadniczej, od 1 września 2014 r. otrzymuje premię kwartalną (pomniejszaną procentowo za okresy pobierania świadczeń chorobowych).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od lutego 2014 r. do stycznia 2015 r. oraz 1/12 część premii wypłaconej za I, II, III i IV kwartał 2014 r. (jako kwotę premii za I, II i III kwartał 2014 r. przyjęto 0 zł).


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 5 z dnia 2015-03-01

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »