Wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków po zmianie regulaminu wynagradzania

W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń za czas choroby.

Tak. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków przysługujących za okres po 31 grudnia 2016 r., należy uwzględniać dodatek stażowy.

Dodatek, o którym mowa w pytaniu, nie był pomniejszany za okresy absencji chorobowej, a tym samym, w myśl art. 92 § 2 K.p. i art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej, nie podlegał wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Ważne: W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okresy pobierania świadczeń za czas choroby.

Reklama

Likwidacja dodatku nie spowodowała zmiany sposobu ustalania podstawy wymiaru przysługujących pracownikom świadczeń chorobowych. Nadal oblicza się ją przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Jednak w związku z tym, że od 1 stycznia 2017 r. kwota dodatku została wliczona do wynagrodzenia zasadniczego pracownika, to jako jego część ulega zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej - wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości oblicza się za czas przepracowany według zasad określonych w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.). Tym samym kwoty dodatku wypłacone za okres przed włączeniem go do wynagrodzenia zasadniczego należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tak długo, dopóki wynagrodzenie za poszczególne miesiące 2016 r. będzie do niej wliczane.

Przykład

Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości 2.500 zł do końca grudnia 2016 r. otrzymywał 10% dodatek stażowy, tj. 250 zł (wypłacany w pełnej wysokości za okresy absencji chorobowej).

Pracodawca podjął decyzję o likwidacji od 1 stycznia 2017 r. dodatku oraz włączeniu jego kwoty do wynagrodzenia zasadniczego. Ponadto przyznał pracownikowi podwyżkę, wskutek czego jego wynagrodzenie od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2.800 zł.

W grudniu 2016 r. pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r. (30 dni). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od grudnia 2015 r. do listopada 2016 r., z tym że przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres:

  • od 27 do 31 grudnia 2016 r. nie uwzględniono dodatku stażowego, który został wypłacony obok wynagrodzenia za czas choroby,
     
  • od 1 do 25 stycznia 2017 r. należało uwzględnić kwoty dodatku wypłaconego za okres, za który wynagrodzenie przyjęto do podstawy wymiaru świadczenia (tj. od grudnia 2015 r. do listopada 2016 r.).


Zwracamy uwagę!
Gdyby dodatek stażowy przed włączeniem go do wynagrodzenia zasadniczego ulegał zmniejszeniu za dni absencji chorobowej, a co za tym idzie był przyjmowany do podstawy wymiaru świadczeń, to włączenie go do płacy zasadniczej nie spowodowałoby zmiany w podstawie wymiaru wypłacanego świadczenia.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 3 z dnia 2017-02-01

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie | staż | zwolnienie chorobowe | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »