Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Zużyte baterie i akumulatory niebezpieczne dla środowiska

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zużyte baterie i akumulatory są niebezpiecznym odpadem, który trzeba przetwarzać - przekonuje ekspert w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.

Zużyte baterie i akumulatory są niebezpieczne dla środowiska
Zużyte baterie i akumulatory są niebezpieczne dla środowiska /©123RF/PICSEL

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zmienił ustawę o bateriach i akumulatorach.Zmiany mają usprawnić recykling tych przedmiotów i poprawić kontrolę nad nimi.

Specjalista do spraw odpadów z Politechniki Warszawskiej doktor Piotr Manczarski przekonuje, że zużyte baterie są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jeszcze więcej uwagi należy poświęcić akumulatorom, ponieważ one zarówno wagowo (ich łączna waga jest większa niż waga baterii), jak i pod względem oddziaływania na środowisko stanowią o wiele większe zagrożenie niż baterie..

Pozostawienie baterii i akumulatorów bez opieki skutkuje nieodwracalnymi skutkami dla środowiska. Jak twierdzi rozmówca IAR elektrolity i metale ciężkie znajdujące się w tych urządzeniach zanieczyszczają nie tylko glebę, na której są składowane, ale także wody gruntowe i powierzchniowe w tym miejscu.

Nowe przepisy dotyczą baterii używanych do zasilania różnych urządzeń, akumulatorów samochodowych oraz tych zasilających urządzenia przemysłowe. Firmy sprzedające te przedmioty będą zarejestrowane i będą miały obowiązek raportowania urzędom marszałkowskim obrotu bateriami i akumulatorami. Podobnie ma być z podmiotami zajmującymi się recyklingiem tych przedmiotów.

Źródło informacji: IAR

Więcej o:
baterie,
akumulatory,
ochrona środowiska

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (42)

Dodaj komentarz

~emerytka -

Z JEDNĄ BATERIĄ OD PILOTA TV MA ZAPITALAĆ NA DRUGI KONIEC MIASTA BO TAM JEST POSTAWIONY POJEMNIK NA BATERIE,PRZECIEŻ TO CHORE.

~leoś -

hehe nakraść się panowie chcą... Stare akumulatory są teraz cenne, ze względu na baterie słoneczne... Śmiecie urzędowe martwią się, że ktoś będzie z tego produkować zieloną energię. Panowie z POlicji, do roboty, w każdej gminie jest paru urzędników do zaaresztowania, pod zarzutem minimum sprowadzenia zagrożenia zdrowia i życia na obywateli. Tak naprawdę nikt nie interesuje się bateriami i akumulatorami, tym musi się sam klient interesować, żeby to komuś opchnąć. PObieracie wielkie opłaty za wywóz śmieci, tylko kraść potraficie, ale już zebrać baterii to nie bardzo. Do tej pory to normalnie nie jest rozwiązane, ale co się dziwić, jak kluczowe stanowiska doradców pełnią dzieci idiotów, czy temu podobne matoły bez kwalifikacji - patrz tragiczny stan kolei i kolejowe spółki obsadzone debilami z polityki. Ze śmieciami parę kwestii się wiąże, dla których można by cały rząd zapuszkować na długo. NIc was zdrowie obywateli nie obchodzi, żeby śmieszniej, wasze chyba też nie bardzo. No ale może was tam szlag trafi, i będzie PO kłopocie narodowym. Czasy złodziei już się POmalutku kończą, złodzieje.... Parę lat temu szukałem po stronach urzędowych coś na temat śmieci. Były jakieś wypociny jakiejś paniusi, ale programu systemu nic. NIc nie wiadomo co jak gdzie, ale k.wski rząd kary na obywateli już nałożył. Żebyście wy się tak bali, jak straszycie ludzi... drugi wam majdan pod oknami waszych pałacyków - debilizmów by się przydał... MOrdują cały naród, przeszło połowa narodu wegetuje bez książki, kina i restauracji, i bez wczasów, a te szuje kradną jeszcze emerytury w biały dzień. Doigracie się. I żeby śmieszniej wasze zachowanie POgrąża całą unię jewropejską. Sypiecie się jak pluszowy miś trocinami. Sprzedajecie polskę, zdrowie polaków i ich życie, a sami zdechniecie, bo tyle wasze rządy wam dadzą dobrego. I to jest fajne, zbrodnia zostanie ukarana.

~xyz -

Nie używam baterii alkalicznych. 5 lat temu kupiłem akumulatorki i trzymają się do dziś.

~asad -

Cynizm fałsz i obłuda !!! Tylko że oprócz rządu nikt się tym nie zajmuje , nikt zużytych baterii nie skupuje !!!

~łysy -

A sól drogowom to już też uregulowali!?

~leon -

Już sobie wyobrażam te kilkadziesiąt tysięcy listów co miesiąc przychodzących to marszałka, od kazdego spożywczaka i kiosku

~tt -

Z tego co wiem to te przepisy obowiązują od dawna. Być może tylko je rozszerzyli na wszystkich handlujących (do tej pory dotyczyło to "wprowadzających do obrotu na terenie RP" czyli importerów).

~DRUPI -

SOLIDARNOŚĆ ZAINFEKOWAŁA MÓZGI POLAKÓW BAKTERIĄ W LATACH 80 tych WIDAĆ ,ŻE TA BAKTERIA DZIAŁA DO DZIŚ I NA PEWNO JESZCZE PRZEZ 30 LAT. SAMI WZIĘLI ANTIDOTUM WYCZYŚCILI SWÓJ MÓZG I CZEPIĄ KASIORĘ NA OCZACH CAŁEGO NARODU ,A NARÓD NIC NIE WIDZI I NIC NIE SŁYSZY.

~ekouśmiechy:) -

Droga Emerytko: W prawie każdej szkole prowadzone są zbiórki baterii. Może warto poszukać jakiegoś ucznia, zaprzyjaźnić się, podzielić bateriami. Maluch dostanie punkty z eko-zachowania, a w zamian podaruje uśmiech :)

~wika -

A ja olewam rzad polski i jego ustawy., ja u siebie rzadze a nie jakieś pachołki z warszawy.robię coi mi się podoba.I nie wazne czy to baterie czy inne ssmieci robie z nimi co chce .Bo to moje smieci.