Zwrot kosztów miejsca parkingowego stanowi przychód podlegający podatkowi

Opłacanie przez pracodawcę miejsc parkingowych dla pracowników zwiększa przychody zatrudnionych - wynika z interpretacji podatkowej. Bo jest to działanie w interesie pracownika, a nie pracodawcy.

Po raz kolejny organy skarbowe powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku przy udzielaniu wykładni prawa podatkowego. Tym razem jednak z negatywnym skutkiem dla pracowników.

Czy to aby na pewno opodatkowane?

Do izby skarbowej zwrócili się przedstawiciele firmy. Pytanie dotyczyło tego, jak z punktu widzenia podatkowego potraktować środki, jakie firma wydaje na opłacenie miejsc parkingowych dla swoich pracowników (a dokładnie środki, które stanowią zwrot wydatków na opłatę za parkowanie)?

Przedstawiciele firmy we wniosku o interpretację zasugerowali, że środki wydawane na opłacenie miejsca parkingowego przez pracowników stanowią dla nich przychód, a więc należy go opodatkować daniną od dochodów osób fizycznych. Zwrócili jednak uwagę, że wyroki sądów w tej kwestii są często rozbieżne, toteż dzięki interpretacji podatkowej chcieli wyjaśnić wątpliwości.

Reklama

Świadczenie w interesie pracownika

Izba Skarbowa w Katowicach takich wątpliwości nie miała. W interpretacji podatkowej z 20 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-350/15/MK) potwierdziła stanowisko podatnika, co oznacza, że kwoty wydawane na opłacenie miejsc parkingowych pracowników będzie musiał on doliczyć do ich przychodów.

Przedstawiciele izby skarbowej w interpretacji - poza standardowym przypomnieniem niektórych artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przywołali wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wyznaczył trzy warunki konieczne, aby świadczenie przekazywane pracownikowi przez pracodawcę było zwolnione z podatku. Wśród nich był warunek, aby świadczenie było spełniane w interesie pracodawcy, a nie pracownika, a także inny - że musi się ono wiązać z wymierną i przypisaną danej osobie korzyścią.

W przypadku opłacania przez pracodawcę miejsc parkingowych dla pracowników mamy do czynienia ze świadczeniem będącym w interesie tych ostatnich - uznali autorzy interpretacji. Pracownicy także uzyskują także korzyści majątkowe w postaci oszczędności, wynikających z opłacenia przez pracodawcę kosztu parkowania. Poza tym, ponieważ środki były wypłacane w postaci zwrotu, łatwo też wskazać, kto konkretnie przychód otrzymał, co także stanowi jeden z warunków postawionych przez Trybunał.

Wykładnia negatywna dla pracowników

Bez wątpienia wyrok TK z lipca 2014 r. doprowadził do daleko idących zmian w traktowaniu przez fiskusa świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika. Widać to po rewizji wcześniejszych interpretacji podatkowych oraz po tym, w jakim kierunku idą nowe wykładnie. Zazwyczaj są one korzystne dla zatrudnionych. Opisana wyżej wykładnia jest jedną z niewielu, w których fiskus uznaje dane świadczenie na rzecz pracowników za podlegające opodatkowaniu.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »