Fed nieco jastrzębi dolar pręży muskuły

Fed pozostawił bez zmian ścieżkę stóp procentowych do końca 2018 r. (w sumie 4 podwyżki, w tym jedna do końca '17), co zostało odebrane jako jastrzębi sygnał - umocnił się dolar, wzrosły rentowności Treasuries. Nie przeszkodziło to w ustanowieniu przez DJI i S&P 500 nowych rekordów na zamknięciu.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,19 proc. do 22.412,59 pkt.

S&P 500 zyskał 0,06 proc. do 2.508,24 pkt.

Nasdaq Comp. stracił o 0,08 proc. i wyniósł 6.456,04 pkt.

Uwaga rynków skupiona była w środę na posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Fed pozostawił zgodnie z oczekiwaniami główną stopę procentową w przedziale 1,00-1,25 proc. oraz ogłosił rozpoczęcie procesu redukcji sumy bilansowej w październiku.

Jastrzębim zaskoczeniem posiedzenia było utrzymanie w nowych projekcjach makroekonomicznych Fed dotychczasowej ścieżki stóp procentowych na lata 2017-18, mimo ciągle wyrażanych przez Fed obaw o inflację.

Reklama

"Rezerwa uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie, podobnie jak w poprzednich miesiącach.

Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. pozostała bez zmian na poziomie 1,375 proc., co sugeruje jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb w bieżącym roku.

Mediana przewidywań względem poziomu stóp na koniec 2018 r. również się nie zmieniła i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb w 2018 r.

Obniżono natomiast prognozy poziomu stóp w długim terminie - do 2,75 proc. z 3 proc.

Utrzymywanie się inflacji w USA na niskim poziomie pozostaje dla Rezerwy Federalnej do pewnego stopnia "zagadką" - oceniła na konferencji prasowej Janet Yellen, prezes Fed.

Zdaniem Rezerwy, zniszczenia, jakie przyniosły ze sobą ostatnie huragany raczej nie wpłyną na rozwój gospodarki USA w średnim terminie, choć mogą na krótko wzmocnić dynamikę cen.

W reakcji na wynik posiedzenia umocnił się dolar, wzrosły rentowności amerykańskiego długu oraz wycena szans na kolejną podwyżkę fed funds w grudniu.

Kurs EUR/USd spadł o 0,9 proc. do 1,19, a USD/JPY wzrósł o 0,8 proc. do 112,3 (dwumiesięczny szczyt).

Dochodowość 2-letnich papierów rządu USA rosła nawet o 5 pb. do 1,451, czyli najwyższego poziomu od listopada 2008 r. 10-letnie Treasuries zyskiwały nawet 4 pb. do 2,28 proc.

Implikowane z kontraktów terminowych prawdopodobieństwo podwyżki kosztu pieniądza w USA w grudniu wrosło do 65 proc. z 51 proc. przed posiedzeniem Fed.

Co powiedziała szefowa FED

Utrzymywanie się inflacji w USA na niskim poziomie pozostaje dla Rezerwy Federalnej do pewnego stopnia "zagadką" - oceniła na konferencji prasowej Janet Yellen, prezes Fed. Dodała, że zmiana polityki redukcji sumy bilansowej jest możliwa, ale poprzeczka w tej kwestii jest zawieszona wysoko.

Rozumienie sił kształtujących inflację przez Fed jest niepełne i dlatego bankierzy uważnie śledzą sytuację inflacyjną - powiedziała Yellen.

Spadek inflacji w 2017 r. poniżej 2 proc. jest zdaniem Yellen "zagadką" i nie wynika w dużym stopniu z cykliczności gospodarki. Podkreśliła, że Fed podtrzymuje zobowiązanie do ożywienia inflacji w kierunku celu.

"Znaczne spadki cen energii i aprecjacja dolara obniżyły ceny eksportu począwszy od 2014 r. W bieżącym roku, mijanie się inflacji z 2-proc. celem, gdy nie oddziałuje żaden ze wspomnianych czynników jest pewną zagadką. Nie powiedziałabym, że Fed jasno rozumie, jakie są tego przyczyny" - zapowiedziała Yellen.

Szefowa Fed uważa, że utrzymywanie się inflacji poniżej celu jest powodem do obaw, szczególnie jeżeli przełożyłoby się to na obniżenie oczekiwań inflacyjnych.

Jeżeli inflacja pozostanie na niskim poziomie, może to wpłynąć na politykę monetarną Fed - uważa Yellen.

Jednocześnie Yellen wyraziła oczekiwanie, że inflacja wzrośnie i ustabilizuje się w okolicach 2-proc. celu, a czynniki wpływające na spadek inflacji powinny być przejściowe.

Yellen oceniła, że na wzrost gospodarczy w USA w III kw. negatywny wpływ będą miały skutki huraganów, które ostatni przeszły nad USA.

Jednocześnie wskazała, że proinflacyjny wpływ skutków intensywnych burz i wiatrów będzie krótkotrwały.

Yellen wyraziła zadowolenie z sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dodała, że stopa bezrobocie jest na "całkiem" niskim poziomie, a liczba nowo utworzonych miejsc pracy w ostatnich miesiącach (185 tys. w kwartale czerwiec-sierpień) była wyraźnie wyższa niż jest to koniecznie do wchłonięcia wchodzących na rynek nowych pracowników.

Tegoroczne decyzje o podwyżkach stóp proc. oraz ws. redukcji bilansu odzwierciedlają przekonanie Fed, iż gospodarka USA ma się dobrze, a dane wskazują na szeroką i ciągłą poprawę na rynku pracy - dodała.

Stan gospodarki uzasadnia wg szefowej Fed dalsze, stopniowe podwyżki stóp proc.

Neutralna stopa procentowa w USA wygląda, jak oceniła, na niską, biorąc pod uwagę jej historyczne poziomy.

WYSOKA POPRZECZKA DLA POLITYKI REDUKCJI BILANSU

W części konferencji poświęconej sumy bilansowej Yellen powtórzyła wcześniejsze zapewnienia, iż jej redukcja będzie przebiegać stopniowo i w przewidywalny sposób.

Stopa procentowa pozostaje jednocześnie głównym instrumentem polityki monetarnej Fed - wskazała.

Niewielkie pogorszenie perspektyw dla gospodarki nie uzasadniałyby zmian w polityce redukcji bilansu, a "poprzeczka" w tej kwestii jest wysoko zawieszona - uważa Yellen.

"Uważamy, że takie podejście zapewnia uczestnikom rynku większą przejrzystość odnośnie prowadzenia przez Fed polityki i będzie mniej mylące i bardziej efektywne" - oceniła.

Yellen zaznaczyła, że negatywny szok dla gospodarki uzasadniałby wprowadzenie zmian w polityce redukcji bilansu, a "znaczący szok" pogorszenie się perspektyw dla gospodarki mogłoby z powrotem słonic Fed do obniżki stóp proc. do zera - podkreśliła.

Rezerwa nie chce doprowadzić do przegrzania gospodarki USA, co skutkowałoby koniecznością szybszego podnoszenia stóp proc. w przyszłości i ostatecznie mogło się skończyć recesją - dodała.

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła w środę bez zmian główną stopę procentową - w przedziale 1,00-1,25 proc. Fed nadal oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp proc. w 2017 r. i trzech w 2018 r. Rezerwa zamierza rozpocząć proces redukcji bilansu od października.

Fed obniżył projekcję długoterminowej stopy procentowej do 2,75 proc. z 3,0 proc.

Lekko obniżono prognozy inflacji i bezrobocia na najbliższe lata.

Pełne dane w tabeli poniżej.

2017 2018 2019 2020 Długi termin
Realny PKB w proc. rdr
nowa prognoza 2,4 2,1 2,0 1,8 1,8
poprzednia prognoza z VI 2,2 2,1 1,9 1,8
Bezrobocie
nowa prognoza 4,3 4,1 4,1 4,2 4,6
poprzednia prognoza z VI 4,3 4,2 4,2 4,6
Deflator PCE
nowa prognoza 1,6 1,9 2,0 2,0 2,0
poprzednia prognoza z VI 1,6 2,0 2,0 2,0
Bazowy deflator PCE
nowa prognoza 1,5 1,9 2,0 2,0
poprzednia prognoza z VI 1,7 2,0 2,0

Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

Protokół z zakończonego w środę posiedzenia Fed zostanie opublikowany 11 października. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 31 X - 1 XI 2017 r. W marcu 2016 r. Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pb. do 0,75-1,00 proc. Była to trzecia podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

PAP

...........................

FOMC początek ery ograniczania luzowania

Wczorajsze posiedzenie FOMC odbywa się w momencie końca ery luzowania ilościowego (QE). Inwestorzy z uwagą czekają na najnowsze sygnały z Fedu, ponieważ obecnie rynek ocenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu na 50/50 oraz zastanawia się, czy bank centralny zmodyfikuje swoje "prognozy kropkowe" z powodu niskiej inflacji.

Gołębi przedstawiciele Fedu zastanawiają się nad potrzebą dalszych podwyżek stóp z powodu słabszych danych makro - dotyczących inflacji i wzrostu płac. Z drugiej strony, za podwyżką przemawia niska stopa bezrobocia i poprawiające się perspektywy polityczne - Prezydent Donald Trump zasygnalizował bowiem w ostatnim czasie, że jest otwarty na kompromis z Demokratami w kwestii limitu zadłużenia.

Nasiliło to oczekiwania, że być może administracja Trumpa byłaby także w stanie przeforsować reformę podatkową oraz wydatki infrastrukturalne w przyszłym roku. Fed z pewnością weźmie te najnowsze wydarzenia pod uwagę, publikując swoje prognozy.

Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że to przedostatnia konferencja prasowa Prezes Fed Janet Yellen na regularnym posiedzeniu FOMC - oraz ostatnia konferencja przed tym, gdy Yellen dowie się czy otrzyma ponowną nominację.

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »