Acron gotowy do rozmów z zarządem i inwestorami ZA Tarnów

Acron, który ogłosił wezwanie na akcje Zakładów Azotowych Tarnów, jest gotów do rozmów z zarządem spółki i jej inwestorami.

"Stanowisko zarządu Azotów Tarnów dotyczące naszego wezwania, nie odnosiło się do przedstawionego przez nas listu intencyjnego, co zresztą zarząd wyraźnie zaznaczył" - powiedział cytowany w komunikacie Vladimir Kantor, wiceprezes grupy Acron.

"Tak jak dotychczas, zapewniamy naszą gotowość do rozmów zarówno z zarządem spółki, jak i inwestorami. Kontynuujemy również dialog ze związkami zawodowymi grupy" - dodał.

Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie w piątkowym komunikacie poinformował, że jest zdecydowanie przeciwny wezwaniu ogłoszonemu na akcję spółki przez Acron i ocenia, że proponowana przez rosyjski koncern cena 36 zł za jedną akcję jest poniżej wartości godziwej. W opinii ZAT, wzywający nie przedstawił pozytywnych skutków finansowych uzyskania przez niego kontroli nad spółką. Zarząd stoi na stanowisku, że uzyskanie przez wzywającego kontroli nad spółką może negatywnie wpłynąć na realizację strategii.

Reklama

Do opinii zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie zostały dołączone opinie dwóch banków inwestycyjnych, JPMorgan i Societe Generale. Oba oceniły, że proponowana przez Acron cena w wezwaniu jest poniżej wartości godziwej akcji tarnowskiej spółki.

W minionym tygodniu Acron przekazał ZAT list intencyjny, w którym przedstawił kluczowe obszary strategii na rzecz rozwoju grupy Azoty Tarnów i korzyści, jakie są możliwe do osiągnięcia dzięki funkcjonowaniu w ramach jednej grupy kapitałowej. Dotyczą m.in. planów inwestycyjnych, bazy surowcowej oraz polityki zatrudnienia.

W liście podano m.in., że grupa Acron postrzega PGNIG jako jedynego, strategicznego partnera w zakresie dostaw gazu do grupy Azoty Tarnów i biorąc pod uwagę ilości zużywanego gazu przez zakłady produkcyjne należące do grupy Azoty Tarnów nie widzi realnych, alternatywnych źródeł dostaw tego surowca.

Acron podał też, że nie przewiduje konieczności redukcji zatrudnienia i uważa za możliwe zwiększenie liczby etatów w zakładach produkcyjnych grupy Azoty Tarnów oraz popiera i zamierza kontynuować politykę zatrudnienia zarządu spółki.

Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding w maju wezwała do sprzedaży 41.550.037 akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZ. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 6 czerwca i potrwają do 22 czerwca.

DM PKO BP

Acron podał do publicznej informacji szczegóły opracowanej dla ZA Tarnów strategii. Acron zamierza m. in. wspierać rozwój produkcji kaprolaktamu, realizację projektów energetycznych i zakup kopalni siarki Siarkopol. Plany Acronu obejmują także modernizację instalacji mocznika, rozwój portu morskiego w Policach oraz zwiększenie zatrudnienia i połączenie sieci sprzedaży. Acron zapewnił także, że w kwestii dostaw gazu, chce współpracować z PGNiG.

Tymczasem na rynku rosyjskim Acron został zmuszony do wstrzymania produkcji nawozów wytwarzanych na bazie apatytu w dwóch swoich zakładach. Dostawca apatytu, spółka FosAgro,

domaga się od Acronu spłaty ok. 30 mln USD długu. Na wstrzymaniu produkcji Acron traci około 21,5 mln USD miesięcznie. Acron uważa, że są to działania celowe i mają doprowadzić do pozbycia się Acronu z rynku nawozów na bazie apatytu.

(M. Kalwasińska)

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wezwanie | zarządy | akcje | Tarnów | Acron | spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »