Amerykanin David Malpass nowym szefem Banku Światowego

Amerykanin David Malpass został w piątek oficjalnie mianowany nowym szefem Banku Światowego. Zastąpił on w tej roli Amerykanina koreańskiego pochodzenia Jima Yong Kima, który na początku roku ogłosił swoją rezygnację mimo trwającej kadencji.

63-letni Malpass do tej pory był podsekretarzem do spraw międzynarodowych w amerykańskim ministerstwie skarbu. W lutym jego nominację na stanowisko szefa Banku Światowego zgłosił prezydent USA Donald Trump.

- - - - - - -

Bank Światowy: Polska gospodarka lekko spowolni

W 2019 roku deficyt sektora finansów publicznych może wynieść 1,4 procent PKB wobec 0,5 proc. w roku ubiegłym i 1,6 proc. PKB w 2020 roku - poinformował w piątkowym komunikacie Bank Światowy.

Planowane zwiększenie wydatków państwa na realizację programów socjalnych może przyspieszyć rozwój gospodarczy w Polsce, jednak kosztem wzrostu deficytu budżetowego, który w 2019 r. może wynieść 1,4 procent produktu krajowego brutto (PKB) wobec 0,5 procent w roku ubiegłym, zaś w 2020 r. 1,6 procent" - czytamy w komunikacie Banku Światowego.

Reklama

Carlos Pinerua, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, cytowany w komunikacie, zaznaczył, że "Polska gospodarka nadal rozwija się w tempie znacznie przewyższającym średnią unijną". "Niska stopa bezrobocia i dynamicznie rosnące wynagrodzenia napędzają konsumpcję prywatną, rosną też inwestycje. W 2018 r. deficyt budżetowy był rekordowo niski. Spodziewamy się jednak, że sytuacja fiskalna Polski może się w najbliższym czasie pogorszyć" - dodał.

Jak ocenił, "nowe wydatki socjalne mają to do siebie, że często ciężko - także z powodów politycznych - je później ograniczać". "Dlatego obawiamy się, że przy zwalniającym wzroście gospodarczym, deficyt fiskalny będzie się w Polsce pogłębiał, ograniczając możliwość elastycznego reagowania na pojawiające się wyzwania, takie jak na przykład głębsze od oczekiwanego spowolnienie na świecie" - uważa przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

- - - - - -

W 2019 r. wzrost PKB Polski wyniesie 4,0 proc., w 2020 r. 3,6 procent, a w 2021 r. spowolni do 3,3 procent - przewiduje Bank Światowy.

"Prognozy na rok 2019, jak i na lata 2020-2021 są zgodne z tymi, które Bank opublikował w styczniu bieżącego roku" - napisano w komunikacie BŚ.

Spodziewane spowolnienie w Polsce jest wynikiem osłabiającej się koniunktury na świecie oraz w strefie euro, która jest największym partnerem handlowym Polski - napisano.

W ocenie ekonomistów banku, wzrost gospodarczy w strefie euro spowolni w 2019 r. do 1,6 procent z 1,8 procent w roku ubiegłym, by w latach 2020-21 osiągnąć średnie tempo 1,4 procent.

"Ten wciąż szybki na tle Europy wzrost będzie możliwy dzięki silnej konsumpcji prywatnej oraz inwestycjom, którym pomagają niskie stopy procentowe oraz dostępność środków europejskich - tak wynika z opublikowanego w piątek regionalnego raportu Banku Światowego na temat sytuacji gospodarczej w Europie i Azji Środkowej. Z drugiej strony, dynamikę polskiej gospodarki obniżać będzie spowolnienie na świecie, w tym także w strefie euro, oraz pogłębiające się trudności ze znalezieniem pracowników" - napisano w komunikacie BŚ.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »