Bezrobocie niestraszne, póki Fed czuwa

Zapewnienie Bena Bernanke o możliwości zwiększenia programu skupu obligacji, gdy zajdzie taka potrzeba, powinny pomagać bykom, równoważąc fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Zapewnienie Bena Bernanke o możliwości zwiększenia programu skupu obligacji, gdy zajdzie taka potrzeba, powinny pomagać bykom, równoważąc fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Zakończenie piątkowej sesji na Wall Street niewielkimi zwyżkami indeksów można uznać za sukces byków. Oczywiście, w kontekście fatalnych danych, dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Można doszukiwać się argumentów wyjaśniających rozczarowujący przyrost liczby miejsce pracy i przygnębiającą stopę bezrobocia, ale nie ma co dyskutować z faktem, że wielokrotnie wcześniej nawet mniej pesymistyczne informacje o zatrudnieniu, były przyczyną dynamicznych spadków. Tym razem tak się nie stało, ale chyba zbytnią odwagą byłoby wyciąganie z tego wniosku o nadzwyczajnej sile rynku.

Reklama

Tajemnica tej siły tkwi zapewne w wierze w Fed. A ten nie sprawia zawodu. Już w weekend pojawiły się zapewnienia Bena Bernanke o możliwości zwiększenia skupu obligacji, jeśli będzie to konieczne.

S&P500 zwyżkując o 0,26 proc. zbliżył się do poprzedniego szczytu na odległość zaledwie 2 punktów. Indeks znajduje się w newralgicznym momencie. Kwietniowy szczyt został nieznacznie poprawiony na początku listopada i amerykańskie byki stanęły obecnie po raz trzeci przed próbą wyraźniejszego wybicia w górę. Jeśli się powiedzie, posiadacze długich pozycji mogą liczyć na udane święta. Jeśli opór okaże się zbyt silny, otworzy się szansa dla niedźwiedzi. Za optymistycznym wariantem może przemawiać to, że Nasdaq przebił niedawny szczyt i wspiął się do poziomu najwyższego od początku 2008 r.

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował w planowane publikacje i wydarzenia. Rynek będzie więc mógł pokazać swoje prawdziwe oblicze. Chyba, że "wtrąci" się znów jakaś nieoczekiwana wypowiedź albo plotka. We wtorek irlandzki parlament będzie głosował nad budżetem na przyszły rok, co może spowodować nerwowość na giełdach. Pierwsze dane zza oceanu poznamy dopiero w czwartek.

Poranne notowania kontraktów na amerykańskie indeksy nie wskazują na nadmierny optymizm. Podobnie jak spadek Nikkei o 0,1 proc. w reakcji na ponowne umocnienie się jena. W Chinach nastroje mieszane. Shanghai B-Share niemal cały dzień zniżkował i zakończył spadkiem o 0,6 proc., Shanghai Composite wzrósł o 0,5 proc.

Piątkowej sile naszego parkietu towarzyszyły bardzo małe obroty, więc sytuacja może zmienić się bardzo łatwo.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »