Enea kupuje Bogdankę. Na drodze stoi tylko

W wezwaniu na Bogdankę złożono zapisy na 64,57 proc. akcji. Oznacza to, że Enea będzie posiadać 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZ spółki LWB Bogdanka.

W wezwaniu Enei na Bogdankę, do dnia 15 października złożono zapisy na ponad 21.962.189 akcji, czyli 64,57 proc. ogólnej liczby głosów na WZ spółki - podał pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego. Oznacza to, że został spełniony warunek złożenia w wezwaniu zapisów na minimalną liczbę akcji.

Sprawdź notowania spółki LW Bogdanka

Sprawdź notowania akcji Enea

Reklama

"Podjęte przez właścicieli Bogdanki decyzje otwierają nowy rozdział w historii kopalni. Bardzo już prawdopodobne wejście do nowoczesnego koncernu paliwowo-energetycznego, jakim staje się Enea, oznacza dla tej firmy gwarancję dalszego rozwoju w trudnych warunkach rynkowych. Zaproponowaną przez nas wizję przyszłości Bogdanki poparł zarząd i pracownicy firmy, co jest najlepszym dowodem, że będzie to przyjazne przejęcie - podkreśla Krzysztof Zamasz, prezes Enei" - czytamy w komunikacie wystosowanym przez spółkę.

"(...) Do dnia 15 października 2015 r. zostały złożone zapisy przekraczające liczbę 21.962.189 akcji LWB, uprawniających do wykonywania co najmniej 64,57 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu LWB, co oznacza, że (...) spełniony został warunek złożenia w wezwaniu zapisów na minimalną liczbę akcji LWB" - napisano w komunikacie.

Okres przyjmowania zapisów na akcje Bogdanki został przedłużony do 21 października. Pierwotnie zapisy miały zakończyć się w piątek, 16 października.

Enea wezwała do sprzedaży 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier. W wyniku wezwania Enea chce mieć 22.448.969 akcji Bogdanki, uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Do przejęcia kontroli nad kopalnią brakuje nam już tylko zgody Prezesa UOKiKu na koncentrację.

- - - - - - -

Enea to renomowany sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej oraz cieplnej. Lubelski Węgiel Bogdanka to z kolei najbardziej efektywne przedsiębiorstwo górnicze w kraju. Enea jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca paliwa dla koncernu. Obie firmy są notowane na warszawskiej giełdzie, a ich akcje wchodzą w skład najważniejszego indeksu GPW, WIG20.

Wczorajsze walne Bogdanki nie podjęło jednak uchwały w sprawie zmian w statucie spółki, które uniemożliwiłyby przejęcie spółki przez Enea.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »