GPF CAUSA SA ogłasza zupełnie nową strategię na lata 2014-2016

Grupa Prawno-Finansowa CAUSA SA (NewConnect: GPF) przyjęła nową strategię na lata 2014-2016. Spółka rozpoczyna działalność na wzrostowym rynku ceramiki elektroenergetycznej, na którym zamierza zdobyć pozycję lidera. Decyzjami Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 10 czerwca br. spółka zmieni nazwę na Electroceramics SA i podwyższy kapitał zakładowy poprzez emisję akcji serii I oraz akcji serii J.

Grupa Prawno-Finansowa CAUSA SA (NewConnect: GPF) przyjęła nową strategię na lata 2014-2016. Spółka rozpoczyna działalność na wzrostowym rynku ceramiki elektroenergetycznej, na którym zamierza zdobyć pozycję lidera. Decyzjami Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 10 czerwca br. spółka zmieni nazwę na Electroceramics SA i podwyższy kapitał zakładowy poprzez emisję akcji serii I oraz akcji serii J.

Pierwszym etapem w realizacji nowej strategii jest nabycie w zamian za akcje serii I 100 proc. akcji spółki Industry Technologies SA, jedynej na świecie firmy posiadającej opatentowaną technologię izostatyczną do produkcji ceramicznych elementów elektroizolacyjnych.

Obecnie firma ta realizuje inwestycję budowy zakładu produkcji najnowocześniejszej generacji ceramicznych osłon i korpusów elektroizolacyjnych do zastosowań przemysłowych oraz ceramicznych izolatorów dla linii przesyłowych średnich i wysokich napięć. Produkty te stosowane są w szerokim zakresie w przemyśle elektroenergetycznym i służą do zabezpieczania urządzeń elektroenergetycznych oraz zwiększania efektywności transportu energii elektrycznej.

Reklama

- Wyroby Electroceramics wytwarzane w innowacyjnej oraz doskonalszej technologii charakteryzują się unikatowymi funkcjonalnościami w porównaniu do wszystkich podobnych produktów na rynkach międzynarodowych. To jest ogromna przewaga konkurencyjna. Rozwiązania, które będą przez nas stosowane przełożą się na zwiększenie efektywności w energetyce i pozwolą na oszczędności związane z przesyłem prądu elektrycznego. To z kolei wpisuje się w obserwowane powszechnie w Unii Europejskiej trendy związane z oszczędzaniem energii. Przyczynimy się tym samym do wdrażania infrastruktury Inteligentnej Sieci Elektroenergetycznej, czyli Smart Grid. - mówi Maciej Marchwicki, prezes zarządu.

Zgodnie z nową strategią spółka zamierza w najbliższych latach zdobyć pozycję lidera na rynku ceramiki elektroenergetycznej poprzez zbudowanie marki postrzeganej jako gwarancja produktów o najwyższej jakości parametrach i właściwościach. Dla osiągnięcia tego celu istotny jest patent dający Electroceramics wyłączność na zastosowanie technologii izostatycznej do wytwarzania elementów ceramicznych stosowanych do elektroizolacji.

Transakcja przejęcia Industry Technologies SA przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne związane ze skoncentrowaniem działalności operacyjnej spółki i Industry Technologies SA w ramach jednej grupy przemysłowej IndygoTech Minerals SA, która rozwija technologie produkcji elementów ceramicznych o wysokiej efektywności energetycznej.

W skład grupy poza Industry Technologies SA wchodzi LMZO SA, posiadająca najnowocześniejszą na świecie fabrykę ceramicznych systemów kominowych produkowanych w technologii izostatycznej, oraz Baltic Ceramics Investments SA, która będzie jedynym w Europie producentem proppantów ceramicznych, materiału niezbędnego do zachowania bezpieczeństwa energetycznego. Spółka zgromadzi dzięki temu zasoby kluczowe do wdrożenia innowacyjnej technologii, w tym przede wszystkim doświadczonych specjalistów z branży ceramiki elektrotechnicznej.

- Projekt Electroceramics jest kolejnym po LZMO i Baltic Ceramics Investments przedsięwzięciem holdingu przemysłowego IndygoTech Minerals, w którym wykorzystamy zgromadzone i stale rozbudowywane kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii ceramicznych do wytwarzania produktów związanych z efektywnością energetyczną. Przygotowywaliśmy projekt w spółce Industry Technologies. Transakcja przejęcia tej spółki przez GPF Causa, zmiana nazwy na Electroceramics, nowa strategia i planowana emisja nowych akcji pokazują, że projekt jest już na tym etapie zaawansowania, że należy go wprowadzić na publiczny rynek kapitałowy - powiedział Dariusz Janus, przewodniczący rady nadzorczej spółki i prezes zarządu holdingu przemysłowego IndygoTech Minerals.

- Projekt Electroceramics jest prowadzony przez Macieja Marchwickiego, doświadczonego menedżera, który m.in. był liderem projektu LZMO, który po sprawnej budowie nowoczesnego zakładu produkcyjnego wszedł w fazę rynkowej dojrzałości - dodaje Janus.

Analiza rynku szeroko rozumianej energetyki wskazuje na wysoką atrakcyjność projektu Industry Technologies zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i finansowym. Zapotrzebowanie na wyroby z ceramiki elektrotechnicznej będzie rosło w Polsce i na całym świecie na skutek potrzeb modernizacyjnych infrastruktury energetycznej oraz wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

- Rynek produkcji osłon, korpusów i izolatorów ceramicznych charakteryzuje się dużym potencjałem. Tylko w Polsce infrastruktura dystrybucji energii wymaga wielomiliardowych nakładów odtworzeniowych. Szacowany poziom niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych w naszym kraju w latach 2010-2030 sięga nawet kilkudziesięciu miliardów euro. Poza tym linie przesyłowe wielu krajów Unii Europejskiej także będą wymagały dużych wydatków na modernizację - dodaje Marchwicki.

Powstający w Lubsku zakład produkcyjny będzie miał moce produkcyjne wynoszące ok. 1,6 mln elementów rocznie.

Sprawdź notowania spółki GPF CAUSA na stronach INTERIA.PL

Cele, jakie spółka zamierza osiągnąć w horyzoncie 2014-2016 są następujące:

2014:

- Rozpoczęcie budowy zakładu produkcyjnego (budowa została rozpoczęta w kwietniu br.)

- Instalacja linii technologicznej i testy produktów

2015:

- Uruchomienie linii produkcyjnej

- Rozpoczęcie produkcji osłon i korpusów ceramicznych

2016:

- Osiągnięcie co najmniej 50 proc. wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu

Docelowo spółka chce zdobyć pozycję lidera dostaw dla przemysłu elektroenergetycznego w zakresie elementów izolacyjnych (przy rentowności netto na poziomie ok. 20 proc.) oraz rozwijać nowe produkty w zakresie izolatorów średnich i wysokich napięć formowanych izostatycznie.

Spółka szacuje nakłady inwestycyjne projektu na ok. 32 mln zł. Większość z tej kwoty, bo 22,3 mln zł, pokrywa dotacja udzielona w ramach działania "Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym" z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki pozyskanych w drodze emisji publicznej akcji serii J oraz kredytu inwestycyjnego.

Opr. MD

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowa strategia Grupy PZU
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »