Grecja znowu trzęsie rynkami

Amerykańskie indeksy kończyły środowe notowania na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

Amerykańskie indeksy kończyły środowe notowania na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

Na rynkach akcji nie widać bezpośrednio paniki, z jaką na rynku obligacji wyprzedawane są obecnie greckie obligacje, ale już kurs walutowej pary euro/dolar wracający poniżej 1,34 USD dobrze odzwierciedla niepokoje o kondycję Grecji.

W przeciwieństwie do wczorajszej sesji, w czwartek inwestorzy na zagranicznych giełdach nie mogą narzekać na brak publikacji makroekonomicznych. Najpierw poznamy nastroje przedsiębiorców z branż usługowej i wytwórczej w strefie euro, Niemczech i Francji.

We wszystkich przypadkach indeksy PMI znajdują się powyżej poziomu 50 pkt oznaczającego przewagę optymistów i rozwój gospodarczy, a prognozy ekonomistów sugerują, że w kwietniu nastroje nie uległy poprawie jedynie w niemieckim przemyśle, gdzie indeks PMI znalazł się przed miesiącem powyżej 60 pkt. Kolejne publikacje napłyną z Wielkiej Brytanii i dotyczyć będą kondycji tamtejszych konsumentów - sprzedaż detaliczna prawdopodobnie wzrosła w marcu o 0,6 m/m.

Reklama

Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za ocean, gdzie opublikowany zostanie indeks cen nieruchomości (analitycy szacują, że po spadku w styczniu, w lutym ceny nie przerwały tego trendu), sprzedaż domów na rynku wtórnym (oczekiwany wzrost aktywności) oraz inflacja producentów. W kontekście tych ostatnich danych warto zwrócić uwagę, że od wielu miesięcy przedsiębiorcy odczuwają wzrost cen, ale jeszcze nie zaczęli przenosić wyższych kosztów na ceny końcowych produktów i usług, bo inflacja producentów jest ponad dwukrotnie wyższa niż konsumencka.

Kiedy zarobki gospodarstw nie rosną ich siła nabywcza utrzymuje się na stałym poziomie, ale obniża to marże firm i sprawia, że nie mogą one pozwolić sobie na dynamiczną ekspansję i tworzenie nowych miejsc pracy.

Patrząc z perspektywy całej gospodarki, w USA od jesieni ubiegłego roku realne stopy procentowe są poniżej zera, czyli niemal wszystkim opłaca się zaciągać kredyty (kto nie chciałby wydać dzisiaj pożyczonych 100 USD, a po roku oddać np. 97 USD), ale mało kto chce ich udzielać.

To dlatego w bilansach największych banków i globalnych firm obserwujemy rosnący stan gotówki - lepiej trzymać pieniądze pod materacem niż pożyczać (np. w formie kredytu kupieckiego) kontrahentom będący w wątpliwej kondycji finansowej.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: trzesienie | trzęsienie ziemi | inwestorzy | Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »