Kurs Twittera po otwarciu spada o 14 proc.

Cena akcji Twittera spada po otwarciu notowań w Nowym Jorku o 14 proc., po tym jak spółka przedstawiła rozczarowujące dla rynku wyniki kwartalne. O godz. 17.05 polskiego czasu kurs (TWTR) zniżkował o 18,02 proc. do 35,21 dol. za akcję.Od 15 czerwca br. (52-tygodniowy szczyt przy 47,79 dol.) walor ten tylko tanieje.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników Twittera w II kw. 2018 r. wyniosła 335 mln, o 1 mln mniej niż kwartał wcześniej. Rynek oczekiwał 337,8 mln. Spółka prognozuje, że w III kw. liczba aktywnych użytkowników znowu spadnie.

Spółka prognozuje skorygowany EBITDA (zysk powiększony o amortyzację) na III kw. w przedziale 215-235 mln USD, poniżej oczekiwań 268 mln dol.

- - - - - -

Wczoraj był katastrofalny dzień Facebooka. Padł niechlubny rekord

Największy w historii amerykańskich giełd jednodniowy spadek kapitalizacji dotknął w czwartek akcje Facebooka, co zaciążyło na notowaniach Nasdaq. Spadek obaw o wojnę handlową po porozumieniu USA-UE sprzyjał wzrostom spółek z DJI. EBC nie zaskoczył rynku i utrzymał dotychczasowe parametry polityki monetarnej.

Reklama

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł 25 527,07 pkt.

S&P 500 stracił 0,30 proc. i wyniósł 2837,44 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,01 proc., do najniższego od miesiąca poziomu 7963,19 pkt.

Prawdopodobnie najważniejszym do tej pory wydarzeniem trwającego sezonu wynikowego była potężna przecena akcji Facebooka.

Walory spółki straciły na zamknięciu 19 proc., co przełożyło się na spadek kapitalizacji spółki o ok. 120 mld USD.

Żadna amerykańska firma notowana na Wall Street nie straciła do tej pory w trakcie jednej sesji tak wiele na wartości rynkowej. Poprzedni rekord należał do Intela, którego wycena w 2000 r. tąpnęła o 90,74 mld USD. Podium historycznych spadkowiczów zamyka 80-mld przecena akcji Microsoft z 2000 r.

Co najmniej 16 domów maklerskich obniżyło od środy docelową wycenę walorów FB.

Inwestorzy negatywnie przyjęli spadające dynamiki wzrostu aktywnych użytkowników portalu społecznościowego, niższe przychody z reklam, a w szczególności zapowiedzi dalszego wyhamowania wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach.

Zdaniem analityków, na słabsze od oczekiwań wyniki wpłynęły m.in. głośne sprawy związane z wyciekiem danych użytkowników portalu skocznościowego, wykorzystywanie ich w kampanii prezydenckiej przez Cambridge Analityca, czy też wejście w życie RODO w Europie.

Problemy Facebooka nie zaciążyły na całym sektorze FAANG. Twitter, który raportuje w piątek, stracił 2,9 proc., lecz Alphabet i Netflix zamknęły czwartek na niewielkich plusach.

Amazon, który zaprezentował wyniki po sesji zamknął czwartek na 3-proc. minusie.

Notowaniom Nasdaq ciążyły tymczasem notowania Biogen (-10 proc.), po źle odebranych przez rynek wynikach klinicznych testów opracowanego przez spółkę leku na Alzheimera.

1,7 proc. zniżkował po wynikach kurs McDonald's. Sieć restauracji zaraportowała 2,6-proc. wzrost sprzedaży LFL w USA wobec oczekiwanych +3 proc., przy globalnej sprzedaży LFL +4 proc. (3,6 proc. konsensusu).

Po słabszym kwartale inwestorzy pozbywali się również akcji Forda, Mattela, Mastercard i Visy.

Dobrze radzili sobie pozostali producenci z branży półprzewodników. Kurs Qualcomm wzrósł o 7 proc. po rezygnacji z przejęcia chińskiego NXP i ogłoszeniu skupu akcji własnych za 30 mld USD.

Kurs AMD zwyżkował 14 proc., po tym jak firma wypracowała w II kw. najwyższy zysk netto (116 mln USD) od 7 lat.

Sprawdź bieżące notowania indeksów światowych na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »