Na giełdach duże spadki indeksów

W zachodniej Europie na giełdach duże spadki indeksów - podają maklerzy.

W zachodniej Europie na giełdach duże spadki indeksów - podają maklerzy.

W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, spada o 2,95 proc. do 2.115,75 pkt. FTSE 100 zniżkuje o 2,52 proc. CAC 40 spada o 2,91 proc., a niemiecki DAX zniżkuje o 3,46 proc.

Gracze nadal niepokoją się o kryzys zadłużenia w Europie. W poniedziałek w Luksemburgu odbędzie się posiedzenie ministrów finansów strefy euro. Wśród tematów znajdzie się kryzys zadłużenia w krajach strefy i dalsza pomoc finansowa dla Grecji. - Największym wyzwaniem w strefie euro jest zapobieżenie rozprzestrzenieniu się kryzysu zadłużenia z Grecji, która raczej nie uniknie bankructwa - mówi Larry Katheway, szef działu makro strategii w UBS w Londynie.

Reklama

Grecja nie osiągnie założonych celów redukcji deficytu budżetowego na lata 2011-12, mimo przyjętego programu oszczędnościowego - zakomunikowało w niedzielę greckie ministerstwo finansów. Według przyjętego w niedzielę przez rząd projektu budżetu na rok 2012, deficyt w roku bieżącym wyniesie 18,7 mld euro, czyli 8,5 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB) zamiast zakładanych 17,1 mld, czyli 7,6 proc. PKB. W komunikacie ministerstwa finansów podkreślono też, że tegoroczny deficyt uda się utrzymać na poziomie 8,5 proc. jedynie "jeśli władze państwowe i obywatele udzielą właściwej odpowiedzi". Rząd zakłada obecnie, że PKB Grecji zmniejszy się w tym roku o 5,5 proc. (wobec wcześniejszych przewidywań 3,8 proc.) a w roku przyszłym o 2-2,5 proc.

W lipcu br. Grecji obiecano dodatkową pomoc w wysokości 109 mld euro, ale szczegółów porozumienia w tej sprawie jeszcze nie ustalono. Ekonomiści oceniają, że większy od prognozowanego deficyt w br. oznacza, że Grecja będzie potrzebować prawie 2 mld euro dodatkowo tylko po to, aby sfinansować bieżące wydatki.

W Atenach przebywają już wysłannicy MFW, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego (tzw. trojki), którzy badają czy Grecji można wypłacić następną transzę pomocy. Bez tej pomocy, rządowi greckiemu może zabraknąć pieniędzy na bieżące wypłaty już w tym miesiącu.

Inwestorzy w Europie poznali dane o wskaźniku PMI w przemyśle, m.in. we Francji, Niemczech oraz strefie euro.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2011 roku 48,2 pkt wobec 49,1 pkt na koniec sierpnia - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 47,3 pkt.

PMI w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł zaś we wrześniu 2011 roku 50,3 pkt wobec 50,9 pkt na koniec sierpnia. Tu wstępnie oceniano, że indeks wyniesie 50,0 pkt.

Dla strefy euro indeks PMI w sektorze przemysłowym wyniósł w ub. miesiącu 48,5 pkt wobec 49,0 pkt na koniec sierpnia, wobec szacowanych 48,4 pkt.

Na giełdach w Europie w poniedziałek tanieją akcje spółek wydobywczych. Rio Tinto Group i BHP Billiton Ltd. spadają po ponad 3 proc., bo miedź na giełdzie w Londynie staniała do najniższego poziomu od 14 miesięcy.

Wśród spółek w sektorze bankowym w spadkach przewodzą Commerzbank i Societe Generale SA. Commerzbank spadał o 6,5 proc. do 1,78 euro za jedną akcję, a Societe Generale zniżkuje o 7 proc. do 18,61 euro za jeden walor. Brytyjski Barclays spada o 6,4 proc. do 151 pensów.

OPINIA

Dopiero rozwiązanie problemów finansowych Grecji i przyspieszenie tempa rozwoju światowej gospodarki przyniesie uspokojenie na giełdach i rynkach walutowych - tak uważa główny ekonomista banku BZ WBK Maciej Reluga.

Zanim tak się stanie, to mimo pojawiających się czasem wzrostów na giełdach, na rynkach będzie wciąż nerwowo. Maciej Reluga wyjaśnia, że tydzień na rynkach rozpoczął się od spadków nie dlatego, że wydarzyło się coś nadzwyczajnego w światowej gospodarce, ale raczej dlatego, że nie pojawiły się informacje, które poprawiłyby nastroje na rynkach. Ta nerwowość odbija się również na rynku walutowym i wartości polskiej waluty.

Na rynku walutowym za euro trzeba płacić 4 złote 42 grosze, za franka szwajcarskiego 3 złote 63 grosze, a za dolara 3 złote i 31 groszy.

PAP/IAR/INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »