Od czerwca br. poważne zmiany na NewConnect

Od 1 czerwca warszawska giełda wprowadzi znaczące zmiany w funkcjonowaniu alternatywnego rynku NewConnect. Zmiany mają dotyczyć m.in. warunków wprowadzenia akcji do obrotu oraz obowiązków informacyjnych spółek - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele GPW.

Wiceprezes GPW Beata Jarosz poinformowała, że zmiany będą dotyczyć: wymagań dotyczących wprowadzenia instrumentów finansowych, obowiązków informacyjnych, przejrzystości ofert prywatnych oraz polityki wobec Autoryzowanych Doradców (firm świadczących usługi doradcze w zakresie obrotu gospodarczego).

- Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 czerwca, z wyjątkiem zmian dotyczących zakresu raportu kwartalnego, które będą miały zastosowanie do raportów sporządzonych po 30 września br. - wskazała wiceprezes warszawskiego parkietu.

Jak wynika z przedstawionych informacji, od czerwca spółki, które ubiegają się o wprowadzenie swoich instrumentów finansowych na GPW, będą musiały posiadać minimalnie 500 tys. zł kapitału własnego. Ponadto będą miały bezwarunkowy obowiązek przedstawienia zbadanego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. GPW ograniczy też możliwość wprowadzania akcji o zróżnicowanych cenach, czyli objętych po cenie znacząco niższej od ceny pozostałych emisji objętych wnioskiem o wprowadzenie, bądź od kursu akcji już notowanych.

Reklama

Zmiany w regulaminie przewidują też, że spółki będą zobowiązane do przedstawienia szerszych informacji w dokumencie informacyjnym - chodzi m.in. o życiorysy członków zarządu i rady nadzorczej. Z kolei w przypadku start-upów (początkujących firm z innowacyjnym pomysłem), będą one musiały informować o planowanych inwestycjach i ich harmonogramie oraz o realizacji.

Jak powiedziała Jarosz, dotychczas spółki z NewConnect publikowały wybrane dane finansowe. - Pod względem informacyjnym spółki z NewConnect będą teraz musiały realizować politykę informacyjną podobną do tej prowadzonej przez spółki z głównego rynku GPW - powiedziała.

Po zmianach raport kwartalny będzie musiał zawierać skrócone sprawozdanie finansowe, obejmujące co najmniej: bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz zestawienie zmian w kapitale własnym. Ponadto emitenci zostaną zobowiązani do bardziej szczegółowego komentowania w raporcie kwartalnym czynników i zdarzeń, które miały wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.

Raporty kwartalne będą też musiały zawierać informację o liczbie osób zatrudnionych w spółce, a także komentarz emitenta odnośnie stopnia realizacji planowanych działań i inwestycji oraz ich harmonogramu, jeśli takie informacje zawierał dokument informacyjny.

Jak podkreślili przedstawiciele GPW, aby zwiększyć przejrzystość ofert prywatnych, a także ochronę interesów inwestorów, giełda rozszerzyła zakres informacji, jakie Autoryzowany Doradca powinien zapewnić inwestorom biorącym udział w ofercie prywatnej spółki, zamierzającej ubiegać się o wprowadzenie akcji na NewConnect. Wśród tych informacji ma się znaleźć oświadczenie o dodatkowych czynnikach ryzyka związanych z inwestycją dokonywaną w ramach oferty, w tym ryzyka niewprowadzenia akcji do obrotu na NewConnect.

Jarosz poinformowała także, że biorąc pod uwagę rolę autoryzowanych doradców na rynku NewConnect oraz ich wpływ na bezpieczeństwo obrotu, GPW zwiększy wymogi dotyczące podmiotów ubiegających się o wpis na listę Autoryzowanych Doradców. Według nowych regulacji będzie wymagane m.in. co najmniej dwuletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia działalności doradczej na rynku kapitałowym.

- - - - - -

Inwestorzy zadowoleni ze zmian na NewConnect

Piotr Cieślak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych cieszy się przede wszystkim z nakładanego na spółki obowiązku szerszego informowania o sytuacji finansowej. Kupując akcje spółki, która zamierza zadebiutować na rynku, inwestorzy dowiedzą się też, czy będą mogli odsprzedać udziały, jeśli do debiutu nie dojdzie. Do tej pory zdarzało się, że inwestorzy kupowali akcje, których potem nie mogli sprzedać, bo spółka nie zadebiutowała na NewConnect.

Nowe zasady podniosą wymagania wobec spółek, które chcą wejść na rynek po krótkim czasie istnienia, a także wobec autoryzowanych doradców. Wprowadzona zostanie również minimalna wartość kapitału własnego spółek przygotowujących się do debiutu, który wyniesie 500 tysięcy złotych. (IAR)

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »