PKN Orlen nie chce dzielić się zyskiem

PKN Orlen nie chciałby wypłacać dywidendy za 2011 r. ze względu na planowany program inwestycyjny i trudną sytuację makroekonomiczną. Spółka może jednak wkrótce wrócić do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami - powiedział na walnym PKN Orlen prezes spółki, Jacek Krawiec.

PKN Orlen nie chciałby wypłacać dywidendy za 2011 r. ze względu na planowany program inwestycyjny i trudną sytuację makroekonomiczną. Spółka może jednak wkrótce wrócić do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami - powiedział na walnym PKN Orlen prezes spółki, Jacek Krawiec.

- Ze względu na trudne czasy i ambitny program inwestycyjny spółki nie stać jeszcze na wypłatę dywidendy. Myślę jeszcze, że nie dziś, ale wkrótce spółka będzie wypłacać dywidendę - powiedział podczas walnego zgromadzenia Krawiec.

- Wniosek ING nie zmienia naszej rekomendacji, co do wypłaty dywidendy - dodał.

ING OFE, jako akcjonariusz PKN Orlen, złożyło we wtorek 29 maja projekt uchwały na walne zgromadzenie spółki, w którym wnioskuje o wypłatę 1,5 zł dywidendy na akcję z zysku PKN Orlen za 2011 r.

ING OFE proponuje, aby na dywidendę PKN Orlen przeznaczył 641,56 mln zł z zysku za 2011 r.

Reklama

Absolutorium dla zarządu PKN Orlen z wyjątkiem Marka S.

Akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę absolutorium za 2011 r. dla członków zarządu spółki, ale z wyjątkiem b. członka zarządu ds. petrochemii Marka S.

Akcjonariusze PKN Orlen udzielili absolutorium prezesowi spółki Jackowi Krawcowi.

W przypadku Marka S. projekt uchwały ws. udzielenia mu absolutorium nie uzyskał wymaganej większości głosów, a to formalnie oznacza, że akcjonariusze nie zajęli w tej sprawie stanowiska. Żaden z akcjonariuszy nie zgłosił projektu uchwały o nieudzieleniu Markowi S. absolutorium.

Marek S. został odwołany z zarządu PKN Orlen w grudniu 2011 r. po zatrzymaniu przez ABW i postawieniu przez warszawską prokuraturę apelacyjną zarzutów korupcyjnych; w styczniu 2012 r. sąd uchylił areszt wobec Marka S., uwzględniając zażalenie obrony.

Marek S. w liście przesłanym do uczestników Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia poinformował, że ze względu na dobro spółki zdecydował, iż nie będzie uczestniczył w tym posiedzeniu. Podkreślił jednocześnie, że stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe.

Paweł Białek w radzie nadzorczej PKN Orlen

Akcjonariusze PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa powołali w środę do rady nadzorczej spółki Pawła Białka, radcę w Ministerstwie Skarbu Państwa, byłego zastępcę szefa ABW.

Wcześniej, na wniosek Skarbu Państwa, akcjonariusze PKN Orlen ustalili liczbę członków rady nadzorczej na osiem osób. Według statutu płockiego koncernu rada nadzorcza spółki może liczyć od sześciu do dziewięciu osób.

W radzie nadzorczej PKN Orlen, oprócz powołanego w środę Białka, zasiadają: Maciej Mataczyński - przewodniczący, Leszek Pawłowicz - wiceprzewodniczący, Angelina Sarota - sekretarz oraz członkowie - Cezary Banasiński, Grzegorz Borowiec, Artur Gabor i Michał Gołębiowski.

W marcu ze stanowisk w radzie nadzorczej PKN Orlen zrezygnowali: Marek Karabuła i Piotr Wielowieyski.

Akcjonariusze PKN Orlen zakończyli obrady.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Krawiec | Orlen | chciał | program inwestycyjny | dywidenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »