PKO/CS jest już liderem w rankingu funduszy inwestycyjnych

PKO/CS w imponującym stylu wyszedł na prowadzenie w rankingu "PB". Po czterech miesiącach PKO/CS jest już liderem w obu kategoriach: funduszy zrównoważonych i akcyjnych.

PKO/CS w imponującym stylu wyszedł na prowadzenie w rankingu "PB". Po czterech miesiącach PKO/CS jest już liderem w obu kategoriach: funduszy zrównoważonych i akcyjnych.

Kwiecień na polskim rynku był bardzo spokojnym miesiącem. Gdy na rynku akcji panuje zastój dokładnie widać, które fundusze próbują bardziej aktywnego zarządzania. Tu zdecydowanie najlepsze okazały się fundusze PKO/CS, które w obu kategoriach uzyskały najlepsze wyniki. Dzięki temu PKO/CS po czterech miesiącach wyszedł na pierwsze miejsce zarówno w rankingu funduszy zrównoważonych, jak i akcyjnych. To był awans w wielkim stylu. Przed miesiącem PKO/CS zajmował dopiero dziesiąte miejsce w kategorii funduszy akcyjnych, a w kategorii zrównoważonych był wiceliderem.

Reklama

Wzrost wartości jednostek tych funduszy był wyraźnie wyższy niż w przypadku pozostałych. Po dobrym marcu dużo straciły natomiast fundusze działające na rynkach zagranicznych. Spadki wynosiły kilka procent i były nie tylko konsekwencją silnych obniżek cen akcji zachodnich, ale również skutkiem umacniania się złotego (szczególnie wobec dolara). Z dużą pewnością można powiedzieć, że w maju fundusze zagraniczne znajdą się ponownie w czołówce, silny wzrost cen akcji - zwłaszcza na giełdach amerykańskich - oraz osłabienie złotego będą tu bardzo pomocne.

Czas reakcji

W tej chwili warto zwrócić więcej uwagi na sytuację bieżącą. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia kolejnych wzrostów. Ponieważ kwiecień był wyraźnie spokojnym miesiącem, był to dobry okres do budowania pozycji w akcjach. Szczególnie, że wykresy kilku największych z nich sugerują, że był to okres powolnej akumulacji tych walorów. Z dużym zainteresowaniem czekamy na wyniki funduszy w maju, który ma szansę przerwać marazm na giełdzie i dzięki temu okaże się, którzy zarządzający najszybciej zareagowali na zmieniająca się sytuację.

Straty zagranicy

W rankingu funduszy akcyjnych po kwietniu nie było rewolucji, z jednym wyjątkiem. Imponujący był awans o dziewięć miejsc funduszu PKO/CS, który do tej pory na cztery miesiące tylko raz miał wynik gorszy od średniej uzyskanej przez wszystkie fundusze.

Warto zauważyć, że wynik akcyjnego PKO/CS w kwietniu był znacznie lepszy od pozostałych. Wciąż w czołówce utrzymują się fundusze UniGlobal, ING Akcji i Pioneer Amerykański, które zamieniają się miejscami uzyskując systematycznie dobre wyniki.

Tym razem mocno straciły w rankingu fundusze inwestujące na rynkach zagranicznych. Zmiany wartości jednostek były we wszystkich funduszach tego typu ujemne i wynosiły kilka procent. Najmocniej spadła wartość funduszu UniDynamic Europa, bo aż 10,3 proc. Maksymalna ujemna liczba punktów dla tego funduszu spowodowała, że znalazł się w gronie ostatnich. Wciąż nadal nie ustępuje miejsca ostatni w rankingu Arka Akcji, który już po raz kolejny otrzymał ujemne punkty. Choć było to zaledwie Đ0,5 pkt spowodowało, że fundusz zaczyna coraz bardziej oddalać się od pozostałych.

Znów trzy punkty

Zarządzający funduszami PKO/CS zdystansowali tym razem konkurencję w obu grupach funduszy. Wartość jednostki zrównoważonego PKO/CS wzrosła w kwietniu o 1,80 proc. i tym samym po raz kolejny w rankingu "Pulsu Biznesu" fundusz otrzymał maksymalną liczbę punktów. Tym samym jego przewaga jest coraz bardziej wyraźna.

Nadal w czołówce utrzymuje się Skarbiec Waga. Do najlepszych zaczyna również dołączać najstarszy z polskich funduszy, czyli Pioneer Zrównoważony.

Wśród funduszy z końca stawki sytuacja nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ostatnie miejsce w rankingu nadal zajmuje Arka. Co ciekawe zarządzają nim ci sami ludzie, co w funduszu akcyjnym tego towarzystwa. Fundusz Arka zrównoważony uzyskał najgorszą notę (-3 pkt) już po raz trzeci w tym roku. Zdaje się, że zarządzający tym funduszem czekają na cud w postaci wzrostu notowań, gdyż nie są raczej zwolennikami aktywnego inwestowania. Co ciekawe wartość jednostki funduszu Arka w kwietniu spadła aż o 2,7 proc, przy średniej zmianie jednostek funduszy z tej grupy +0,2 proc.

W gronie najgorszych funduszy zrównoważonych pozostają też DWS i SEB.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: arka | Stylu | fundusze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »