Polskie komputery podbijają Wielką Brytanię

Polskie komputery trafią do walijskich urzędów. Dostarczy je MCSI, firma, która w ciągu dwóch lat chce wejść na GPW.

Do tego, że polscy hydraulicy, murarze i pielęgniarki zdobywają zachodnie rynki pracy, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Ale żeby zachodnioeuropejska administracja kupowała polskie komputery? To nie żart - tak zdecydowali brytyjscy urzędnicy. Marketing & Consulting Service International (MCSI), warszawska firma komputerowa, wygrała przetarg publiczny na dostawę 22,5 tys. komputerów dla urzędów w Walii. Wart 7 mln GBP sprzęt polskiej produkcji trafi do blisko 200 urzędów, szkół, agencji i komend policji.

To bodaj pierwszy przypadek zwycięstwa polskiej firmy w przetargu na zakup komputerów na Zachodzie, a na pewno pierwszy tej skali. MCSI liczy ponadto na zwycięstwo w kolejnych przetargach zagranicznych i otwiera oddział w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Spojrzenie na Zachód

- Chcieliśmy pokazać, że możemy wygrywać przetargi nie tylko w Polsce czy na Wschodzie, ale też w Europie Zachodniej. To pierwszy kontrakt, ale liczymy na kolejne wygrane w przetargach - mówi Cezary Kopycki, dyrektor zarządzający MCSI.

Spółka wystartowała dotąd w ponad 30 przetargach za granicą, w dziesięciu czeka na rozstrzygnięcia. Ubiega się o kontrakty w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Planuje też składanie ofert we Francji i Portugalii.

- Przepisy o zamówieniach publicznych różnią się w poszczególnych krajach, co wymagało sporo nauki. Poznaliśmy też zachodnie rynki, co pozwoliło na dostosowanie oferty. Te doświadczenia wkrótce powinny przełożyć się na kontrakty - wyjaśnia Cezary Kopycki.

W walijskim przetargu startowało kilkunastu oferentów. Cena nie była jedynym kryterium wyboru.

- Zaprezentowane przez nas komputery osiągnęły dobre wyniki w testach i ofertę uznano za najkorzystniejszą - mówi dyrektor MCSI.

Komputery mają zostać wyprodukowane w dwóch polskich fabrykach. Kopycki nie ujawnia nazwy dostawców. Według naszych informacji, duże szanse na umowę na dostawy ma giełdowe NTT. Andrzej Kurek, dyrektor NTT, odmawia komentarza.

- Mogę tylko pogratulować MCSI zwycięstwa w takim przetargu. To wydarzenie bez precedensu. My co prawda dostarczamy komputery do zagranicznych hipermarketów, ale w przetargach komputerowych dla instytucji publicznych jak dotąd żadnej polskiej firmie nie udało się wygrać - przekonuje Andrzej Kurek.

Cel: GPW

MCSI zatrudnia 40 osób. Spółka osiągnęła w 2006 r. blisko 100 mln zł przychodów i zysk 4 mln zł.

- W tym roku planujemy podwojenie przychodów. W ciągu dwóch lat zamierzamy też wejść na warszawską GPW - mówi Cezary Kopycki.

MCSI poza dostawami sprzętu zajmuje się integracją komputerową i doradztwem. Spółka działa od 1996 r. Jej właścicielem jest Konrad Wojterkowski. MCSI startuje też w dużych przetargach komputerowych w Polsce - m.in. w zamówieniach na komputery dla szkół (program za 1,5 mld zł).

Mariusz Zielke

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: firma | Polskie | komputery | cezary | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »