Rentgen NewConnect - luty i nowe szczyty

Już powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać, że NCIndex systematycznie rośnie i osiąga nowe maksima, a jednak ostatni okres przyniósł nam trochę niespodzianek. W lutym byliśmy bowiem świadkami małej korekty i gry nerwów, mimo których miniony miesiąc zakończyliśmy optymistycznym powiewem na nowym szczycie.

Już powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać, że NCIndex systematycznie rośnie i osiąga nowe maksima, a jednak ostatni okres przyniósł nam trochę niespodzianek. W lutym byliśmy bowiem świadkami małej korekty i gry nerwów, mimo których miniony miesiąc zakończyliśmy optymistycznym powiewem na nowym szczycie.

Na alternatywnym rynku akcji nadal panuje optymizm i inwestorzy chętnie wchodzą swoim kapitałem na rynek. Popyt cały czas przeważa nad podażą, a liczba zawartych transakcji, podobnie jak w styczniu jest na wysokim poziomie. W lutym pojawiło się jednak małe odwrócenie trendu wzrostowego panującego od grudnia. W ten sposób inwestorzy zostali przetestowani i pokazali, że są mocni i dalej chcą piąć się do góry.

Luty rozpoczął się bardzo dobrymi wynikami i NCIndex osiągnął nowe szczyty. Najpierw bez problemu osiągnął 56,07 pkt., a w następnym tygodniu zakotwiczył na poziomie 57,13 pkt. Na więcej nie było już jednak stać inwestorów. Cały trzeci tydzień minął nam w czerwonym nastroju, kiedy to indeks obsunął się o 3,38 proc.

Biorąc pod uwagę ceny zamknięcia, to ostatni taki spadek NCIndex zanotował w I połowie grudnia. Finisz, czyli ostatni tydzień lutego ukazał jednak potencjał i siłę nabywczą na rynku NewConnect. Indeks odrobił całą stratę i zakończył miesiąc na poziomie 57,6 pkt, co dało 4,86 proc. stopy zwrotu w całym miesiącu.

Rys. Zmiany NCIndex w lutym 2010

Początek 2010 roku zaowocował dużym wolumenem. Co prawda był on mniejszy niż w styczniu, ale i tak dużo lepszy niż w ostatnich miesiącach poprzedniego roku. Podobnie jak w pierwszym miesiącu roku, tak i w lutym obserwowaliśmy cztery debiuty. Znając specyfikę rynku NewConnect, łatwo można zauważyć że z dużą dozą prawdopodobieństwa mogły one mieć wpływ na wolumen. Spółki, które chronologicznie zadebiutowały, to ATLANTIS ENERGY S.A. (kurs akcji wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 50 proc.): GWARANT (kurs akcji wzrósł w pierwszym dniu o 16,67 proc.), SZAR (kurs akcji spadł o 46,67 proc.), oraz PLASMA SYSTEM S.A. (kurs akcji wzrósł o 39,8 proc.).

Rys. Wolumen NCI w tys. sztuk

W lutym ponownie znalazły się spółki, które swoimi wynikami zwracają na siebie szczególną uwagę. Znaczące wyniki osiągnęła debiutująca spółka Atlantis Energy S.A., za którą na początku miesiąca trzeba było zapłacić 0,30 zł za akcje, tymczasem na zakończenie miesiąca cena akcji wynosiła już 1,3 zł.

Na imponującym wzroście debiutanta o 333,33 proc. wzrosty się jednak nie skończyły. Inne spółki, które dały zarobić swoim akcjonariuszom, to Photon Energy (108,48 proc.), Goadvisers (105,56 proc.), czy Aton HT (33,07 proc.). Na drugim biegunie znalazły się spółki: Dent-a-Medical (-57,89 proc.), Nicolas Games (-41,57 proc.) i Victoria (-38,46 proc.). Największą wartością obrotów akcji mogą natomiast pochwalić się: Szar (20,25 mln zł), Grupa PSW (17,99 mln zł) oraz Cerabud (16,22 mln zł).

Podsumowując lutowe notowania na rynku NewConnect 53 spółki zapaliły się na zielono, 9 jest bezbarwnych, a 62 świecą na czerwono. Statystycznie mieliśmy więcej spadków, lecz procentowo były one mniejsze niż wzrosty. Nadal zauważalna jest wzmożona aktywność spółek chętnych do zadebiutowania. To dobrze rokuje, ponieważ na rynku NewConnect pojawia się nowy kapitał. Mimo nienajlepszych notowań warszawskich indeksów alternatywny NewConnect podąża swoją ścieżką. Miejmy nadzieję, że kondycyjnie wytrzyma tą wspinaczkę i zdecydowanie odbije się od dna, w które wpadł w czasie kryzysu.

Paweł Sobczak

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: rentgen | luty | NCINDEX | inwestorzy | szczyty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »