Rośnie aktywność dużych inwestorów

Do ponad 79% zwiększył się w minionym miesiącu udział największych zleceń w obrotach walorami z indeksu WIG20. GPW do grupy dużych zleceń klasyfikuje te, których wartość przekracza 10 tys. euro. Ostatni raz tak wysoki odsetek tej grupy zleceń w obrotach papierami blue-chips widzieliśmy w połowie kwietnia.

Do ponad 79% zwiększył się w minionym miesiącu udział największych zleceń w obrotach walorami z indeksu WIG20. GPW do grupy dużych zleceń klasyfikuje te, których wartość przekracza 10 tys. euro. Ostatni raz tak wysoki odsetek tej grupy zleceń w obrotach papierami blue-chips widzieliśmy w połowie kwietnia.

Przypomnijmy, że wtedy warszawski parkiet kształtował tegoroczny szczyt. W skali tygodnia udział zleceń podniósł się o 10 pkt proc., co wskazuje na wyraźny wzrost aktywności tej grupy inwestorów. Jednocześnie wyraźnie (o ponad połowę) podniosły się obroty w porównaniu z poprzednim tygodniem.

W przypadku mniejszych spółek też mieliśmy w ubiegłym tygodniu wzrost udziału dużych zleceń w obrotach, ale nie osiągnął on ponadprzeciętnego poziomu. Co więcej utrzymała się niska aktywność inwestorów. Średnie obroty walorami małych firm wyniosły zaledwie 34 mln zł, a średnich-103 mln zł. To wszystko wskazuje na przyjęcie przez inwestorów wyczekującej postawy. To skutkuje brakiem decyzji odnośnie do walorów mniejszych spółek i koncentrowanie się na handlu papierami kilku najbardziej płynnych przedsiębiorstw.

Reklama

Dzisiejszy dzień nie przynosi istotnych publikacji makroekonomicznych na świecie. U nas poznamy kwietniowy bilans obrotów bieżących, ale nie powinno mieć to istotnego wpływu na kondycję złotego. Dla niego liczy się głównie to, co dzieje się z EUR/USD. Ta para walut dotarła w rejon silnego oporu, jakim jest 1,215. Jego przełamanie zapowiadałoby lepszą passę dla euro. Home Broker zwraca uwagę:

- Duży odsetek największych zleceń w obrotach akcjami z WIG20 wskazuje na polaryzację opinii wśród dużych inwestorów co do przyszłości koniunktury

- Kurs EUR/USD dotarł do silnego oporu-jego pokonanie zapowiadałoby trwalsze odbicie wspólnej waluty

Rynki nieruchomości

Potwierdzają się obawy, że obecny rok może w Wielkiej Brytanii przynieść wyhamowanie, a nawet odwrócenie korzystnej tendencji w zakresie cen domów. Z danych Acadametrics wynika, że w maju średnia cena domu obniżyła się o 0,2%. W dół zrewidowane zostały szacunki za 2 wcześniejsze miesiące. Zamiast poprzednio raportowanego wzrostu, ostatecznie po uwzględnieniu większej liczby danych, nastąpiła zniżka. Specjaliści doszukują się przyczyn takiej sytuacji w zapowiedziach podwyżki podatków dla sprzedających nieruchomości.

W centrum uwagi pozostają wszelkie doniesienia z Azji, rzutujące na perspektywy podwyżek stóp procentowych. W tym względzie istotny był wzrost inflacji CPI w Chinach w maju do 3,1%, czyli najwyższego poziomu od 19 miesięcy. Inflacja na poziomie producentów sięgnęła 7,1%. Większa od spodziewanej była też akcja kredytowa. Natomiast w Indiach kwietniowa produkcja przemysłowa podniosła się o 17,6% w skali roku. Przemawia to za podwyżkami stóp procentowych w obu krajach.

Katarzyna Siwek

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »