Ruch S.A. sprzedał siedzibę centrali IPN

Firma Ruch S.A. sprzedała budynek przy ul. Towarowej w Warszawie będący siedzibą centrali Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował PAP we wtorek IPN, który podkreśla, że tym samym niemożliwe stało się nabycie tej nieruchomości przez Skarb Państwa.

Firma Ruch S.A. sprzedała budynek przy ul. Towarowej w Warszawie będący siedzibą centrali Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował PAP we wtorek IPN, który podkreśla, że tym samym niemożliwe stało się nabycie tej nieruchomości przez Skarb Państwa.

IPN nie mógł zakupić od spółki Ruch swej siedziby w stolicy z powodu cięć budżetowych, a z uwagi na brak odpowiedzi resortu finansów nie udało się doprowadzić do zakupu jej na raty - poinformował IPN, którego siedzibę Ruch S.A. sprzedał innej firmie.

- Nieruchomość ta nie była wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia działalności operacyjnej, zatem podjęta została decyzja o jej sprzedaży - tak rzeczniczka Ruchu Izabela Cicha-Berenda odpowiedziała na pytanie PAP, co legło u podstaw decyzji o sprzedaży gmachu. Nie odpowiedziała na pytanie, za ile budynek sprzedano firmie GHN sp. z o.o.

Reklama

Rzecznik Instytutu Andrzej Arseniuk powiedział PAP, że sprzedaż ta - w nieznanej jeszcze perspektywie czasowej - będzie oznaczać konieczność opuszczenia przez Instytut budynku, który zajmował od 2000 r. To wówczas, zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami minister skarbu - w ramach obowiązku wyposażenia nowo powoływanej państwowej osoby prawnej w nieruchomości niezbędne do jej działalności - przekazano IPN w użytkowanie gmach przy ul. Towarowej 28, będący własnością spółki Ruch S.A., w której do 2010 r. większość udziałów miał Skarb Państwa.

Arseniuk poinformował, że na mocy zawartego 5 października 2000 r. porozumienia między Skarbem Państwa a firmą Ruch, spółka miała otrzymać nieruchomość zamienną. - Porozumienie to nie zostało zrealizowane przez Skarb Państwa do 2012 r., gdy zostało wypowiedziane przez firmę - dodał Arseniuk.

Rzecznik IPN ujawnił, że Skarbowi Państwa przedstawiono ofertę zakupu nieruchomości przy ul. Towarowej za kwotę 30 mln zł netto. Wycena uwzględniała poniesione przez Skarb Państwa znaczące nakłady na dostosowanie obiektu dla potrzeb IPN (ponad 17 mln zł). = Instytut, na skutek znaczącego ograniczenia jego budżetu na rok 2012 w toku prac parlamentarnych (...) nie był w stanie zakupić tej nieruchomości z własnych środków - podkreślił Arseniuk.

Przypomniał, że w lutym 2012 r. prezes IPN wystąpił do ministra finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa na zakup nieruchomości. - Na prośbę Ministerstwa Finansów IPN uzyskał od Ruch S.A. zgodę na rozłożenie płatności na dwa lata, a także zadeklarował możliwość wydatkowania 5 mln zł z własnego budżetu na rok 2012. Pomimo to, przez ponad 4 miesiące nie wpłynęła odpowiedź Ministra Finansów na wniosek Prezesa IPN - poinformował. Dodał, że dopiero po kilkakrotnych interwencjach u premiera, 5 lipca 2012 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że ewentualne środki na wykup budynku mogą pojawić się w II półroczu, w razie niewykorzystania ich przez innych dysponentów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | 'Ruch' | IPN | "Ruch" | Ruch SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »