Saxo Bank: Samochody elektryczne na prowadzeniu?

​2021 rok okazał się bardzo korzystny dla światowych akcji, a rynki zyskały około 20 proc. Był to rok, w którym światowa gospodarka doznała ożywienia wraz z wprowadzeniem szczepień, pojawiło się pojęcie "akcji memicznych", a łańcuchy dostaw znalazły się pod maksymalną presją. Wszystko to oznaczało intensywne transakcje na rynku. Analitycy Saxo przedstawili najpopularniejsze akcje wśród klientów w ubiegłym roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Początek roku to czas podsumowań i refleksji na temat minionych 12 miesięcy. Zgodnie z tradycją Saxo publikuje listę akcji, które cieszyły się największą popularnością wśród klientów w ubiegłym roku.

Rozpoczął się on dużą zmiennością i kampanią prowadzoną na portalu Reddit, w efekcie czego aktywność inwestorów detalicznych mocno wzrosła w odniesieniu do szeregu intensywnie szortowanych akcji, m.in. spółek GameStop i AMC.

Reklama

Wiele z tych podmiotów w dalszym ciągu znajduje nowych inwestorów, nawet pomimo faktu, iż zainteresowanie tymi spółkami zmalało.

Analitycy z grupy kapitałowej Saxo stale zachęcali inwestorów do zachowywania ostrożności i regularnego monitorowania ryzyka w kontekście transakcji na tych akcjach w warunkach bezprecedensowo wysokiej zmienności.

 

Najpopularniejsze akcje w 2021 r. wśród klientów Saxo - ujęcie globalne:

 1.      Tesla Inc.

2.      Nio Inc.

3.      ASML Holding

4.      Apple Inc.

5.      ASM International

6.      GameStop

7.      AMC Entertainment

8.      Royal Dutch Shell

9.      Amazon.com

10.  Meta Platforms

 Najpopularniejsze akcje w 2021 r. wśród klientów Saxo - Polska:

1.      Alibaba Group Holdings

2.      Apple Inc.

3.      Microsoft   

4.      GameStop 

5.      Tesla

Mimo iż niektóre z inwestycji wyróżniały się zarówno pod względem popularności, jak i generowanego zwrotu, w ujęciu ogólnym, według Petera Garnry’ego, dyrektora ds. strategii rynków akcji w Saxo, ubiegły rok był zasadniczo pozytywny: - 2021 r. okazał się korzystny dla światowych akcji, a rynki zyskały około 20 proc..

Solidne wyniki spowodowane były mocnym wzrostem zysków o 104% przez pierwsze dziewięć miesięcy 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Z perspektywy makroekonomicznej w minionym roku miały miejsce pewne kluczowe wydarzenia, które wpłynęły na ogólne wyniki finansowe: - Wraz z upływem kolejnych miesięcy 2021 roku zaczął uwidaczniać się szereg trendów. Globalne łańcuchy dostaw znalazły się pod maksymalną presją i nie były w stanie odpowiedzieć na wyjątkowy popyt ze strony rozwiniętych gospodarek.

W konsekwencji nastąpił wzrost kosztów towarów i ograniczenie podaży kluczowych elementów stosowanych w przemyśle, takich jak półprzewodniki, co negatywnie przełożyło się na produkcję samochodów. W efekcie akcje spółek wydobywczych i producentów półprzewodników poradziły sobie w ubiegłym roku najlepiej ze wszystkich światowych akcji - komentuje Garnry.

Ograniczenia podaży w połączeniu z wysokim popytem doprowadziły do inflacji, która ma znacznie szerzej zakrojony i mniej przejściowy charakter, niż utrzymywały banki centralne - grudniowe posiedzenie FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku) utorowało wreszcie drogę do podwyżek stóp w 2022 r., ponieważ inflacja stała się kluczowym problemem gospodarczym i zagrożeniem dla wzrostu.

 Oznaczało to, że mimo iż 2021 r. był zasadniczo korzystny, dla niektórych wygranych z poprzedniego roku okazał się trudny:

- Prognozowany wzrost inflacji i przewidywana podwyżka stóp procentowych sprawiły, że wielu inwestorów przeprowadziło krytyczną analizę swojej ekspozycji na akcje wzrostowe, wykazujące większą wrażliwość na stopy procentowe. W efekcie wielcy wygrani z 2020 r., czyli spółki związane m.in. z zieloną transformacją, handlem internetowym i akcjami bańki giełdowej w 2021 roku odnotowały jedne z najgorszych wyników. Ten rok zapamiętamy ponadto jako ten, w którym Chiny zmagały się z najprawdopodobniej największymi wyzwaniami od czasu światowego kryzysu finansowego - nasilający się kryzys na rynku nieruchomości, wprowadzenie surowych regulacji dotyczących technologii w imię "wspólnego dobrobytu" oraz coraz słabszy krajowy popyt spowodowały, że akcje chińskich spółek pozostały daleko w tyle za resztą świata - mówi Peter Garnry.

Z drugiej strony Indie okazały się jednym z największych wygranych pierwszej fazy pandemii, a silny rynek akcji i zyski osiągnęły nowe rekordy. W 2022 r. największe pytanie dla inwestorów brzmi: jak duża będzie podwyżka stóp procentowych, ponieważ od tego zależy wiele trendów na kolejny rok - wskazuje Garnry.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


Saxo Bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »