Trzeci tydzień wzrostów na Wall Street

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty, a indeksy Dow i S&P 500 ponownie znalazły się na historycznych maksimach. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że był to trzeci z rzędu wzrostowy tydzień na amerykańskiej giełdzie.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,24 proc., do 15 118,49 pkt.

Nasdaq zyskał 0,80 proc. i wyniósł 3436,58 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 0,43 proc. do 1633,70 pkt.

Zwyżki w ostatnim czasie możliwe były dzięki lepszym od oczekiwań analityków danym z rynku pracy. W ubiegłym tygodniu amerykański Departament Pracy poinformował o spadku bezrobocia w USA do 7,5 proc. i mocniejszy od oczekiwań wzrost liczby miejsc pracy w kwietniu. Z czwartkowych danych wynika z kolei, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do najniższego poziomu o od stycznia 2008 r. i wyniosła 323 tys.

Reklama

Dobre dane z rynku pracy w USA wskazują na poprawiającą się kondycję amerykańskiej gospodarki. Część inwestorów obawia się jednak, że może to być argument za wcześniejszym od oczekiwań wycofaniem się przez Rezerwę Federalną z aktualnej skali wparcia monetarnego.

- Mieliśmy bardzo jasny komunikat Rezerwy Federalnej kilka miesięcy temu, w którym Fed ustanowił cel w odniesieniu do wysokości stopy bezrobocia i oświadczył, że zamierza utrzymywać politykę monetarną bez zmian tak długo, jak stopa bezrobocia nie spadnie do 6,5 proc. (...) Obecnie stopa bezrobocia wynosi 7,5 proc., niewiadomą jest, kiedy ona spadnie do 6,5 proc. Ja szacuję, że stanie się to w połowie 2014 r. - powiedział Bob Parker, analityk Credit Suisse.

Po raz pierwszy od ponad 4 lat kurs dolara wobec japońskiego jena przekroczył w piątek poziom 1 do 100. Zaprzysiężony jesienią ubiegłego roku rząd premiera Shinzo Abe ogłosił szereg posunięć mających na celu osłabienie jena oraz poprawienie warunków kredytowych w japońskiej gospodarce. W rezultacie od października ub. r. kurs jena wobec dolara, kiedy za 1 dolara płacono zaledwie 78 jenów, obniżył się o ponad 20 proc.

Ze spółek rosły akcje Della po informacji, że znany miliarder i inwestor Carl Icahn oraz Southeastern Asset Management mogą złożyć ofertę kupna tej spółki, konkurencyjną wobec wcześniej zaoferowanych 24,4 mld USD przez Michaela Della i fundusz private equity Silver Lake.

Zyskiwał ArcelorMittal po niższym od oczekiwań spadku zysków w pierwszym kwartale. Dodatkowo spółki dzięki ostrym redukcjom kosztów w Europie podtrzymała prognozy zysków na cały rok.

Rosły akcje True Religion po informacji, że te producent markowej odzieży dżinsowej zostanie przejęty przez TowerBrook Capital Partners za blisko 835 mln USD.

W górę szły też akcje Gap, który zanotował 7-proc. wzrost sprzedaży like to like w kwietniu.

Dzięki lepszym od oczekiwań wynikom kwartalnym drożał Priceline.com.

W przyszłym tygodniu kolejne spółki przedstawią swoje dokonania za poprzedni kwartał, w tym grupa dużych amerykańskich sieci detalicznych, m.in. Nordstrom, Macy's, Wal-Mart, Kohl's i JCPenney.

Do tej pory 90 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 pokazało już swoje dokonania za poprzedni kwartał. Z tej grupy 67 proc. przebiło rynkowe oczekiwania na poziomie zysków, a 24 proc. zawiodło rynek wynikami gorszymi od przewidywań analityków. Jeśli pozostałe spółki przedstawią wyniki zgodne z oczekiwaniami, to łączny wzrost zysków w pierwszych trzech miesiącach sięgnie rok do roku 5,3 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | Downing | 500 zł na dziecko | Wall Street | trzecia | trzeciej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »