Zielona energia. Spółki giełdowe liderami w inwestowaniu w OZE

Większość spółek giełdowych tworzących WIG20 z powodzeniem korzysta z zielonej energii. Transformacja energetyczna najsprawniej odbywa się właśnie w dużych spółkach.

  • Spółki z polskiego rynku kapitałowego coraz bardziej doświadczają negatywnego wpływu wzrostu cen energii na swoją działalność
  • 90 proc. spółek z WIG20 inwestuje w OZE lub korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł
  • Perspektywy dla cen energii ciągle się pogarszają. Nie wiadomo, jakich poziomów cenowych mogą spodziewać się przedsiębiorcy w najbliższych latach

- 90 proc. spółek tworzących indeks WIG20 na GPW inwestuje w OZE lub korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, dla spółek z mWIG40 wskaźnik ten wynosi 65 proc., a dla tych z sWIG80 - 59 proc. - wynika z analizy działającej w sektorze energetycznym firmy Luneos.

Reklama

W czerwcu i lipcu 2022 r. poddano analizie raporty niefinansowe oraz sprawozdania zarządu z działalności za 2021 r. spółek, poszukując w nich odniesień do energii odnawialnej. Spółka była zaliczana do grupy korzystającej lub inwestującej w OZE, gdy podawała ile procent energii zużywanej w przedsiębiorstwie było generowanych we własnych instalacjach fotowoltaicznych, jaki procent stanowiła zielona energia zakupiona od zewnętrznych podmiotów, jakie są plany inwestycyjne spółki w obszarze OZE, itp.

Z analizy wynika, że 90 proc. spółek z WIG20 inwestuje w OZE lub korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, np. poprzez zakup certyfikowanej energii. W przypadku spółek z mWIG40 wskaźnik ten wyniósł 65 proc., a dla spółek z sWIG80 - 59 proc.

Na dalszym etapie analizy raportów skupiono się tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. Rezultaty wykazały, że 50 proc. spółek z WIG20, 40 proc. spółek z mWIG40 i 26 proc. spółek z sWIG80 planuje inwestycje we własną energię z OZE, albo już w nią inwestuje.

- Analiza pokazuje, że transformacja energetyczna sprawniej odbywa się w największych spółkach, niż w mniejszych podmiotach - ocenił wiceprezes Luneos Michał Kozłowski. Dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, małe i średnie firmy z polskiego rynku kapitałowego powinny w 2022 r., jak i w kolejnych latach, przyspieszyć odchodzenie od coraz droższej energii pochodzącej z węgla na rzecz tej wytwarzanej z OZE. Dzięki temu zyskają większą niezależność energetyczną i zmniejszą niepewność, która im towarzyszy w związku z kryzysem energetycznym, z jakim zmaga się europejska gospodarka - dodał Kozłowski.

Rok 2022 to czas znacznych podwyżek cen za energię elektryczną, a spółki z polskiego rynku kapitałowego coraz bardziej doświadczają negatywnego wpływu wzrostu cen energii na swoją działalność i uzyskiwane marże - wskazuje z kolei Zbigniew Prokopowicz, prezes firmy przeprowadzającej badania.

Ceny energii. Perspektywy są niepewne

- Perspektywy dla cen energii ciągle się pogarszają i tak naprawdę nie wiadomo, jakich poziomów cenowych mogą spodziewać się polscy przedsiębiorcy w najbliższych latach. Jest tak przede wszystkim z powodu wojny za naszą wschodnią granicą, pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Europie, braku surowców jak gaz, czy węgiel a także rosnącej inflacji - ocenia Prokopowicz.

Jak dodaje, alternatywą dla energii pochodzącej z brakującego dziś węgla, którą można wdrożyć w dość krótkim czasie, są OZE. Co więcej, już od kilku lat koszt wytworzenia energii z OZE jest znacznie niższy niż koszt wytworzenia jej z paliw kopalnych, a do tego zapewnia ona firmom niezależność energetyczną.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »