Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

AMC: Amica liczy na przejęcie rynku

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Amica liczy, że uda jej się przejąć część rynku po bankructwie wrocławskiego producenta sprzętu AGD, Fagor Mastercook, który sprzedawał na rynku polskim ok. 200 tys. kuchni rocznie. Zdaniem analityków, w długim okresie udział fabryki upadającej grupy może zostać przejęty przez innych graczy i wówczas większy się konkurencja.

AMC: Amica liczy na przejęcie rynku
©123RF/PICSEL

Wiceprezes spółki Wojciech Kocikowi poinformował na konferencji prasowej, że już widoczny jest wzrost popytu na produkowane przez spółkę kuchnie. Amica ma również nadzieję, że problemu europejskiego producenta AGD umożliwią również dynamiczne zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych m.in. we Francji oraz Hiszpanii.

Amica oczekuje także wzrostu sprzedaży na rynku rosyjskim - w przyszłym roku planuje wprowadzać tam nowe kategorie produktów tj. zmywarki i okapy. Kocikowski podał, że w przyszłym roku capex nie powinien przekroczyć 35-40 mln PLN, nie uwzględniając wydatków akwizycyjnych. Na początku I kw. 2014 r. spółka zamierza także zaprezentować strategię na kolejne lata.

Komentarz DM Trigon

W krótkim okresie problemy Mastercooka spowodują wzrost sprzedaży Amiki na polskim rynku może on nawet sięgnąć +10-15%, co pozwoli całej grupie rosnąć w tempie wysokim jednocyfrowym,

albo nawet niskim dwucyfrowym. Istotna część udziałów Mastercooka na rynku polskim jest możliwa do przejęcia z uwagi fakt, że był on silny w segmencie kuchni wolnostojących, a o tę część rynku konkurenci zabiegają w mniejszym stopniu. W długim okresie udziały upadającej grupy mogą zostać przejęte przez innych graczy i wówczas większa konkurencja może sprawić, że Amica odda część przejętych w krótkim okresie udziałów. W perspektywie najbliższych kwartałów informacja pozytywna.

Hanna Kędziora

_ _ _ _

Tymczasem - producent sprzętu AGD Gorenje planuje pod koniec grudnia 2013 roku debiut na GPW. Z oferty emisji do 10,44 mln akcji chce pozyskać 44,3 mln EUR, które trafią głównie na spłatę zadłużenia. Cena jednej akcji w ofercie została ustalona na 4,31 euro.

CZYTAJ DALEJ

Gorenje podało, że około 2/3 pozyskanych środków netto trafi na spłatę istniejącego zadłużenia,

a reszta na projekty, związane z realizacją zaktualizowanej strategii. Oferta publiczna będzie realizowana w Słowenii i w Polsce. Obecnie akcje Gorenje notowane są na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Ljubljanie. Gorenje to kolejne IPO w końcówce roku.

Obecnie trwają trzy duże oferty: Energii, Capital Park i Newagu o łącznej wartości blisko 3,5 mld PLN.

żródło BM BDM , PKO BP ,DM Trigon

Źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
sprzęt AGD,
Amica Wronki SA ,
Gorenje,
mastercook
NazwaKursZmiana %Obroty
IDE 0,03 50,00 0 tys.
RDN 1,99 25,16 448 tys.
SHG 0,36 24,14 374 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
UCBLXAOPEN 17,20 -16,10  tys.
EUI 0,04 -20,00 8 tys.
SKC 0,03 -25,00 0 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
PEO 185,10 -0,43 131084 tys.
PKO 38,85 -0,61 74134 tys.
KGH 135,25 -0,92 70052 tys.

Spółki na GPW

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (118)

Dodaj komentarz

~DOROTA -

produkty firmy Amica są dobre a firmy Mastercook wspaniałe szczególnie jeśli chodzi o kuchnie , jeśli obie firmy by się połączyły to by było super była by to jedna największa firma produkująca sprzęt AGD na świecie mam nadzieje że firma Mastercook będzie dalej istniała produkowała SWOJE PRODUKTY

~Andy -

A ja mam pralke Amica i śmiga już 12 lat, dzisiaj już nie robą takich pralek, Amica pewnie tez...

~ali -

Omijajcie Amice szerokim łukiem !!! totalne badziewie !! Kupiłam od nich kuchnie gazowo elektryczną dzień po podłączeniu zauważyłam że w piekarniku brakuje w jednym miejscu emalii !! zgłosiłam sprawę do nich !! Amica po oglądnięciu tylko zdjęcia stwierdziła ze to uszkodzenie mechaniczne które nie obejmuje gwarancji !! Sprawa będzie miała ciąg dalszy ! nie podaruje takiego bubla Amice !!I chamskiego podejścia do klienta !! Odkładają słuchawkę w trakcie rozmowy !!!

~gutek -

Kupiłem kiedyś szybkowar Fagor. Zapłaciłem drogo aby mieć dobry sprzęt, a jak kiedyś pier... to kuchnia zalana a kuchenka przez 3 tygodnie się nie zapalała.

~Damian -

Predom Polar bs663 bio. LAT 35. Nadal dziala choć ze względu na wygląd stoi w piwnicy. Samsung skacze mi po kuchni przy każdym wirowaniu. Dziekuje pieknie za nowy sprzęt.

~Andy -

Czy autorowi tego artykułu tak bardzo jest potrzebny erekton? Może własna graba mu/jej starczy?

poiuy

Obojętny poiuy -

rząd w tym kraju nie POwinien na to pozwolić. ja bym wolal dostać w łape i puścić zamiast tego chińszczyzne a naszych poszczuć kontrolami

~Polak -

Zdaniem analityków, w długim okresie udział fabryki upadającej grupy może zostać przejęty przez innych graczy i wówczas większy się konkurencja. ------------- a niby dlaczego miała by się zwiększyć konkurencja ? Był jeden więcej a jej nie było to dlaczego teraz by miała powstać. Rynek jest podzielony a ceny ustalone. Parę złotych w te czy we wte konkurencji nie robi.

~nifled -

Droga Amico najpierw dorównajcie choć w 50% jakości Mastercooka a potem sie wysilajcie na ekspansje światowe.Miałem dwie wasze pralki każda padla miesiąc po gwarancji.6 lat temu kupiłem Mastercook i do tej pory nic nie piknęło.Kuchnie gazową i lodówkę mam Indesit a o nazwie Amica przypomniała mi ta wiadomość.Mam nadzieję że nie na długo.

~Rzemieślnik. -

Urządzam kuchnie i sprawdziłem który sprzęt jest w Polsce produkowany i Polski kapitał i została tylko Amica. I co mogę biorę Amicy i nie dlatego że jest najtańsze czy najlepsze ale dlatego żeby ludzie mieli prace i podatki zostały u nas.