Cena ropy naftowej w dół po słowach irackiego ministra

Od kilkunastu sesji notowania ropy naftowej utrzymują się w konsolidacji. Cena amerykańskiej ropy WTI pozostaje co prawda powyżej ważnej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę,

Jednak nie udało jej się wybić wyraźnie ponad poziom 51,50 USD za baryłkę, czyli tegoroczny szczyt cenowy. Aby to się mogło udać, stronie popytowej potrzebne byłyby kolejne bodźce do wzrostów - a te raczej jej ostatnio nie sprzyjają.

W niedzielę iracki minister ds. ropy naftowej, Jabar Ali al-Luaibi, powiedział, że Irak powinien zostać wyłączony ze zobowiązań dotyczących ograniczenia produkcji ropy naftowej w OPEC.

Reklama

To już kolejny kraj, który wyłamuje się z postanowień z końca września, kiedy to kraje kartelu zobowiązały się do ustalenia limitu produkcji ropy w OPEC na poziomie 32,50-33,00 mln baryłek dziennie.

Wcześniej o wyjątkowe traktowanie poprosiły już Iran, Nigeria i Libia - kraje te w ostatnich latach zmagały się z niestabilną sytuacją polityczną lub sankcjami, które prowadziły do znaczącego ograniczenia ich wydobycia ropy naftowej. Irak tego typu argumentów ma aż nadto - kraj ten już od lat 80. XX wieku zmaga się z wojnami, które istotnie negatywnie wpływały na jego produkcję ropy.

Tymczasem w ubiegłym i bieżącym roku to właśnie Irak najbardziej dynamicznie zwiększał produkcję ropy naftowej spośród wszystkich krajów OPEC - i według tamtejszego ministerstwa ds. ropy naftowej, taki trend może utrzymać się w przyszłym roku ze względu na nowe kontrakty międzynarodowych firm naftowych, chcących operować na tym rynku. Irak ma więc interes w tym, by domagać się wyłączenia z obowiązku cięcia produkcji ropy.

Sygnały wyłamywania się kolejnych krajów OPEC z poczynionych wcześniej ustaleń sygnalizują brak spójności polityki OPEC i wewnętrzne tarcia pomiędzy poszczególnymi krajami.

To zaś stawia pod znakiem zapytania to, czy porozumienie w sprawie nowego limitu wydobycia wejdzie w ogóle w życie, a jeśli tak, to czy przyczyni się do ograniczenia globalnej podaży ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

..................

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih oświadczył w niedzielę, na wspólnej konferencji prasowej ze swym rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

Według al-Faliha poprawiły się fundamentalne parametry rynku, w tym równowaga popytu i podaży surowca. Saudyjski minister powiedział też, że "jest optymistą", jeśli chodzi o ceny ropy, które powinny rosnąć również ze względu na to, że od blisko dwóch miesięcy topnieją zapasy surowca w USA. Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

Nowak oznajmił, że stosunki rosyjsko-saudyjskie są obecnie lepsze niż kiedykolwiek i dodał, że obie strony zawiązały też "partnerstwo technologiczne, dotyczące nowych projektów, które w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone w życie".

Saudyjski minister wyjaśnił, że Nowak spotkał się podczas swej wizyty w Arabii ze swymi odpowiednikami z krajów Zatoki Perskiej oraz przedstawicielami władz w Rijadzie, a także zwiedził instalacje naftowe saudyjskiego koncernu Aramco.

W spotkaniu w Rijadzie uczestniczył również minister energetyki Kataru i zarazem szef OPEC Muhammad ibn Salih as-Sada, który poinformował, że w poniedziałek odbędzie się też spotkanie Rosja-OPEC. Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | ropa naftowa | OPEC | cena ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »