Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

KNF: Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni. Zyskają inwestorzy z udziałami w funduszach dywidendowych

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Dzięki poprawie gospodarki wzrosną dywidendy wypłacane przez spółki. Wypłaty dla akcjonariuszy za 2013 rok powinny być wyższe niż za poprzedni. Wzrost wartości dywidend to szansa dla osób inwestujących w fundusze dywidendowe.

Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni
Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni /©123RF/PICSEL

czytaj dalej

  • - Z zysku za 2013 r. większość notowanych na GPW banków wypłaci dywidendę. Zrobi to m.in. ING Bank Śląski i Bank Millennium, banki, które za 2012 rok jej nie wypłacały. Blisko 100 proc. zysku na dywidendę przeznaczy Pekao SA i Bank Handlowy - wynika z ankiety PAP, przeprowadzonej wśród analityków. więcej »

- Poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna znajduje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej spółek. To jest już widoczne w wynikach za III kwartał, więc wydaje się, że dywidendy za 2013 rok, czyli te, które zostaną wypłacone w 2014 roku, powinny być wyższe od tych, które były wypłacane za poprzedni rok - przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.

Szczególnie wysokie dywidendy wypłacą firmy, które nie planują wysokich nakładów inwestycyjnych w nadchodzącym okresie. Matras przyznaje że niewiadomą co do wysokości dywidend pozostaje sektor energetyczny, bo już w przyszłym roku ruszą w tym obszarze wielomilionowe inwestycje.

Matras podkreśla, że wypłata dywidend to indywidualna decyzja każdej spółki, dlatego trudno generalizować i mówić o polityce dywidendowej całej gospodarki.

- Na razie 2013 rok jak i poprzedni wskazuje, że dobra sytuacja finansowa spółek, poprawiające się wyniki i nadpłynność powodują, że dużo spółek dzieli się dywidendami. Natomiast jedne spółki mają przyjętą politykę dywidendową, inne spółki po prostu wypłacają dywidendę w zależności od sytuacji w danym roku - mówi Matras.

Poprawiająca się sytuacja finansowa spółek wypłacających dywidendę jest szansą dla inwestorów, którzy mają udziały w funduszach dywidendowych. Potencjał zysku tego typu funduszy wynika nie tylko ze wzrostu wyceny giełdowej spółek, lecz także z wypłacanych przez nich dywidend.

UniAkcje Dywidendowy to subfundusz dywidendowy Union Investment TFI, który poza Polską inwestuje także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Polityka inwestycyjna zakłada dobór do portfela perspektywicznych spółek o najwyższych stopach dywidendy, spełniających zarówno szereg wymogów jakościowych, jak również płynności ich akcji.

- Spółki energetyczne, telekomunikacyjne oraz banki to są spółki, które w ostatnim czasie dzielą się dywidendami i należy założyć, że taka polityka również będzie utrzymywana w kolejnych latach. Do tego grona dołączyła w ostatnim czasie także liczna grupa mniejszych i średnich spółek. Jest to duża grupa spółek przemysłowych, które korzystają na poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej - wylicza Matras.

Z płacenia dywidend mogą zrezygnować spółki, które znajdą ciekawe możliwości inwestycyjne, takie jak: budowa nowych zakładów, przejęcia lub rozbudowa mocy produkcyjnych. Matras prognozuje jednak, że spore dywidendy wypłacą spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dzielenie się zyskami przez te spółki to ważny element dla procesu łatania dziury budżetowej.

Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player

Źródło informacji: Newseria Biznes

Więcej o:
dywidenda,
KNF
NazwaKursZmiana %Obroty
IFR 1,15 22,34 2206 tys.
EKP 1,47 13,08 359 tys.
OPG 2,05 10,81 464 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
CLE 0,69 -19,77 230 tys.
EUI 0,04 -20,00 1 tys.
KSG 0,86 -40,69 223 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
PKO 38,25 -2,30 142848 tys.
KGH 132,70 -3,84 113070 tys.
PEO 180,10 -2,17 85364 tys.

Spółki na GPW

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (34)

Dodaj komentarz

~marwie -

Pytam z jakiej racji wartość dywidendy pomniejsza cenę akcji .Dywidenda jest zyskiem posiadanej (w części) spółki i wcale nie zmniejsza jej wartości. Uważam, że to jest złodziejska praktyka.

~Mokado -

Na "wypłacie" dywidendy tracą wszyscy akcjonariusze minimum 19% podatku, o który jest pomniejszona suma dywidendy, ponieważ "w dniu uzyskania prawa do dywidendy" wartość akcji danej spółki jest zmniejszana o wartość wypłacanej dywidendy(i to bez podatku). Natomiast wypłata dywidendy następuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach bez żadnych odsetek. Jak widać "wypłata dywidendy" na polskiej giełdzie to jedno wielkie oszustwo!!!

~qwerty -

Jak wygląda wypłacanie dywidendy ? Kupujesz akcję za 100zł, płacisz z prowizją 100,50zł. Dywidenda wynosi 10zł. Po nabyciu prawa do dywidendy kurs akcji obnizany zostaje automatycznie go 90zł. Sprzedajesz akcję za 89,50zł (znow prowizja) i tracisz na tym 1zł.

~JANOSIK -

Czyli tytuł powinien brzmieć "PINIADZE TRAFIA do kieszeni WYBRANYCH". Bardzo dobrze to nam obrazuje jak wygląda w POLSCE sztuczny kryzys. ELITA bogaci się kosztem biedoty coraz bardziej. A prawdziwa cenę za kryzys płaci BIEDOTA. Co znów obrazuje, ze kryzysy są bardzo "na rękę" przedsiębiorcom oraz bankom.

~mirek210 -

Czy ktos moze mi wytlumaczyc o czym jest ten artykul?Jakie pieniadze i w czyje kieszenie splyna?

~tess -

Inwestycje to spółki powinny robić z kredytów . Zysk w postaci dywidendy należy się właścicielom. Inwestycje to tylko wymówka aby ich z niego okraść .

~zbyszek -

Ciekawy patent na inwestowanie w fundusze, zmniejszający wahania kapitału, jest w książce "Emerytura nie jest Ci potrzebna" o budowaniu majątku i tworzeniu pasywnych dochodów. Dobra lektura z praktycznymi przykładami w polskiej rzeczywistości.

~alf -

Do NASZYCH....to znaczy do czyich , do tych ktorzy mieli INFORMACJE i wiedzieli gdzie pieniadze ulokowac ! ( nie chodzi o info z tv bussines )

~edmund -

Mysla ze ludzie to barany .W tym samym artykule najpierw pisza ze za rok 2012 banki nie wyplacaly dewident ,a na koncu artykulu pisza ze dewidenty za rok 2013 beda wyzsze niz za rok 2012 .To znaczy ze beda wieksze niz Zero .Cieszcie sie Polacy !

~Mała -

Moje kieszenie puste na razie ale juz przygotowane. Czekam na te pieniądze.