Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

KOMPANIA WĘGLOWA: Kompania Węglowa ostrzega przed sprzedażą praw do jej akcji

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) ostrzega górników przed sprzedawaniem praw do akcji pracowniczych, należnych im w przypadku prywatyzacji firmy.

Kopalnia Halemba w Rudzie Śląskiej. Fot. Artur BARBAROWSKI
Kopalnia Halemba w Rudzie Śląskiej. Fot. Artur BARBAROWSKI /Agencja SE/East News

Ogłoszenia zachęcające do sprzedaży praw do akcji, (które uprawnieni pracownicy dostaną dopiero wtedy, gdyby doszło do prywatyzacji) pojawiły się wiosną w pobliżu kopalń. Skupujący oferują z reguły kwotę około tysiąca zł niezależnie od liczby akcji. Po podpisaniu umowy notarialnej górnik otrzymuje gotówkę.

- Zarząd Kompanii Węglowej ostrzega, iż skorzystanie z tego typu ofert może być niekorzystne dla zbywających. Może się też wiązać z konsekwencjami finansowymi, w tym podatkowymi, których wysokość trudno obecnie oszacować - wskazał we wtorek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

W komunikacie zarząd spółki poinformował, że "nie podjęto dotychczas żadnej wiążącej decyzji związanej z prywatyzacją firmy. Zdziwienie budzą zatem coraz liczniejsze oferty kierowane do osób posiadających potencjalne prawa do akcji Kompanii Węglowej".

Sprzedawanie praw do akcji teraz, kiedy pracownicy ich nie mają i nie wiadomo kiedy otrzymają, może być nie tylko niekorzystne finansowo dla górników, ale też - w przypadku niekorzystnych dla sprzedającego zapisów w umowie - wiązać się z ryzykiem. Chodzi np. o konieczność zapłacenia podatku od realnej wartości akcji, gdy będą one już w obrocie, lub pozbycia się na korzyść kupującego ewentualnej dywidendy, nawet wówczas, gdy akcja formalnie nie zmieni jeszcze właściciela.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele zarządu Kompanii potwierdzali, że jednym z celów ich działań jest przygotowanie spółki do wprowadzenia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jako realny termin osiągnięcia gotowości do upublicznienia podawano 2015 rok, kiedy firma skończy spłacać stare długi, odziedziczone po dawnych spółkach węglowych. Padały też deklaracje gotowości do wprowadzenia na giełdę w roku 2014. Decyzje należą jednak do ministerstw gospodarki i Skarbu Państwa.

Obecne przepisy pozwalają - jak stało się to w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej - na zbycie mniejszościowego pakietu akcji spółek węglowych; ponad 50 proc. musi zachować Skarb Państwa. Regulacje te, zawarte w strategii dla górnictwa i związanej z nią ustawie, wygasają z końcem 2015 roku. Przedstawiciele resortu gospodarki zapowiedzieli niedawno przygotowanie nowego dokumentu dla górnictwa.

Gdy w połowie 2011 r. na giełdę wprowadzano Jastrzębską Spółkę Węglową, ponad 15 proc. jej akcji otrzymali byli i obecni pracownicy, a także - dodatkowo - ci, którzy pracowali w spółce, ale zgodnie z ogólnymi przepisami nie przysługiwały im akcje. Walory pracownicze były objęte dwuletnią blokadą sprzedaży, która kończy się w lipcu tego roku. Pracownicy, chcący szybko spieniężyć akcje, mogli jednak wcześniej sprzedać prawa do nich. To, jak duża część załogi skorzystała z tej możliwości, może wyjść na jaw w lipcu, kiedy akcje pracownicze zostaną wprowadzone do obrotu na giełdzie.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
w,
akcje,
Kompania,
Akcji
NazwaKursZmiana %Obroty
IFR 1,15 22,34 2337 tys.
EKP 1,43 10,00 364 tys.
IRL 18,96 8,34 8 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
CLE 0,69 -19,77 236 tys.
EUI 0,04 -20,00 1 tys.
KSG 0,86 -40,69 223 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
PKO 38,50 -1,66 159581 tys.
KGH 132,45 -4,02 127492 tys.
PEO 181,70 -1,30 110257 tys.

Spółki na GPW

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (7)

Dodaj komentarz

~demaSCator -

Tak czy owak, akcje te w końcu znajdą się skumulowane w rękach OBCYCH!! I wtedy ONI zrobią z kopalniami co chcą. Nie pomoże już nic, tak musi być. Bo żeby ludzie nie protestowali przeciwko takim prywatyzacjom, to dostali ochłapy. Na chwilę, bo te ochłąpy przeznaczą na zachcianki, spłacenie długów itp. Perfidny proceder, o którym kiedyś będą czytać w podręcznikach...

~Gość -

Lata temu sprzedano browar w Sierpcu, pracownicy otrzymane darmo akcje natychmiast sprzedali i wszyscy kupili nowe samochody, najczęściej Lanosy, potem wszystkich zwolniono i przyjęto niektórych z pensją ok. 600zł...po dwóch latach autka wszyscy sprzedawali bo nie mieli na benzynę....

~obserwator -

Odsprzedaj, traper, odsprzedaj, bo tak cię wydymają jak pracowników JSW, których akcje nie sa warte nawet połowy kwoty wybulonej przez "uprzywilejowanego" pracownika .....

~traper -

A najlepiej przepisać zstępnym w darowiżnie , nie mającym obowiązku podatkowego.

~traper -

No i oczywiście , o dywidendach będą mogli tylko pomarzyć;-)))

~traper -

Nie dodałem ,że jeszcze będą musieli uiścić opłaty notarialne i założenie konta maklerskiego i opłaty zbycia akcji.

~traper -

Od 1000 /21% - odczekam i odsprzedam za 3000zł - będę miał 200% zysku , a matoł zapłaci od 3000zł 21% podatku - i tak się dymie z pracowniczych praw do akcji. Nasłuchałem się tych bluzgów , dodatkowe odsetki i kary , za brak dotrzymania zawitych terminów , rozliczenia się z fiskusem , FAKT