Konsekwencje podatkowe wypłaty dywidendy w formie rzeczowej

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej) jest nieodpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powoduje powstania po stronie podatnika przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej) jest nieodpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powoduje powstania po stronie podatnika przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 stycznia 2015 r., spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku wskazała, że jest spółką akcyjną. Jedynym akcjonariuszem skarżącej jest spółka B. B jest natomiast jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jednocześnie skarżąca jest jedynym udziałowcem A. sp. z o.o. (dalej: spółka A), w której posiada 100 proc. udziałów, tj. 1 000 udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy udział. Skarżąca objęła udziały w spółce A po cenie nominalnej w zamian za wkład pieniężny. Walne zgromadzenie akcjonariuszy skarżącej rozważa podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy rzeczowej. Statut skarżącej spółki przewiduje możliwość podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej. Wypłata dywidendy rzeczowej nastąpiłaby poprzez przekazanie na rzecz jedynego akcjonariusza - B, własności udziałów w spółce A. Wycena udziałów zostałaby określona z uwzględnieniem ich wartości rynkowej.

Reklama

Podatnik chciał wiedzieć, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej na rzecz akcjonariusza w formie udziałów w spółce z o.o., spowoduje powstanie przychodu u podmiotu wypłacającego dywidendę. Zdaniem podatnika, czynność ta nie spowoduje powstania przychodu u podmiotu wypłacającego dywidendę rzeczową. Wypłata dywidendy bowiem, następuje każdorazowo z wykorzystaniem jej własnego majątku powodując jego uszczuplenie, czyli efekt przeciwny do przysporzenia.

Wypłata dywidendy bez względu na formę, jest świadczeniem o charakterze nieodpłatnym. Z tego względu nie może również powodować powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko fiskusa

Dyrektor Izby Skarbowej, który wydał interpretację podatkową w imieniu Ministra Finansów uznał stanowiska podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że nie sama wypłata dywidendy podlega opodatkowaniu, lecz zdarzenie polegające na przeniesieniu własności aktywów ze spółki na akcjonariusza. Poprzez zbycie udziałów podatnik otrzymuje ekwiwalent w postaci zmniejszenia się jej zobowiązań.

W konsekwencji Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że w spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości wartości rynkowej udziałów, a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty.

Podatnik odwołał się od decyzji ministra finansów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Powtórzył w niej swoją dotychczasową argumentację w sprawie.

WSA w Warszawie uznał stanowisko podatnika za uzasadnione. Minister Finansów odwołał się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Stanowisko NSA

Naczelny Sąd Administracyjny uznał argumenty podatnika za słuszne i oddalił skargę organu podatkowego. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że zarówno wypłata dywidendy wspólnikowi spółki jak i wypłata wspólnikowi wynagrodzenia za umorzone udziały, mają charakter świadczeń jednostronnych i nieekwiwalentnych i nie mogą być zatem uznane za odpłatne zbycie składników majątku spółki wtedy, gdy wypłata następuje w formie rzeczowej (niepieniężnej).

Przeniesienie prawa własności w drodze wypłaty z zysku (wypłaty dywidendy) nie jest zbyciem, w wyniku którego powstaje po stronie spółki przychód, gdyż wypłata z zysku w formie rzeczowej nie stanowi odpłatnego zbycia praw.

W konsekwencji wypłata dywidendy, względnie udziału w zysku, w formie niepieniężnej, nie jest odpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powoduje powstania po stronie podatnika przychodu na podstawie art. 14 ust. 1, względnie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - stwierdził NSA.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: Naczelny Sąd Administracyjny | dywidenda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »