Miedź myśli o węglu

KGHM nosi się z zamiarem budowy kopalni węgla brunatnego. To bardzo kosztowna inwestycja, ale pozwoliłaby miedziowej spółce na działalność w zbliżonej do obecnej skali jeszcze przez wiele lat. Na razie zostały przeprowadzone pierwsze badania geologiczne legnickiego złoża.

KGHM nosi się z zamiarem budowy kopalni węgla brunatnego. To bardzo kosztowna inwestycja, ale pozwoliłaby miedziowej spółce na działalność w zbliżonej do obecnej skali jeszcze przez wiele lat. Na razie zostały przeprowadzone pierwsze badania geologiczne legnickiego złoża.

Do lubińskiej firmy może należeć koncesja na eksploatację złoża węgla szacowanego na ok. 4 mld ton. Spółka już stara się uzgadniać z władzami gminy plan zagospodarowania przestrzennego, tak aby na terenie przyszłej kopalni nie znalazły się np. fabryki lub nowo projektowane drogi. Złoże znajduje się pomiędzy Legnicą a Ścinawą.

Autostrada do zmiany

- Dzięki naszym interwencjom zmieniono na przykład trasę autostrady - twierdzi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM. Z naszych informacji wynika, że KGHM rozpoczął też wstępne badania geologiczne, co otwiera przed spółką drogę do uzyskania koncesji.

Reklama

Zainteresowany rozwojem tego projektu jest również Janusz Łaskawiec, prezes Elektrowni Turów. - Złoże legnickie jest największe w Polsce i jeżeli nie zdecydujemy się na budowę elektrowni atomowych, prędzej czy później będzie musiało być zagospodarowane. Zwłaszcza że budowie kopalni raczej nie sprzeciwiliby się ekologowie. Złoże jest bowiem usytuowane na nieużytkach - twierdzi prezes Łaskawiec.

Co po miedzi?

Zaangażowanie się lubińskiej spółki w energetykę i wydobycie węgla brunatnego pozwoliłoby na kontynuację działalności w obecnej skali przez kolejne kilkanaście lat. Przypomnijmy, że posiadane przez KGHM koncesje na wydobycie rudy miedzi pozwalają na prowadzenie przez spółkę eksploatacji głównych złóż do 2013 r. O wykorzystaniu węgla z okolic Legnicy rozmawia się też w resorcie gospodarki.

Jesienna strategia

- W październiku zostanie przedstawiona strategia dla sektora energetycznego do 2025 r., w której znajdą się zapisy o przyszłości złoża legnickiego. Dochodzą do nas informacje, że budową kopalni odkrywkowej i jej eksploatacją jest zainteresowany KGHM - powiedział Wojciech Tabiś, dyrektor Departamentu Energetyki w ministerstwie gospodarki.

Ile może kosztować budowa nowej kopalni węgla brunatnego? Na pewno niemało. Mniejsza, nowa odkrywka "Szczerców" budowana przez Kopalnię Bełchatów, pochłonie ok. 1 mld USD. Uruchomienie wydobycia ze złoża legnickiego na pewno wymaga większych nakładów.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: miedź | węgiel | KGHM Polska Miedź SA | złoże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »