Milion złotych dla laureata konkursu Synthos Chemical Award

- Milion złotych dla chemika-innowatora. Synthos Chemical Award to pierwsza tej wielkości nagroda w Polsce - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes Grupy Kapitałowej Synthos Tomasz Kalwat.

Synthos Chemical Award jest konkursem przeznaczonym dla polskich naukowców, którzy swoją działalność naukową i badawcza realizują w dziedzinie chemii. - Kładziemy nacisk na praktyczne znaczenie wynalazku lub odkrycia - podkreśla Kalwat. - Synthos w ostatnich latach inwestował w badania i rozwój ok. 60 mln złotych rocznie (uśredniona wielkość za ostatnie 3 lata) - dodaje.

Więcej innowacji w polskiej chemii

Celem konkursu jest nie tylko rozwój innowacyjnej branży chemicznej w Polsce, ale także propagowanie chemii wśród młodych naukowców.

- Życzylibyśmy sobie, aby w Polsce było dużo firm chemicznych z dobrze rozwiniętymi działami badawczo-rozwojowymi. Musimy iść do przodu, myśleć przyszłościowo. Nagroda jest dla nas z jednej strony inwestycją krótkoterminową: Mamy nadzieję, że napłynie wiele wartościowych projektów. Z drugiej jednak liczymy, że młodzi ludzie częściej będą swoje ścieżki kariery opierać na działalności naukowej, w tym także w przemyśle chemicznym. Jest to efekt długoterminowy, który chcemy osiągnąć - dodał Kalwat.

Reklama

Patronat instytucjonalny nad konkursem objęli m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Przemysłu Chemicznego i Instytut Sobieskiego. Nad konkursem "Synthos Chemical Award" patronat medialny objęła także Interia.

Konkurs dla naukowca

- Nagroda ma charakter utylitarny. Kapituła, w której składzie zasiadają wybitni polscy chemicy, wybierze odkrycie bądź wynalazek chemiczny, który przyczynił się do rozwoju branży. Od lat inwestujemy w badania. Mamy centrum badawczo-rozwojowe, w którym zatrudniamy 70 naukowców. Pracują oni nad nowymi rozwiązaniami w zakresie polimerów, kauczuków czy środków ochrony roślin - podkreśla Jarosław Rogoża, członek zarządu Synthos, odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe.

- Wierzymy, że w ciągu kilku następnych lat konkurs i główna nagroda przełożą się na zwiększenie odkryć chemicznych w Polsce - dodaje.

Konkurs skierowany jest do osób, które nie ukończyły 50 roku życia i posiadają polskie obywatelstwo. Uczestnicy będą oceniani na podstawie kilku kryteriów, w tym: innowacyjność, potencjał inwestorski i komercjalizacyjny, znaczenie dla rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce. Najlepsi kandydaci będą zapraszani na indywidualne rozmowy, w ramach których dostaną szansę na prezentację dokonań i odkryć. Zwycięzca zostanie wyłoniony w połowie 2016 r., a wręczenie nagród odbędzie się w lutym 2017 r.

Kapituła pełna chemicznych sław

- Nie ma mowy o postępie w Polsce, o postępie, o którym mówi wicepremier Morawiecki bez rozwoju nowych technologii i innowacji. Nie da się zbudować nowoczesnej gospodarki tylko w oparciu o europejskiej fundusze. Niewątpliwie Synthos Chemical Award będzie miał znaczenie dla polskich chemików - zachęcał, by badania poznawcze zaczęły szukać miejsca na wdrożenie. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi pojawią się w przyszłości w Polsce wybitne nazwiska, wspominane przez następne pokolenia - konstatuje prof. Stanisław Penczek, przewodniczący Kapituły.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Synthos SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »