Nadwyżki na globalnym rynku kakao

Notowania kakao w I kw. są pod presją. Spadkom notowań kakao sprzyjała wczorajsza publikacja Międzynarodowej Organizacji Kakao (International Cocoa Organization, ICCO). Według prognoz tej organizacji, w sezonie 2018/2019 na globalnym rynku kakao pojawi się nadwyżka wynosząca 39 tysięcy ton surowca. To wyższy wynik niż dotychczas oczekiwano na rynku.

Notowania kakao w I kw. są pod presją. Spadkom notowań kakao sprzyjała wczorajsza publikacja Międzynarodowej Organizacji Kakao (International Cocoa Organization, ICCO). Według prognoz tej organizacji, w sezonie 2018/2019 na globalnym rynku kakao pojawi się nadwyżka wynosząca 39 tysięcy ton surowca. To wyższy wynik niż dotychczas oczekiwano na rynku.

Spadek eksportu ropy naftowej z Wenezueli

Po słabym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek i utrzymują się na plusie także dzisiaj rano. Cena ropy naftowej WTI dotarła już z powrotem do okolic tegorocznych maksimów w okolicach 57,60-57,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent znajdują się tuż poniżej tegorocznego maksimum, a więc poniżej poziom 67 USD za baryłkę.

Reklama

W tym tygodniu nastroje inwestorów na rynku ropy są mieszane - zarówno strona popytowa, jak i strona podażowa na tym rynku mogą znaleźć dla siebie argumenty. Z jednej strony, potencjał wzrostowy cen ropy naftowej jest ograniczany przez wzrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych oraz obawy dotyczące spowolnienia w globalnej gospodarce. Nie pomaga również brak jakichkolwiek istotnych rozstrzygnięć w negocjacjach pomiędzy USA a Chinami, dotyczących wzajemnego handlu. Na razie opinia publiczna jest karmiona optymistyczną retoryką polityków z obu stron - a nie jest tajemnicą, że pomiędzy USA a Chinami istnieje sporo trudnych kwestii spornych, dla których ciężko będzie znaleźć kompromis.

Z drugiej strony, wzrostom cen ropy naftowej sprzyjał ostatnio duży spadek zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, od wielu tygodniu cena ropy naftowej jest wspierana przez działania OPEC w zakresie cięć wydobycia, które kartel zintensyfikował po dramatycznych spadkach cen ropy w IV kwartale poprzedniego roku.

Ponadto, wsparciem dla cen ropy okazał się spadek eksportu tego surowca z Wenezueli, który tąpnął aż o 40% po narzuceniu na ten kraj sankcji przez USA. Już we wcześniejszych miesiącach w tym południowoamerykańskim kraju panował chaos gospodarczo-polityczny, który wpłynął na spadek wydobycia i eksportu ropy, ale działania USA sprawiły, że sytuacja stała się jeszcze trudniejsza.

Prognozy nadwyżki na globalnym rynku kakao

Notowania kakao zakończyły luty wyraźnie spadkową sesją. Wczoraj cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych tąpnęła o niemal 3%, kończąc sesję poniżej poziomu 2250 USD za tonę.

Spadkom notowań kakao sprzyjała wczorajsza publikacja Międzynarodowej Organizacji Kakao (International Cocoa Organization, ICCO). Według prognoz tej organizacji, w sezonie 2018/2019 na globalnym rynku kakao pojawi się nadwyżka wynosząca 39 tysięcy ton surowca. To wyższy wynik niż dotychczas oczekiwano na rynku.

Jednocześnie, nadwyżka na rynku kakao nie jest niczym nowym, ponieważ przewaga podaży nad popytem pojawiła się także w sezonie 2017/2018 i według obecnych wyliczeń ICCO, wyniosła ona 9 tysięcy ton, a nie, jak się wcześniej spodziewano, 22 tys. ton.

Jednocześnie ICCO podała, że oczekuje wzrostu globalnej produkcji kakao o 150 tys. ton (czyli nieco ponad 3%) do poziomu 4,80 mln ton. Za około 40% tego wyniku ma tradycyjnie odpowiadać produkcja na Wybrzeżu Kości Słoniowej (szacowana na 2,15 mln ton), której szacunki wzrosły po łagodnym przejściu wiatrów harmattan i spadku obaw związanych ze zjawiskiem El Nino.

Notowania kakao w USA - dane dzienne

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

d.sierakowska@bossa.pl

DM BOŚ S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »