Netia odstępuje od udziału w POPC na ośmiu obszarach

Netia zdecydowała o odstąpieniu od udziału w "Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa" na ośmiu obszarach, po ponownej analizie rentowności projektu - podała spółka w komunikacie. Paweł Żytecki, dyrektor ds. rozwoju biznesu i IT w Netii, poinformował PAP Biznes, że łączna kwota dofinansowania wnioskowana przez spółkę na tych obszarach wynosiła ok. 300 mln zł.

- Łączna wnioskowana na tych obszarach kwota dofinansowania to około 300 mln zł. Dalej rozmawiamy o kolejnych ośmiu obszarach. Terminy są krótkie, ale poprosiliśmy przydzielającego te dotacje, czyli komórkę w Ministerstwie Cyfryzacji, żeby wydłużył je trochę, do końca czerwca - powiedział Żytecki.

- Przeanalizowaliśmy ponownie te obszary i wybraliśmy te, w których inwestycja zwróciłaby się najszybciej oraz gdzie rentowność byłaby najwyższa. Ważne było też dla nas, by model biznesowy tych obszarów był w mniejszych stopniu oparty na słupach energetycznych - dodał.

Reklama

Netia odstąpiła od podpisania umów na obszarach: bielskim, bydgosko-toruńskim, gdańskim i trójmiejskich, jeleniogórskim, krakowskim, lubelskim, opolskim oraz zielonogórskim.

Jak podała spółka w komunikacie, rezygnacja z prowadzenia inwestycji spowodowana była przeprowadzeniem przez spółkę ponownej analizy rentowności. Netia wzięła pod uwagę w szczególności kwestie związane z dzierżawą słupów energetycznych oraz ich ceną.

"Mając na uwadze również wyniki przeprowadzonej przez Netię weryfikacji danych dotyczących pokrycia siecią wskazanych powyżej obszarów, jak również uwzględniając obecny etap modernizacji sieci własnej, należy wskazać, że realizacja planów inwestycyjnych na wszystkich obszarach, w których Netia została wskazana, jako podmiot rekomendowany do dofinansowania, nie jest możliwa" - napisano we wtorkowym raporcie.

Dodano, że zarząd spółki weryfikuje pozostałe obszary, w których Netia została wybrana jako podmiot rekomendowany do realizacji projektu POPC.

Żytecki, na pytanie PAP Biznes, czy rezygnacja z dofinansowań przełoży się na wartość nakładów inwestycyjnych Netii w tym roku, odpowiedział: - Praktycznie wcale - nakłady byłyby znikome ze względu na procedury przetargowe i sprzedażowe, jak również ze względu na to, że zaraz po fazie projektowej nadeszłaby zima, co uniemożliwiłoby prace.

Z kolei na pytanie, czy spółka dokona zmian w planowanych nakładach inwestycyjnych na kolejne lata, dyrektor odpowiedział: - Nie chciałbym się wypowiadać na ten temat, ze względu na to, że nie publikujemy prognoz (wyników finansowych).

Żytecki poinformował ponadto, że po rezygnacji Netii z dofinansowania na ośmiu obszarach POPC, szanse na uzyskanie dotacji będą miały inne firmy, które się o nie wcześniej ubiegały.

- Teraz podmiot, który uzyskał na danym obszarze mniejszą liczbę punktów niż my, będzie wchodził w rozmowy z Ministerstwem Cyfryzacji - powiedział.

Sprawdź bieżące notowania NET na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »