Banki centralne w centrum uwagi

Oczekujemy, że FED podniesie w tym tygodniu docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 25 pb do [1,25%; 1,50%]. Po posiedzeniu przedstawiona zostanie grudniowa projekcja makroekonomiczna FOMC.

Uważamy, że prognozy będą w ograniczonym stopniu uwzględniać zmiany w polityce podatkowej USA. Oczekujemy, że prognozowane tempo wzrostu gospodarczego zostanie lekko podniesione w porównaniu do wrześniowej projekcji. Z kolei ścieżka stopy bezrobocia zostanie zrewidowana w dół, a prognoza inflacji nie ulegnie znaczącym zmianom.

Projekcja najprawdopodobniej wskaże, że preferowana przez członków FED skala zacieśniania polityki pieniężnej w 2018 r. to 75 pb, a w 2019 r. to 50 pb (bez zmian w porównaniu do wrześniowej projekcji FOMC). W naszej ocenie przewidywana przez członków FED wysokość stóp procentowych w długim okresie również nie ulegnie zmianom i wyniesie 2,75%.

Reklama

Nasz scenariusz zakładający podwyżkę stóp procentowych w USA o 25 pb USA w tym tygodniu jest zgodny z konsensusem rynkowym, jednak podczas konferencji po posiedzeniu FOMC możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Naszym zdaniem parametry polityki pieniężnej nie ulegną zmianom. Na konferencji mogą zostać poruszone kwestie dotyczące perspektyw polityki pieniężnej, m.in. szczegóły programu luzowania ilościowego lub potencjalne zmiany w forward guidance.

Po posiedzeniu zostanie zaprezentowana również najnowsza projekcja makroekonomiczna. Uważamy, że ścieżki inflacji i tempa wzrostu gospodarczego zostaną zrewidowane w górę w porównaniu do wrześniowej prognozy. Oczekujemy, że podczas konferencji po posiedzeniu będziemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

Nasza prognoza jest spójna ze scenariuszem polityki pieniężnej EBC. Oczekujemy bowiem, że pierwsza podwyżka w strefie euro nastąpi w połowie 2019 r. Wcześniejsze podwyżki stóp przez RPP mogłyby przyczynić się do silnego umocnienia kursu złotego, co miałoby negatywny wpływ na aktywność gospodarczą i tempo wzrostu cen w Polsce.

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EBC | Fed | banki centralne | centrum uwagi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »