JP Morgan podwyższył prognozę dynamiki polskiego PKB do 3,4 proc. z 3,0 proc.

Ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. do 3,4 proc. wobec 3 proc. wcześniej, a w 2018 r. do 3,2 proc. z 3,1 proc. Ich zdaniem w 2017 r. inflacja nie osiągnie celu NBP, a pierwsze podwyżki stóp procentowych nastąpią w połowie 2018 r.

"Nadal oczekujemy, że momentum wzrostowe będzie umiarkowane w I kw. 2017 r., gdyż normalizować się będą zapasy. NBP spodziewa się w tym roku wzrostu o 3,6 proc. i ta prognoza jest według nas coraz bardziej prawdopodobna. Niemniej, nie wydaje nam się, żeby nawet taki wynik skłonił RPP (Radę Polityki Pieniężnej - PAP) do zacieśniania polityki - chyba, że osiągnięty zostanie cel inflacyjny" - napisali ekonomiści JP Morgan.

Ich zdaniem inflacja nie dotrze jednak do celu NBP w 2017 r.

"Dalszy wzrost inflacji powinien być stopniowy, ale przekroczenie celu inflacyjnego wydaje się nieosiągalne. Spodziewamy się, że po osiągnięciu szczytu na poziomie 2,2 proc. rdr (rok do roku - PAP) na przełomie marca i kwietnia, inflacja ustabilizuje się bliżej 2 proc. rdr, do czego przyczyni się obniżka taryf na paliwo gazowe. Ze względu na efekty bazowe, inflacja zakończy rok w okolicach dolnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego (1,5 proc. - PAP)" - napisali.

Reklama

"Dopiero gdy zarówno inflacja CPI, jak i bazowa trwale przekroczą 1,5 proc. spodziewamy się, że NBP rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej - z naszych prognoz wynika, że nastąpi to w połowie 2018 r., co zbiegnie się w czasie z prawdopodobnym końcem skupu aktywów przez EBC. Łącznie w 2018 roku spodziewamy się podwyżek o 50 pb." - dodali.

Polecamy: PIT 2016

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB Polski | JP Morgan | prognozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »