Kryzys nie został opanowany

Saxo Bank przedstawił swoją prognozę na III kwartał 2010 r. Twierdzi, że kryzys nie został opanowany, a rynki zareagują negatywnie na poważną nierównowagę na rynkach zadłużenia publicznego. Bank utrzymuje oczekiwania dotyczące bardzo niskich stóp procentowych banków centralnych w przewidywalnej przyszłości.

Ceny akcji będą spadać, ponieważ założenia dotyczące chińskiego spowolnienia gospodarczego wydają się prawdopodobne, natomiast dalsza destabilizacja na rynkach zadłużenia publicznego państw PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania) będzie wymagać reakcji mniej niewypłacalnych członków strefy euro, przy czym cięcia wydatków publicznych okażą się drakońskie.

Rynek spodziewa się, że nadchodzący sezon publikacji danych o zyskach przyniesie dobre wieści - wyniki będą jednak rosnąć wyłącznie z powodu cięcia kosztów, a nie w związku z rosnącymi przychodami. Zdaniem Karsbøla ani inflacja, ani obroty przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości nie będą rosnąć. Trendy spadkowe na rynkach akcji będą dodatkowo pogłębiane również przez obawy przed skutkującymi kolejną falą zaległości płatniczych, a nawet niewypłacalności korektami oprocentowania hipotek typu Alt-A (tylko klasa wyżej od subprime) i Option ARM w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Komentując prognozę, David Karsbøl powiedział:

"Obecny kryzys związany z zadłużeniem krajów PIIGS nie został ujarzmiony, a jedyny sposób, by się go pozbyć, to znacznie szybsza i znacznie poważniejsza niż dotychczas redukcja deficytów budżetowych. Rozrzutność rządu eliminuje inwestycje prywatne i konsumpcję - spodziewamy się, że rynki zareagują negatywnie na dalsze utrzymywanie się poważnej nierównowagi na rynkach zadłużenia publicznego. Niemieckie cięcia budżetowe do dobry początek, ale to nie wystarczy."

"To jasne, że makroekonomia odzyskała dominujące znaczenie na rynkach akcji. Nie spodziewamy się, że zyski w ślad za PKB odnotują drugi dołek - bardziej prawdopodobne jest ich wyrównanie się. Mimo że dostrzegamy krótkoterminową poprawę sytuacji w zakresie skłonności do ryzykowania, ponieważ korporacje najpewniej ogłoszą dobre wyniki, trzeba pamiętać, że zwyczajnie nie rozprawiliśmy się jeszcze z problemami, które ujawnił kryzys. W rezultacie prawdopodobnie zdecydowanie i gwałtownie wzrośnie zmienność na rynkach walutowych - radzimy zatem inwestorom, by zachowali ostrożność."

Prognoza kwartalna na III kwartał 2010 r. dotyczy następujących obszarów:

W przeciwieństwie do powszechnie panującej opinii utrzymywanie wysokich deficytów budżetowych zabija wzrost gospodarczy - zwłaszcza w narażonym na niedobory gotówki otoczeniu, w którym się obecnie znaleźliśmy. Zdaniem Saxo Bank inwestorzy będą musieli stawić czoła obawom związanym z rosnącą nierównowagą związaną z lekkomyślną rozrzutnością rządów - ich przedsmak mieli okazję poczuć w trakcie majowej wyprzedaży. Analitycy uważają jednak, że na rynkach pojawi się nieco optymizmu w związku z lepszymi wynikami finansowymi spółek, które mają zostać ogłoszone w trakcie zbliżającego się sezonu publikacji.

Prognoza makroekonomiczna

W Stanach Zjednoczonych rządowe bodźce stymulujące gospodarkę już słabną, a w drugim półroczu prawdopodobnie zanikną do reszty. Saxo Bank sądzi, że pod koniec 2010 r. okoliczność ta może mieć ujemny wpływ na wzrost gospodarczy - ponadto z uwagi na niski stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i wpływ sektora nieruchomości mieszkalnych, na którym nagromadziło się wiele niesprzedanych domów i mieszkań, ograniczone zostaną inwestycje. W odniesieniu do Japonii Saxo Bank przewiduje dalszy wzrost, jednak jego tempo prawdopodobnie zwolni - stymulowany eksportem rozwój japońskiej gospodarki ucierpi na skutek słabości euro. Saxo Bank uważa, iż nie ma wątpliwości co do tego, że dla wielu państw strefy euro fundamentalnym problemem jest nadmierne zadłużenie - aktywność gospodarcza cierpi jednak również na skutek innych nierozwiązanych problemów. Wydatki prywatne w trzecim kwartale nie będą nadzwyczajnie wysokie, a niepewna sytuacja na rynku pracy bynajmniej nie sprzyja poprawie sytuacji.

Prognoza dla rynków walutowych

Saxo Bank podejrzewa, że sytuacja w strefie euro wraz ze swoim wpływem na apetyt na ryzyko zasadniczo pozostanie istotna. Analitycy mają jednak wrażenie, że rynek poświęca temu tematowi zdecydowanie zbyt dużo uwagi w porównaniu z innymi kwestiami makroekonomicznymi, które powinny zdobyć zainteresowanie inwestorów w najbliższym kwartale. Chodzi o takie kwestie jak olbrzymie bańki spekulacyjne na rynkach nieruchomości mieszkalnych w państwach z walutami "towarowymi", programy oszczędnościowe i nowa "wola polityczna" sprzyjająca obniżaniu ogólnego poziomu zadłużenia publicznego czy też perspektywy rozwoju gospodarczego Chin i rynków wschodzących.

Prognoza dla rynków akcji

W drugiej połowie 2010 r. analitycy nadal oczekują dalszych przeszkód dla rynków akcji - premie za ryzyko jeszcze przez jakiś czas będą wyższe, zaś prognozy zysków za lata 2011 i 2012 zostaną obniżone. Nie wykluczają jednak odbić na rynkach akcji towarzyszących publikacji wyników, które potrafią pozytywnie zaskakiwać.

Prognoza dla rynków towarowych

Rzeczywistość III kwartału to nadal pobudzona obawami o poziom zadłużenia publicznego niechęć do ryzyka i perspektywa drugiego dna recesji. Analitycy mają wrażenie, iż tegoroczne maksima należą już do historii, a trendy związane z ryzykiem w drugiej połowie 2010 r. przyczynią się do spadku cen. Utrzymująca się siła dolara w połączeniu ze spowolnieniem globalnego ożywienia gospodarczego sprawi, że rynek pozostanie dobrze zaopatrzony, co z kolei spowoduje powstanie presji na spadek cen.

Stopy procentowe banków centralnych

Zespół ds. Strategii Saxo Bank utrzymuje swoje oczekiwania dotyczące bardzo niskich stóp procentowych banków centralnych w przewidywalnej przyszłości.

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: bank | oczekiwania | analitycy | opanowanie | cięcia | kryzys
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »