PGNiG zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego z firmą Port Arthur LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC - poinformowała w środę spółka. Dodano, że umowa zakłada zakup przez PGNiG ok. 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

"Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A ("PGNiG", "Spółka"), w nawiązaniu do Raport Bieżącego Nr 34/2018 z dnia 26 czerwca 2018 r., informuje, że w dniu 19 grudnia 2018 r. zawarto wiążącą umową długoterminową ("Umowa") na dostawy gazu skroplonego ("LNG") z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC" - podano w komunikacie.

Jak czytamy, umowa zakłada zakup przez PGNiG około 2 mln ton LNG (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. Zaznaczono, że dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Reklama

Podkreślono, że formuła cenowa umowy oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub.

Dodano, że dostawy od Port Arthur LNG, LLC będą realizowane z powstającej instalacji produkcyjnej Port Arthur w Jefferson County w Teksasie o planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

Jak podano, w ocenie zarządu PGNiG, "warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych".

- - - - -

Naimski: Umowa PGNiG z Port Arthur LNG to kolejny krok w kierunku energetycznego uniezależnienia się

- Umowa PGNiG na dostawy gazu skroplonego z Port Arthur LNG to kolejny krok w kierunku realizacji strategii polskiego państwa uniezależnienia się od jednego dostawcy energii - w tym przypadku gazu ziemnego - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC - poinformowała w środę spółka. Dodano, że umowa zakłada zakup przez PGNiG ok. 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

- To jest kolejny krok, który jest dokonywany przez PGNiG, zarząd PGNiG, w stronę realizacji strategii, tej długofalowej, długoterminowej strategii polskiego państwa, która zakłada uniezależnienie się od jednego, monopolistycznego dostawcy energii, w tym przypadku gazu ziemnego - powiedział w środę Naimski.

Jak dodał, PGNiG buduje portfel kontraktów przyszłościowych i długoterminowych.

- To jest strategia, która jest czytelna, taktyka, która prowadzi do tego, że mamy kolejną umowę z amerykańskim dostawcą, która będzie realizowana przez 20 lat i jest komplementarna w stosunku do tego, co robimy w Polsce w dziedzinie rozbudowy infrastruktury - zaznaczył.

Jak mówił, rozbudowa gazoportu, terminala LNG w Świnoujściu, "to jest nasz projekt strategiczny".

- To jest element szerszej strategicznej współpracy, którą mamy nadzieję kontynuować i rozwijać między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Współpracy, która jest wielowarstwowa, wielopłaszczyznowa. To jest jeden z fundamentów, ważny fundament polskiego bezpieczeństwa. I zaopatrzenie w energię, (...) jest elementem bardzo istotnym - dodał.

Naimski odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym szef PiS podkreślił, że "PGNiG zawiera kolejne porozumienie służące poprawie naszego bezpieczeństwa energetycznego, a które to jest jednym ze strategicznych zadań rządu Prawa i Sprawiedliwości".

Sprawdź bieżące notowania gazu na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »