Roman Abramowicz zainwestował w technologię GTL

Roman Abramowicz, rosyjski miliarder i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, kupił za 5 mln funtów akcje niewielkiej brytyjskiej spółki Oxford Catalysts zaangażowanej w prace nad technologią przetwarzania gazu w paliwa płynne - podał Financial Times.

Należąca do Abramowicza spółka Ervington Investments wzięła udział w nowej emisji akcji Oxford Catalysts na londyńskiej giełdzie. Za wspomnianą kwotę miliarder objął 3,5 proc. udziałów po kursie 125 pensów za akcję. Na koniec dnia cena akcji Oxford Catalysts wzrosła do 155 pensów.

Spółka pracuje nad własną technologią przetwarzania gazu ziemnego na syntetyczne paliwa, znaną powszechnie jako "gas-to-liquids" (GTL). Choć sama technologia znana jest od lat 20. XX wieku, to do niedawna nie była ona wykorzystywana na skalę przemysłową.

Zainteresowanie technologią GTL przywrócił koncern Shell, który w Katarze zbudował ogromny kompleks do przetwarzania gazu na paliwa płynne. Kolejny może powstać w USA, gdzie po uruchomieniu wydobycia gazu łupkowego ceny tego surowca znacząco spadły.

Reklama

Oxford Catalysts zamierza pójść w nieco innym kierunku i skupić się na niewielkich instalacjach, które mogłyby być przemieszczane w zależności od miejsca wydobycia gazu. Umożliwiłoby to uniezależnienie produkcji od kosztów transportu gazu. Dodatkowo dawałoby to możliwość wykorzystywania gazu wydobywanego wraz z ropą naftową, który często jest po prostu spalany ze względu na niewielką ilość w stosunku do ropy.

Spółka założona została przez naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie i zadebiutowała na londyńskim rynku AIM w 2006 roku. Dwa lata później przejęła amerykańską spółkę Velocys, specjalizującą się w projektowaniu instalacji dla przemysłu chemicznego.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »