Ropa straciła ponad 5 proc. czeka na OPEC

Notowania ropy naftowej w USA rosną - o 0,7 proc., po tym jak w czasie 3 poprzednich sesji surowiec stracił 5,1 proc. Wahania cen ropy mogą się utrzymać aż do spotkania OPEC - 22 czerwca, kiedy zapadnie decyzja co dalej z produkcją surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,17 USD, po zwyżce o 42 centy, czyli 0,7 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 44 centy do 75,73 USD za baryłkę.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie czeka na nowe czynniki wsparcia, po tym jak w poniedziałek mocniej zyskała w reakcji na możliwe komplikacje z dostawami metalu z największej kopalni miedzi na świecie - chilijskiej Escondida. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany po 6.983,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Reklama

Miedź zyskiwała podczas poprzedniej sesji po tym, jak w największej kopalni miedzi na świecie - Escondida w Chile, należącej do BHP Billiton Ltd. - w sobotę rozpoczęły się negocjacje płacowe.

Kontrakty płacowe pracowników wygasają 31 lipca 2018 roku. Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia na tle płacowym z władzami firmy wówczas nie jest wykluczone podjęcie przez robotników z Escondida akcji strajkowej, a to mogłoby zakłócić dostawy miedzi.

W poniedziałek miedź na LME zyskała 79 USD - do 6.975,00 USD za tonę.

Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa tanieje o 1,4 proc. do 464,4 juanów za baryłkę.

Kraje OPEC wskazują na potrzebę zapewnienia stabilnych dostaw ropy na światowe rynki paliw, co zwiększa spekulacje na rynkach, że grupa może stopniowo wycofywać się z redukcji produkcji surowca, wprowadzonej w styczniu 2017 r. na podstawie zawartych wcześniej umów.

W maju kartel dostarczał na rynki najmniej ropy od kwietnia 2017 r. - wynika z najnowszego raportu OPEC.

22 czerwca w Wiedniu odbędzie się posiedzenie krajów OPEC i wówczas nastąpi ocena sytuacji na rynkach paliw, a także zapewne zostaną podjęte decyzje czy kartel podwyższy produkcję ropy i o ile.

"Aż do spotkania OPEC, kiedy to możemy poznać więcej szczegółów o kolejnych krokach producentów ropy, na rynkach będą widoczne wahania cen ropy" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku towarowego w Samsung Futures Inc. w Seulu.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,6 proc., Brent na ICE straciła 2 proc., a ropa w Szanghaju zniżkowała o 0,8 proc.

Wzrost podaży ropy naftowej

Jeszcze dwa tygodnie temu cena ropy naftowej gatunku Brent przekraczała poziom 80 USD za baryłkę, a na globalnym rynku tego surowca pojawiały się obawy, że to jeszcze nie koniec zwyżek, a cena ropy może sięgnąć nawet 100 USD za baryłkę. Obecnie nastroje inwestorów na rynku "czarnego złota" są jednak zupełnie inne: cena ropy spada i pojawiają się spekulacje, jak nisko może ona dotrzeć, zwłaszcza że końca presji podażowej na rynku tego surowca nie widać. Jeszcze gorzej niż ceny ropy Brent radzą sobie notowania amerykańskiej ropy WTI, które spadły już do okolic 65 USD za baryłkę.

Zniżka cen ropy naftowej to efekt oczekiwań związanych ze zwiększaniem globalnej podaży ropy naftowej. Taki scenariusz jest teraz już praktycznie pewny, biorąc pod uwagę rosnącą produkcję ropy w Stanach Zjednoczonych oraz planowane zmiany w porozumieniu naftowym OPEC i Rosji.

W przypadku USA, nowe informacje dotyczące wzrostu podaży pojawiły się w poprzednim tygodniu. EIA (Energy Information Administration), będąca częścią Departamentu Energii, podała w swoim miesięcznym raporcie, że marcowa produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wyniosła 10,47 mln baryłek, czyli osiągnęła kolejny rekord.

Dodatkowo, firma Baker Hughes oznajmiła, że w poprzednim tygodniu po raz kolejny wzrosła liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA W We wtorek i środę mają zostać opublikowane raporty dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według prognoz, zapasy te spadły i taki scenariusz jest uwzględniony w cenach ropy. USA to największy konsument tego surowca na świecie.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych sprzyja spadkom cen ropy, jednak nie jest ona niczym nowym: wzrost produkcji ropy w tym kraju utrzymuje się od dłuższego czasu. Z tej przyczyny jeszcze ważniejszym czynnikiem cenotwórczym na rynku tego surowca jest obecnie kwestia potencjalnych zmian w porozumieniu naftowym państw OPEC i niektórych krajów non-OPEC. Już 22 czerwca w Wiedniu spotkają się przedstawiciele tych krajów, a rezultatem ich dyskusji może być podniesienie limitów produkcji ropy.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2018.06.05

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »