Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Turcja: Kryzys polityczny i ucieczka inwestorów

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wartość tureckiej waluty liry w stosunku do dolara spadła do najniższego poziomu w historii.

Turcja: Kryzys polityczny, spadek na giełdzie, niepokój na ullicach
Turcja: Kryzys polityczny, spadek na giełdzie, niepokój na ullicach /AFP

Krach na tamtejszej giełdzie jest odczytywany jako reakcja na kryzys polityczny, wywołany przez wielką aferę korupcyjną w najwyższych kręgach władzy. Wartość liry wobec dolara spadła do poziomu 2.1467. Notowania tureckiego indeksu BIST 100 spadły dziś o 3,76 punktów procentowych, wczoraj - o 2,33, a w środę - o 4,22.

W środę do dymisji podali się trzej ważni ministrowie tureckiego rządu, których synowie zostali aresztowani na fali afery korupcyjnej. Premier Recep Tayyip Erdogan ogłosił rekonstrukcję rządu i mianował 10 nowych ministrów. Oznacza to wymianę prawie połowy gabinetu.

Wartość liry spada mimo najnowszej decyzji tureckiego banku centralnego, który zapowiedział sprzedaż części rezerw dolarowych. Miało to wzmocnić krajową walutę.

- - - - -

- To największa afera korupcyjna w historii kraju - tak ostatnie wydarzenia w Turcji komentuje ekspert Adam Balcer. Rząd Recepa Erdogana boryka się z trudnościami po ujawnieniu, że członkowie rodzin ministrów zamieszani byli w działania korupcyjne. W tym tygodniu 3 ministrów podało się do dymisji. Kolejnych 10 zwolnił premier Erdogan.

Zdaniem specjalisty z demos Europa, to może być dopiero początek wielkiej afery, bo oskarżenia najprawdopodobniej nie są bezpodstawne, a dowody, które wyciekły do mediów są ewidentne. Adam Balcer podkreśla, że rządząca partia Erdogana miała być w odróżnieniu od jej poprzedników partią czystą od korupcji. Tymczasem, jak zaznacza, okazało się, że jest mocno umoczona w nieczyste sprawy.

Adam Balcer podkreśla, że premier próbuje zatuszować skalę korupcji zwalniając, lub naciskając na policję i prokuraturę. Jak jednak prognozuje, nie uda mu się tego zrobić.

Adam Balcer wskazuje, że dowody na korupcję są mocne. Jak dodaje, sprawa może być też elementem walki politycznej między rządem a wpływowym duchownym tureckim, mieszkającym w USA Fetullahem Gulenem. Jego ruch o nazwie Hizmet popierał partię Erdogana, ale ostatnio zerwał ten sojusz. Adam Balcer zaznacza, że Guelen to osoba posiadające ogromne wpływy w biznesie i mediach. Do tego, jak podkreśla, z Guelenem związany jest prezydent Turcji Abdullah Gul.

Erdogan w odpowiedzi na zataczającą coraz szersze kręgi aferę korupcyjną dokonał gruntownych zmian wśród najwyższych dowódców policji. M.in. pozbawił stanowisk policjantów prowadzących dochodzenia antykorupcyjne.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Źródło informacji: IAR

Więcej o:
waluty,
Turcja,
spadek,
kryzys,
kryzys polityczny
NazwaKursZmiana %Obroty
UCSOXAOPEN 43,33 12,49  tys.
ITB 1,25 11,61 14 tys.
DRE 0,40 11,11 8 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
DSS 0,72 -20,00 119 tys.
KCI 0,03 -25,00 0 tys.
IDE 0,02 -33,33 0 tys.
NazwaKursZmiana %Obroty
PKO 38,05 -0,11 79999 tys.
KGH 129,10 -0,12 65680 tys.
PEO 179,10 0,22 51816 tys.

Spółki na GPW

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (36)

Dodaj komentarz

~asa -

jak coś spada to i się odbije !! Odwieczne prawo.

~traper -

Tak to POpaprańce o was Proste i Smutne , PIS zwiększał zasiłek pogrzebowy a Ferajna PO-popaprana zaje...a , PIS zwiększył REZERWĘ DEMOGRAFICZNĄ a PO-paprańce zaje...i , PIS zwiększył REZERWĘ POLSKI , a PO-paprańce zaje...i , PIS zwiększał REZERWĘ NBP-u , a PO-paprańce zaje...i - gdzie jest 30-i MILIARDÓW , które w 2012 r. PO-paprańce zaje...i , no i załatwili PO-paprańceno haracz CO2 POLAKOM , i do tego zwiększyli o 6-ć milionów WINDYKOWANYCH KOMORNICZO - można tak bez końca wyliczać wasze dokonania PO-srańce bez końca. - przeje...e macie na całej linii.

misiek22

Obojętny misiek22 -

I znow biadolenie ,ze kryzys ,ze krach ,ze wartosc tureckiej waluty spadla -- ale o Japonii zyd pieje z zachwytu jak to uczen jud chazarskiej Akademii Glupoty obecny premier shinzu abe w ciagu roku spowodowal spadek wartosci waluty jena JPY do euro o 50 % . To arcymatolectwo okreslane jest przez jud chazarskich tzw ekonomistow jako genialne . Tymczasem turecka lira spadla o kilka % i glupi zyd wszeszczy o krachu ....

~traper -

O jakich inwestorach piszecie , o tej bandzie szarańczy której tylko przekręty na myśli .LIRA spadnie to są konkurencyjni swoimi towarami , jeszcze trochę i sami wpadamy do Turcji.

~traper -

Normalnie Spier...ą złodzieje i oszuści , bo im się gorąco kolo du...y robii , i to cała tajemnica:-)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~kp -

czyżby sprawdzał się scenariusz George`a Friedmana z "Następnych 100 lat"? kp

~Gość -

Erdogan wraz ze swym zapleczem politycznym rujnują dziedzictwo Ataturka (Kemala Paszy), który stworzył nowoczesną Turcję (lewicową, laicką, ateistyczną), restaurując schedę sułtanatu, średniowiecznego przeżytku. Zgroza!!!

~Proste_I_Smutne -

Tak Tak PISY, to o was. O tych, którzy próbują się wybielać przed młodzieżą z małych miasteczek i wsi, bez wiedzy o waszych ciemnych sprawkach z lat kiedy byliście u władzy. Używając powiedzenia waszego wodza powiem - wiem, ale nie mogę powiedzieć. Jednak gdybym powiedział to żaden młody, jeszcze głupi człowiek nie odważyłby się postawić na was.

~traper -

Ciekawi mnie ile " amberów " zainstalowało się w TURCJI ;-)????

~Schetek -

Erdogan Tusk