Zagraniczny kapitał płynie do Polski. Kolejnych inwestorów przyciągnie prostsze prawo

Rośnie zainteresowanie polskim rynkiem wśród zagranicznych firm. Kapitał płynie nie tylko do Warszawy, lecz także do pozostałych regionów. Zdaniem Jerome'a Lafuite'a z Grafton Recruitment, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów powinniśmy jednak ściślej współpracować z pozostałymi krajami Europy Środkowej. Pozwoli to na zwiększenie naszej konkurencyjności wobec innych regionów świata. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków do inwestycji, takich jak proste prawo i stabilność polityczna.

Rośnie zainteresowanie polskim rynkiem wśród zagranicznych firm. Kapitał płynie nie tylko do Warszawy, lecz także do pozostałych regionów. Zdaniem Jerome'a Lafuite'a z Grafton Recruitment, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów powinniśmy jednak ściślej współpracować z pozostałymi krajami Europy Środkowej. Pozwoli to na zwiększenie naszej konkurencyjności wobec innych regionów świata. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków do inwestycji, takich jak proste prawo i stabilność polityczna.

- Przewagą Polski jest na pewno jej rozmiar i zróżnicowanie populacji. To jest największy kraj w tym regionie. Atutem jest także jego decentralizacja - stolica ma tylko 5 proc. wszystkich mieszkańców. Jest to ważne, jeśli chodzi o proces inwestycyjny, ponieważ każdy region jest samodzielną jednostką, która jest atrakcyjna dla inwestorów - mówi agencji informacyjnej Newseria Jerome Lafuite, dyrektor zarządzający Grafton Recruitment na Polskę i Węgry.

Reklama

W opinii eksperta najważniejszą przewagą konkurencyjną naszego kraju jest jego kapitał ludzki. Przedstawiciel Grafton Recruitment dostrzega chęć Polaków do zdobywania wiedzy i podnoszenia swoich kwalifikacji. Zwraca także uwagę na umiejętność szybkiego uczenia się języków obcych.

Tą opinię potwierdzają dane Eurostatu. Według nich już ponad 40 proc. osób w grupie wiekowej 30-34 lat posiada dyplom ukończenia studiów. W 2002 roku ten odsetek wynosił niespełna 15 procent.

- Polacy są niesamowicie chętni do nauki przez całe życie. Osoby, które już pracują, często kontynuują naukę, wracają na uniwersytety w weekendy - zauważa.

Przewagą Polski w dalszym ciągu pozostają także niższe niż na Zachodzie koszty pracy. Choć przeciętny koszt zatrudnienia pracownika w ciągu ostatnich 20 lat zwiększył się niemal 3-krotnie, to w dalszym ciągu wynosi zaledwie 8,4 euro za godzinę. Przeciętna stawka dla państw Eurostrefy to natomiast blisko 30 euro za godzinę.

- Zagraniczne firmy nadal uważają to za plus, ale to nie jest kluczowe. Przedsiębiorstwa szukają takich umiejętności, aby wykonywać usługi. Zagraniczni inwestorzy lokują w Polsce coraz bardziej skomplikowane procesy biznesowe, więc potrzebują osób, które mogą się uczyć, chcą się rozwijać, są elastyczne i nowoczesne - stwierdza Jerome Lafuite.

Według ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w naszym kraju wynosił przeszło 171 mld euro. Największymi inwestorami były firmy z Holandii, Niemiec oraz Luksemburga.

Dyrektor Grafton Recruitment jest przekonany, że zainteresowanie inwestorów naszym krajem także w przyszłych latach będzie duże. Konieczne jest jednak zapewnienie stabilnych warunków do prowadzenia biznesu oraz redukcja napięć o charakterze politycznym. Lafuite rekomenduje także współpracę z innymi państwami regionu.

- Trzeba być zespołem i drużyną w promocji naszego regionu. Myślę, że współpraca regionalna jest bardzo istotna - mówi.

Dodaje jednak, że wspólny interes kończy się w momencie, kiedy uda się zainteresować danym regionem potencjalnego inwestora. Wówczas o tym, który kraj zostanie wybrany jako cel inwestycji, decyduje bezpośrednia walka pomiędzy państwami.

Ekspert wśród branż, które wzbudzają największe zainteresowanie u zagranicznych inwestorów, wymienia przede wszystkich technologię informacyjną (IT).

- Od początku roku widzimy duże zainteresowanie zagranicznych firm możliwościami inwestycji w nowe projekty IT realizowane na polskim rynku. Dynamiczny jest także sektor przemysłowy - informuje.

Zaznacza jednocześnie, że o wyborze danego kraju na miejsce inwestycji w wielu przypadkach decyduje także bliskość geograficzna oraz brak istotnych różnic kulturowych. Dodaje, że największym krajem spoza Europy, którego kapitał jest obecny w Polsce, są Stany Zjednoczone. Kraj ten znajduje się jednak dopiero na dziewiątym miejscu. Pozostałe państwa z pierwszej dziesiątki to gospodarki położone na Starym Kontynencie.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Źródło informacji

Newseria Inwestor
Dowiedz się więcej na temat: zagraniczne firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »