Czy za kawę będziemy płacić mniej?

Oczywiście w przypadku kawy mamy bardzo podobną sytuację jak w przypadku cen ropy oraz cen benzyny na stacjach benzynowych. Końcowa cena benzyny to jedynie ok. 30-40% samej ceny ropy naftowej. W przypadku kawy wiele czynników jak np. transport, czy końcowy kurs walutowy wpływa na końcowy produkt w sklepach, czy kawiarniach.

Jednak niewiele początkujących inwestorów wie, że kawą można handlować w podobny sposób jak walutami, czy złotem. Na świecie handluje się przede wszystkim dwoma rodzajami kawy: Arabiką oraz Robustą. W przypadku tej pierwszej cena od początku roku wzrosła ponad 20%, natomiast w przypadku tej drugiej był to prawie 37% wzrost.

Ceny kawy odbijały ze względu na bardzo słabe zbiory z zeszłego roku, co było powiązane ze słabymi warunkami uprawy w dwóch głównych rejonach upraw: Ameryce Południowej oraz w południowo-wschodniej Azji.

Jednak obecny sezon przyniósł spore odbicie produkcji kawy w Brazylii, która jest największym producentem tego surowca na świecie, specjalizującym się w odmianie Arabika. Jednak nieustępujące susze nie wróżą dobrych zbiorów w przypadku głównych producentów w Azji, czyli Indonezji oraz Wietnamu, którzy z kolei specjalizują się w odmianie Robusta.

Reklama

Fundamenty dla Arabiki mocno się poprawiły. Nie widać również wsparcia cenowego ze strony brazylijskiego reala, który mocno koreluje z ceną surowca. Okazuje się jednak, że słabe zbiory Robusty są już prawdopodobnie w pełni wycenione przez rynek.

W przypadku minimalnie lepszych zbiorów niż oczekiwania, może to doprowadzić do rynkowej korekty właśnie w przypadku tego rodzaju kawy. Historycznie, zmienność Arabiki jest zdecydowanie większa, dlatego spadek cen Robusty spotęguje niedźwiedzie fundamenty na kawie Arabika.

Dodatkowo na rynku możemy zaobserwować ekstremalnie wysokie, pozytywne pozycjonowanie się inwestorów na rynku terminowym Arabiki. Pozycje długie oraz netto wielokrotnie cofały z tych poziomów, co końcowo doprowadzało do wyprzedaży surowca. Czy możemy liczyć na powtórkę rozrywki?

Z pewnością tak, gdyż sezonowo październik oraz ostatnie dwa lata w listopadzie mieliśmy do czynienia z cofnięciem cen. Co więcej krzywa terminowa, czyli kolejne kontrakty dla kawy pokazują, że rynek może być już mocno przegrzany.

Za kawę w kawiarni, czy w sklepie prawdopodobnie nie zapłacimy mniej. Słabe fundamenty Robusty, która używana jest głównie do produkcji kawy rozpuszczalnej będzie trzymać cenę kawy stosunkowo wysoko. Nie mniej kawa, a szczególności Arabika może wydawać się ciekawą okazją inwestycyjną biorąc pod uwagę ostatnio solidne fundamenty oraz mocno przegrzany rynek terminowy.

Michał Stajniak

Analityk Rynków Surowcowych XTB

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: arabica | robusta | kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »