2,5-proc. wzrost gospodarczy nam nie grozi. Będzie więcej

Ekonomiści z Rady Gospodarczej przy premierze ostrzegają przed spowolnieniem gospodarczym. Wskazują na to dane Głównego Urzędu Statystycznego. W marcu przyhamowała nieco produkcja i wzrost wynagrodzeń, co może przełożyć się na spowolnienie sprzedaży. - Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch i prognozuje, że w I kwartale wzrost PKB może wynieść 3-3,5 proc.

Ostatnie dane GUS nie napawają optymizmem. W marcu produkcja zwiększyła się o 0,7 proc. licząc rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał zwyżki o 4,3 proc. Zmniejszyła się również liczba nowych zamówień w przemyśle. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 1,7 proc., natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 11 proc. Przeciętne wynagrodzenie w firmach w marcu wyniosło 3771 zł, czyli o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem, ale to oznacza, że przy uwzględnieniu inflacji (3,9 proc.) realne płace są niższe.

- Spowolnienie naszej gospodarki jest zjawiskiem normalnym, gdy mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem w strefie euro - mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

Jednak, jak podkreśla, polska gospodarka ma stabilne fundamenty.

- Dane dotyczące eksportu optymistycznie nastawiają, również jeśli chodzi o kwestie związane ze wzrostem gospodarczym. Sądzę, że ten wzrost będzie utrzymywać się między 3-3,5 proc. PKB - prognozuje prof. Chojna-Duch.

Dodaje: - To, w jakim kierunku pójdzie dalszy wzrost, zależy w tej chwili przede wszystkim od sytuacji w strefie euro: od rozwiązania stałego problemu krajów Południa i ich stabilności systemu finansowego.

Ekonomiści podkreślają, że na rynki finansowe wraca niepokój co do przyszłości strefy euro. Zdaniem prof. Elżbiety Chojnej-Duch mimo to nie powinno być problemu z realizacją założeń budżetowych.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

- Te dane obecne są bardziej optymistyczne niż te, które zostały przewidziane w planie budżetowym. Przewidziany w budżecie 2,5-procentowy wzrost raczej nam nie grozi, sądzę, że będzie to poziom wyższy - mówi członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Dane GUS są mocnym argumentem przeciwko podnoszeniu stóp procentowych i będą stanowiły dla Rady Polityki Pieniężnej, skłaniającej się raczej ku podwyżce kosztu pieniądza, duży problem.

Opr. KM

OPINIA

Prawdopodobieństwo podniesienia poziomu stóp procentowych na majowym posiedzeniu RPP jest nieznacznie większe niż pozostawienia ich bez zmian - ocenia bank Nomura.

"Decyzja dotycząca stóp procentowych na majowym posiedzeniu będzie bardzo niejednomyślna i być może decydować będzie głos prezesa Belki. Nadal uważamy, że większość członków RPP może zdecydować o szybszej podwyżce stóp w maju, ale o mniejszej podwyżce w ogóle. Co ciekawe, prawdopodobieństwo obniżek w przyszłym roku wydaje się bardziej ograniczone" - napisano w poniedziałkowym komentarzu banku.

"Adam Glapiński, Jan Winiecki oraz Andrzej Rzońca będą prawdopodobnie głosować ponownie za podwyżką. Jerzy Hausner może do nich dołączyć po swoich wcześniejszych wypowiedziach, że przed podwyżką stóp powinien nastąpić silny sygnał ostrzegawczy. Decyzja Anny Zielińskiej-Głębockiej nadal pozostaje niejasna, jednak bardziej pasuje do niej myślenie +wcześniej i mniej+. To dałoby wynik 5/5, z Markiem Belką głosującym raczej przeciwko podwyżce (prawdopodobnie poczeka do czerwca). Jedynym jastrzębiem, który pozostał cichy ostatnio jest Andrzej Kaźmierczak i było dla nas zaskoczeniem, że nie głosował za podwyżką na poprzednim posiedzeniu Rady. On również może okazać się kluczowy przy równowadze głosów. Prezes Belka również może zagłosować za podwyżką, potencjalnie zastępując każdego z wcześniej wymienionych członków" - dodano.

"Ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest +stykowa+, a wszystko zdecyduje się +rzutem na taśmę+. Oceniamy prawdopodobieństwo podwyżki stóp vs pozostawienie bez zmian na poziomie 51:49" - dodano. PAP

Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej, dla Newserii:

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »