Andrzej Czerwiński nowym ministrem skarbu

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że nowym ministrem skarbu zostanie Andrzej Czerwiński.

Andrzej Czerwiński (ur. 8 listopada 1954 w Nowym Sączu) - to polityk, samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji.

Kim jest Andrzej Czerwiński

W 1979 ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie (magister inżynier elektryk). Odbył następujące studia i kursy podyplomowe: Pensylwania - administracja publiczna - rozwój regionalny, Salzburg - przedsiębiorcze miasta, Kopenhaga - rozwój demokracji lokalnych, Akademia Ekonomiczna w Krakowie - organizacja i zarządzanie. W latach 1979 -1989 pracował w Zakładzie Energetycznym Kraków Rejon w Nowym Sączu, następnie przez cztery lata prowadził własną firmę.

Reklama

W 1993 został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 objął to samo stanowisko w Unii Wolności. W latach 1994 - 2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta. W tym okresie współtworzył również Związek Powiatów Polskich. Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Gmin i Regionów Europejskich (CEMR).Od 2001 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej jest posłem na Sejm RP. Specjalizuje się w dziedzinie energetyki oraz gospodarki.

W bieżącej kadencji Sejmu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki oraz przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.Obecnie jest szefem Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Głównym efektem prac tych gremiów jest szereg kluczowych zmian zmierzających do stworzenia w Polsce konkurencyjnego rynku energii. Należą do nich ustawa o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii oraz ustawa o efektywności energetycznej. Obecnie Andrzej Czerwiński przewodzi pracom nad tzw. "trójpakiem", czyli ustawą Prawo Energetyczne dotyczące elektroenergetyki i ciepłownictwa, Prawo Gazowe oraz ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Andrzej Czerwiński jest także członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Najważniejsze zadania dla nowego ministra

- Restrukturyzacja sektora górniczego to największe wyzwanie, które pozostawiam mojemu następcy - ocenił ustępujący ze stanowiska minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Karpiński przypomniał, że kompetencje związane z restrukturyzacją górnictwa od lutego są skupione właśnie w resorcie skarbu, a nie jak wcześniej - gospodarki.

- To największe wyzwanie dla polskiej gospodarki, największe wyzwanie gospodarcze dla rynku pracy na Śląsku, największe wyzwanie dla obrony tego, co jest fundamentem naszego bezpieczeństwa energetycznego, czyli energetyki opartej o węgiel - mówił.

Pytany przez dziennikarzy, co by rekomendował osobie, która obejmie po nim stery w resorcie skarbu, Karpiński odparł, że rekomendowałby to, co sam by zrobił. - Moje rekomendacje są oczywiste, (...) od 2007 r. ministerstwo konsekwentnie realizuje określony program, czy to prywatyzacyjny, czy inwestycyjny - powiedział Karpiński.

Karpiński odchodzi z ministerstwa w związku z publikacją akt ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Sprawa dotyczy prywatnych rozmów ministrów i polityków PO, które były nielegalnie nagrywane w warszawskich restauracjach od lipca 2013 r., a upublicznione w mediach latem 2014 roku.

Pytany o zaawansowanie prac przy restrukturyzacji górnictwa, Karpiński przypomniał, że na przełomie czerwca i lipca br. ma zostać stworzony "wehikuł, który obejmie kapitał w Nowej Kompanii Węglowej".

Odnosząc się do pomysłu konsolidacji energetyki, poinformował, że analizy trwają.

- Wydaje mi się, że to będzie przedmiotem dalszych prac i analiz i także mój następca będzie musiał się z tym zmierzyć. Ja jestem orędownikiem takiego transparentnego przeprowadzenia tego procesu, który pokazałby, że to jest proces z korzyścią dla polskiej energetyki, polskiej gospodarki, w tym także dla tysięcy pracowników w tym sektorze - powiedział.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »