Będzie kontrolowana upadłość LOT-u

Resort skarbu ma już przygotowany plan kontrolowanej upadłości LOT-u - twierdzą eksperci. Według rozmówców "DGP", to wariant szykowany na wypadek niepowodzenia prywatyzacji spółki.

Po jej kontrolowanej upadłości funkcję narodowej linii miałby przejąć Eurolot. Ponad 60 proc. akcji Eurolotu kontroluje Skarb Państwa.

Więcej w Gazecie Prawnej.

_ _ _ _ _

Resort skarbu dopracowuje obecnie strategię prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT - powiedział w czwartek dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad. - Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany - dodał.Minister pytany o zainteresowanie LOT-em powiedział: "ożywienie na rynku europejskim jest widoczne".

Jaki partner?

Dodał, że zainteresowane udziałem w prywatyzacji przewoźnika są m.in. firmy z sojuszu Star Alliance, a także spoza sojuszu.

Reklama

W ubiegłym tygodniu doradca prywatyzacyjny PLL LOT Morgan Stanley przedstawił resortowi skarbu propozycję harmonogramu prywatyzacji przewoźnika. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapowiadał wówczas, że w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien być przyjęty.

Gawlik mówił w rozmowie z PAP, że MSP chce przedyskutować tę propozycję z zarządem PLL LOT oraz doradcą prywatyzacyjnym.

- Prywatyzacja ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału, czego nie da się zrealizować bez udziału zarządu spółki - dodał wiceminister skarbu. Wcześniej Grad mówił PAP, że MSP planuje rozpocząć ten proces w drugiej połowie 2011 r.

Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.

Jakie prognozy?

PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.

PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników znajduje się 6,93 proc. akcji spółki.

LOT będzie liderem w tej części świata

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: upadłości | linie lotnicze | MSP | PLL LOT | prywatyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »